Почетна / Вести Македонија / Рекорден извоз на конзервната индустрија лани

Рекорден извоз на конзервната индустрија лани

Лани конзервната индустрија остварила рекорден извоз на преработки од земјоделски производи.

 

Според податоците од Македонската асоцијација на преработувачи (МАП), во 2012 година е реализиран извоз од оваа гранка со вкупна количина од 40,5 илјади тони, односно 46,1 милион евра, што претставува рекордна вредност за извоз што досега е постигната во оваа гранка.
– Вкупно 43 преработувачки капацитети лани произведоа 54,1 илјади тони што претставува резултат што е на ниво на рекордот од 2008 година кој го остваривме пред почетокот на светската криза. Реализираниот извоз лани изнесуваше 40,5 илјади тони од што беа остварени 46,1 милион евра што претставува рекордна бројка постигната во оваа гранка – изјави заменик-министерот за земјоделство Зоран Коњановски на презентацијата на годишниот извештај на МАП во Гевгелија.

Според него, оваа гранка е исклучително значајна затоа што вработува околу 1.100 постојано вработени и 3.300 сезонски работници.
– Фактот што компаниите од МАП извезуваат дури 53% од вкупниот извоз во земјите-членки на ЕУ е доказ за имплементацијата на стандардите во производството. На таа тема ќе продолжиме заеднички да работиме и да освојуваме нови пазари – истакна Коњановски, додавајќи дека државата воведува дополнителна финансиска поддршка за предадено градинарско и овошно производство во преработувачки капацитет со цел задржување на постоечките и освојување на нови пазари.

Преработувачите беа информирани за измените на ИПАРД програмата кои се во насока на нивните барања пред стартот на новата сезона.
– Разговаравме како да ги подобриме перформансите на преработувачката индустрија, како да се зголеми откупот на зеленчук и овошје и како да ги подобриме извозните перформанси – изјави извршниот секретар на МАП, Сашо Ристевски.
Резултатите во извештајот на МАП се добиени врз база на одговори добиени од 43 активни компании кои се занимаваат со преработка на овошје и зеленчук.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

13 comments

 1. 746338 453390Wohh exactly what I was looking for, regards for putting up. 910877

 2. 110617 202619Extremely good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that Ive truly enjoyed surfing about your blog posts. Right after all I will be subscribing to your feed and I hope you write again quite soon! 691469

 3. 27792 902226Wonderful post, I conceive weblog owners ought to acquire a good deal from this web weblog its real user pleasant. 436179

 4. 198969 103443Hello, Neat post. There can be a dilemma along with your website in internet explorer, could test thisK IE nonetheless will be the marketplace leader and a large portion of people will leave out your excellent writing due to this dilemma. 336568

 5. 233806 439822Following study some of the content within your site now, we genuinely such as your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will also be checking back soon. Pls look at my web-site likewise and make me aware what you believe. 858209

 6. 843084 163521Some truly howling work on behalf of the owner of this website , dead wonderful subject matter. 348023

 7. 476526 75297Thank you for writing this tremendous top quality write-up. The data in this material confirms my point of view and you genuinely laid it out well. I could never have written an write-up this good. 881124

 8. 116495 148675Blogs ou ought to be reading […]Here is a superb Blog You might Find Interesting that we Encourage You[…] 106787

 9. 245938 694725Likely to commence a business venture about the refers to disclosing your products and so programs not just to individuals near you, remember, though , to several potential prospects a lot more via the www often. earn cash 928119

 10. 226277 769631Its genuinely a cool and beneficial piece of information. Im glad that you shared this beneficial information with us. Please maintain us informed like this. Thanks for sharing. 246205

 11. 459592 425221A blog like yours ought to be earning a lot money from adsense.~::- 171351

 12. 291639 48263Aw, this was a genuinely good post. In notion I would like to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make a extremely good article but what can I say I procrastinate alot and by no means appear to get something done. 373713

 13. 785327 55474I always was interested in this subject and nonetheless am, thankyou for posting . 732276

Leave a Reply

Your email address will not be published.