Почетна / Вести Свет / Прописите на Европската унија се потпираат на самоконтрола

Прописите на Европската унија се потпираат на самоконтрола

Според европскиот систем, секој што учествува во производство и продажба на храна сам одговара за тоа што го нуди на пазарот, додека државата контролира многу помалку отколку порано.

Kолку треба да се контролира храната, како месото, млекото, јајцата, рибата и друго, во вкупното производство на државата е прашање кое се наметнува во екот на аферата со афлатоксините. Судејќи според она на што се обврзавме со прописите на Европската унија, многу малку се контролира. Имено, го прифативме европскиот систем на самоконтрола, во кој, од полето до масата, секој што учествува во производство и продажба на храна сам одговара за тоа што го нуди на пазарот, додека државата контролира во многу помала мера отколку порано, пишува весникот „Нови лист“.

Притоа, кога се работи за кравјото млеко, кое годишно во Хрватска се произведува во околу 550.000 тони, според Правилникот за мониторинг на живи животни и производи од животинско потекло, годишно за остатоци на лекови и на други штетни материи во млекото, како и на микотоксини, т.е. афлатоксини, се контролираат само 300 примероци.

Од тие 300 примероци, кои државата мора да ги земе од фарма или во млекарница пред префрлање на млекото од цистерни, само 210 од нив (70 отсто) се контролираат за присуство на резидуи – остатоци од лекови, а само 15 отсто, т.е. 45 примероци на микотоксини, габи од добиточна храна и други слични штетни материи.

Што се однесува до јајцата, кокошките во Хрватска снесуваат околу 850 милиони јајца, а како што велат правилата за државен мониторинг, се прегледуваат најмалку 200 примероци годишно. Во секој примерок мора да има 12 јајца, што значи дека годишно за остатоци од лекови и други штетни материи се прегледуваат само 2.400 јајца, односно, едно јајце од 354.000 произведени.

Kај говедата треба да се тестираат најмалку 0,4 отсто од вкупниот број говеда заклани во претходната година. Според податоците на Државниот завод за статистика на Хрватска, како што наведува весникот, ако во 2011 година се заклани 246.000 говеда, илјада од нив државата морала да ги испита за остатоци од лекови и други штетни материи. А од вкупното производство на свинско месо, половина мора да се преконтролира, како и по сто кокошки, мисирки и други птици на вкупно 60.000 тони произведено пилешко месо.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

10 comments

  1. 796717 365773Thank you for your info and respond to you. bad credit auto loans hawaii 839022

  2. 761294 89023Sweet site, super pattern , real clean and utilize genial . 902070

  3. 704258 1398Hello. Cool post. Theres an problem with the internet site in internet explorer, and you might want to test this The browser is the marketplace chief and a large element of other folks will miss your excellent writing due to this problem. 259250

  4. 856747 186624Housing a different movement in a genuine case or re-dialed model. 702372

  5. 86060 683047I real delighted to locate this site on bing, just what I was looking for : D also bookmarked . 360901

  6. 803826 159272Wow, suprisingly I never knew this. Maintain up with excellent posts. 199596

  7. 676432 438900An really fascinating examine, I may well not agree completely, but you do make some quite legitimate factors. 770735

  8. 783101 944342wonderful . Thanks for informations . Ill be back. Thanks once more 991593

  9. 402798 629586I must test with you here. Which is not 1 thing I normally do! I enjoy studying a submit that will make folks believe. Also, thanks for allowing me to comment! 944001

  10. 179077 194783There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made specific nice points in attributes also. 37948

Leave a Reply

Your email address will not be published.