Почетна / Занимливости / Растенијата знаат да пресметуваат?!

Растенијата знаат да пресметуваат?!

Растенијата имаат вграден систем за математички пресметки коj им помагаат за регулирање на резервите на храна во текот на ноќта, велат истражувачите.

Британските научници биле „запрепастени” од откритието за софистицираните аритметички пресметки во биологијата.

Математичкиот модел покажува дека нивото на скроб кое го консумираат билките во текот на ноќта е  внимателно пресметан во процесот во кој се  вклучени хемикалиите на листовите, вели истражувачот Џон од Инес центарот во извештајот за e-Life журналот.

Птиците може да користат слични методи за одржување на нивото на масти во текот на миграцијата.

Научниците ја проучувале билката Arabidopsis и откриле дека таа во текот на ноќта, кога не може да ја користи енергијата на сончева светлина за претворање на јаглеродот диоксид во шеќери и скроб, прецизно ги регулира резервите на храна кои би и траеле до утрото.

Експериментите покажуваат дека пресметките се толку прецизни, што сигурно се дел од аритметичкото делење.

-Тие всушност пресметуваат на едноставен, хемиски начин. Тоа е неверојатно, вели професор Алисон Смит.

Истражувачите користеле математичко моделирање за да се истражи како се одвиваат пресметките во билката.

Во текот на ноќта, механизмот во листовите ги мери резервите, а информацијата доаѓа од внатрешниот часовник, сличен на човековиот.

Истражувачите проценуваат дека процесот се случува преку два вида на молекули кои се обележани со „С” за скроб и „Т” за време.

Ако „С“ молекулите го стимулираат распаѓањето на скробот, додека „Т“ молекулите спречуваат да дојде до тоа, тогаш стапката на консумирање скроб е подесена во однос на „С“ и „Т“ молекулите, односно „С“ поделено со „Т“.

„Ова е прв конкретен пример во биологијата за вакви  софистицирани аритметички пресметки”, вели професорот Мартин Хауард, кој учествувал во истражувањето.

Извор: kurir.mk

 

Check Also

Задолжително купете една од овие билки за свеж воздух во домот

Колку и да се грижиме за хигиената во нашиот дом, во него сепак постојат отрови …

12 comments

 1. 125316 370733Hello! Ive been following your weblog for a while now and lastly got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good work! 962222

 2. 716896 250889I truly appreciated this gorgeous weblog. Make certain you keep up the great function. Very best Regards . 72828

 3. 425871 213135Nice blog here! following reading, i decide to buy a sleeping bag ASAP 686432

 4. 20251 520967Really excellent written write-up. It will likely be valuable to anybody who usess it, including myself. Maintain up the excellent work – canr wait to read far more posts. 541163

 5. 122245 643747Outstanding post, I conceive web site owners need to learn a lot from this blog its real user pleasant. 474237

 6. 310927 611114Some genuinely rattling work on behalf of the owner of this site , utterly fantastic content material material . 19386

 7. 335699 305569Quite efficiently written story. It will probably be useful to anybody who employess it, including me. Keep up the great work – canr wait to read more posts. 198362

 8. 547795 749835When I saw this page was like wow. Thanks for putting your effort in publishing this write-up. 32590

 9. 640735 828182of course like your web-site nonetheless you need to check the spelling on quite some of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to locate it quite bothersome to inform the reality nonetheless Ill surely come back again. 602091

 10. 427952 644628Normally I do not learn post on blogs, nevertheless I would like to say that this write-up really pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite fantastic post. 382791

 11. 77994 702464The the next occasion Someone said a weblog, Hopefully so it doesnt disappoint me approximately this. What im saying is, I know it was my choice to read, but I in fact thought youd have something fascinating to express. All I hear is often a number of whining about something which you could fix if you werent too busy looking for attention. 139835

 12. 676265 335360Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks a ton Nevertheless We are experiencing concern with ur rss . Dont know why Cannot enroll in it. Can there be any person obtaining identical rss dilemma? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 179968

Leave a Reply

Your email address will not be published.