Почетна / Вести Македонија / Ракот го суши питомиот костен

Ракот го суши питомиот костен

Болеста, која кај народот е позната како „костенов рак“, се заканува да го уништи питомиот костен во Полошко, но и во други региони од Македонија.

Голем број костенови стебла, некои стари и по стотина години се сушат и изумираат. Причинител е габа, која ја напаѓа кората на костенот и за која с` уште нема ефикасен лек. Kако најзагрозени региони во Македонија се токму тие на Шар Планина: Вратничкиот, Беловишкиот, Теаречкиот и регионот на Јелошник, кои имаат голем број костенови стебла.

– Оваа болест во реонот на Шар Планина прв пат е регистрирана пред четириесетина години, но последниве неколку години зема с` поголем замав. Според некои процени во овие региони се заболени околу 30 проценти од костеновите дрва. Токму затоа треба брзо да се реагира и да се преземат опсежни мерки за едукација на населението за заштита од болеста. Само така ќе успееме да го спасиме ова растение, кое покрај тоа што има квалитетна дрвена маса, дава и извонредно вкусни и хранливи плодови – вели Сашо Матовски од Здружението „Бела Виста“.

За да се едуцира населението, но и за да се запознае и мобилизира пошироката јавност за болеста што го зафаќа питомиот костен, „Бела Виста“ во соработка со Македонското еколошко друштво и германската невладина организација Еуронатур, презедоа низа активности. Во тетовски Јелошник, каде што болеста е најизразена, се организира манифестацијата „Kостенијада“ на која можеше да се дегустира познатиот печен шарпланински костен, да се проба костеновиот мед и многу колачи направени од костен.

Во наредниот период на 10 локации во регионот, во соработка со Шумарскиот факултет од Скопје ќе се одржи обука на населението, како преку кастрење на заболените делови на дрвото, да го спречи ширењето на оваа болест.

Габичната болест cryphonectria parasitica (костенов рак) навлегува во дрвото преку пукнатини. Инфицираните гранки може да изумрат и за една година, а за 4-5 години, ако не се преземат мерки, може да се исуши и целото дрво. Болеста не е опасна за човекот, но е фатална за питомиот костен. Таа е присутна во повеќето земји во Европа како и во земјите од нашето опкружување, а најмногу во Хрватска и во Босна и Херцеговина. Дека станува збор за мошне опасно и тешко заболување на дрвото зборува и податокот дека од почетокот на минатиот век, кога се појавила, па во наредните четириесетина години, оваа болест речиси целосно ги опустошила костеновите дрвја во Северна Америка.

Зоран Андонов

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=0F57907AE65A9F4B95ADE4664B8EE1E8

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

17 comments

 1. 704560 537383Keep up the great paintings! 166285

 2. 780830 569474Some genuinely good stuff on this web site , I it. 934915

 3. 763602 677991Most suitable boyfriend speeches, or else toasts. are almost always transported eventually through the entire wedding party and are still required to be really intriguing, amusing and even enlightening together. finest mans speech 385271

 4. 82019 261264This web page may possibly be a walk-through like the data you wanted concerning this and didnt know who require to. Glimpse here, and youll surely discover it. 658618

 5. 457661 862251Excellent read, I just passed this onto a friend who was performing some research on that. And he really bought me lunch since I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 91092

 6. 591132 871188Youre so right. Im there with you. Your blog is surely worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive obtained a whole new view of this. I didnt realise that this concern was so crucial and so universal. You completely put it in perspective for me. 293253

 7. 62485 2055Awesome read , Im going to spend more time researching this topic 291633

 8. 290936 241484This is a wonderful web page, could you be interested in doing an interview about just how you designed it? If so e-mail me! 731634

 9. 631795 311651This will likely be a fantastic web site, may well you be interested in performing an interview about how you developed it? If so e-mail me! 597065

 10. 269911 945780I like this post a great deal. I will surely be back. Hope that I is going to be able to read much more insightful posts then. Will probably be sharing your expertise with all of my associates! 799592

 11. 55470 638946I generally cant locate it in me to care enough to leaves a comment for articles on the web but this was truly pretty excellent, thanks and keep it up, Ill check back once more 596233

 12. 836527 131513View the following tips less than and uncover to know how to observe this situation whilst you project your home business today. Earn funds from home 351659

 13. 11314 662411This is the sort of information Ive long been in search of. Thanks for posting this information. 391630

 14. 75979 798581Im confident your publish and internet site is incredibly constructed 131351

 15. 898023 209695Useful information. Fortunate me I discovered your internet site by chance, and Im surprised why this twist of fate didnt happened earlier! I bookmarked it. 193635

 16. 19548 496965Appropriate wow messages are bound to show your and supply memorialize the speacial couple. Beginner sound system to high in volume crowds need to always take a appear at all of the wonderful value behind presenting and public speaking, which is to be someones truck. finest man speeches brother 658863

 17. 721983 304043Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up extremely forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite good post. 980911

Leave a Reply

Your email address will not be published.