Почетна / Вести Свет / Првите домати одгледани во поларниот појас

Првите домати одгледани во поларниот појас

Во Нибин, мало Шведско село со 245 жители, од неодамна се наоѓа првата плантажа на домати во поларниот круг, кој во текот на целата година ќе носи плодови благодарение на стаклениците. Во план е годишно да се произведува 1000 тони домати.

„Почнавме да садиме на 19 Октомври, а првите плодови ги очекуваме во средината на Декември„ – Објавил сопственикот на насадот Роџер Нилсон, „Со нетрпение се очекува овој насад. Ние први ќе имаме производство во текот на целата година, за што постои голема побарувачка во овој регион“ додаде тој.

Стаклената градина дава впечаток на многу светла и бујна сауна. Има вкупно 600 лампи од по 600 вати, поставени над 3700 стебла на домати. Температурата во стакленикот изнесува 24 Целзиусови степени, односно 30 степени повеќе од надворешната температура, додека влажноста е 83%.

Сопственикот веќе 4-5 години го планирал ова, и имал сознанија за постоење на сличен насад во Финска и решил да се впушти во таква инцестиција.

Стакленикот има површина 155 квадратни метри, и со изградба е завршена на 10-ти Октомври 2012 година, со помош на сопствениците од Финска.

Пласманот на доматите се планира во локалните продавници, каде што може да се чува од 2-3 недели на природна температура но не и во фрижидер. Доматот кој е засаден во стакленикот припаѓа на врста која што добро поднесува светлост при што е изложен до 16 часа дневно. Изградбата на стакленикот чинело 462.000 евра, а годишниот приход на средства би бил 347.000 евра, со што ова би било многу исплатлив бизнис.

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

5 comments

  1. 627476 490642A person essentially assist to make seriously articles I would state. This really is the first time I frequented your web site page and thus far? I surprised with the research you created to make this specific publish incredible. Fantastic job! 271888

  2. 49476 109549I enjoy your writing type, do maintain on writing! Ill be back! 947425

  3. 215649 340858I think one of your adverts caused my browser to resize, you might want to put that on your blacklist. 733842

  4. 446280 49877The when I just read a weblog, Im hoping that this doesnt disappoint me approximately this one. Get real, Yes, it was my method to read, but When i thought youd have something fascinating to state. All I hear is a number of whining about something that you could fix ought to you werent too busy trying to find attention. 191011

  5. 13393 104898Jeden Tag stellt man sich die Frage Was Koche Ich Heute?! Zerbrechen Sie sich nicht den Kopf, besuchen Sie uns am besten direkt auf unserer Webseite uns lassen Sie sich inspirieren 327959

Leave a Reply

Your email address will not be published.