Почетна / Вести Македонија / Регионот да се обедини под еден вински бренд

Регионот да се обедини под еден вински бренд

Познатиот француски енолог Филип Камби, вински консултант на винаријата “Тиквеш” од Белград порача производителите на вино од регионот да се обединат под заеднички бренд за да бидат поуспешни на пазарот, пренесува порталот Бизнис плус.

– За развој е потребно да се работи од година во година, но плански, умерено и полека – рече Камби предупредувајќи дека ако се преценат капацитетите ќе дојде до пад. Таков е примерот со Австралија, која поради лошата финансиска ситуација и преценување на капацитетите сериозно ги намали површините лозја.
Камби вели дека за добро вино, грозјето е клучно и затоа целта е да се произведе добро грозје.
– Тоа е како во кулинарството. Ако основните состојки се добро и конечниот исход ќе биде извонредно добар – вели Камби и додава дека кај доброто вино најважни се елеганцијата, финесите и овошјето, како и чистината на вкусот.
Камби од 2010 година е консултант на винаријата “Тиквеш” и како енолог соработува со 74 винарии, главно во Франција и Шпанија.

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=3A5DB658B59E204FA70B201DB9250276

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 603245 807320I always was interested in this subject and nonetheless am, thankyou for posting . 424518

  2. 762352 80803I like this weblog so much, saved to my bookmarks . 243534

  3. 424377 729517This is the suitable blog for anybody who needs to seek out out about this topic. You notice so considerably its virtually laborious to argue with you (not that I actually would wantHaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Fantastic stuff, just excellent! 738187

  4. 401516 796312There is evidently a good deal to know about this. I consider you produced certain nice points in capabilities also. 895798

  5. 840796 79918Im having a small dilemma. Im unable to subscribe to your rss feed for some reason. Im using google reader by the way. 771201

  6. 447033 802625 I discovered your blog site on google and check several of your early posts. Continue to maintain up the quite great operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading far more from you later on! 509146

Leave a Reply

Your email address will not be published.