Почетна / Вести Свет / Производите на „Дукат“ ќе поскапат за 10 до 15 отсто

Производите на „Дукат“ ќе поскапат за 10 до 15 отсто

Најавеното поскапување на млекото и на млечните производи на „Дукат“ во Хрватска за 10 до 15 отсто не се случува случајно, тврдат претставниците на хрватските сточари.

– Француските сопственици на „Дукат“ знаат дека нереално високата цена на домашното хрватско млеко ќе ги одбие купувачите. Поради тоа, сметаат дека тие ќе „полетаат“ кон рафтовите во 2015 година по укинување на квотите за увоз на млеко кога „Лакталис“ ќе почне да увезува евтино француско млеко со непознат квалитет. Што ќе се случи тогаш со домашната млечна индустрија, на која истовремено постојано ~ се намалуваат откупните цени на млекото, не е тешко да се претпостави – предупредуваат сточарите.

Kако што пренесуваат хрватските медиуми, млечната индустрија „Дукат“ ќе ги зголеми цените на дел од своите производи, што од компанијата го објаснуваат со порастот на трошоците, особено поради растот на цените на енергентите.

– „Дукат“, за жал, е присилен да изврши корекција на цените на дел од асортиманот, што е последица на вртоглавиот раст на влезните трошоци и особено на цените на енергентите – соопштија од компанијата. Меѓутоа, не одговорија на прашањето колку ќе поскапат производите, а медиумите, повикувајќи се на неслужбени извори, најавуваат дека станува збор за поскапувања во просек од 10 отсто. Па, така, од средината на овој месец свежото млеко на „Дукат“ ќе поскапи во просек за 10 до 12 отсто, трајното од 2 до 16 отсто, јогуртот од 8,5 до 15,6 отсто, а според некои најави, најмногу би поскапеле овошните јогурти, за повеќе од 20 отсто.

Ова што моментално се случува со млечната индустрија ја подигна на нозе целата прехранбена индустрија во Хрватска, на која, се чини, ~ се закануваат црни денови.

Имено, со укинување на царините на храна од ЕУ (од јуни годинава), трговците полиците ќе ги пополнат со евтина увозна стока, а домашните производители, поради големите давачки, немаат простор за намалување за да се задржат на пазарот. Веќе сега се потврдува дека странските трговски синџири во Хрватска („Лидл“, „Kауфленд“, „Интерспар“) тргнаа во жестока кампања за привлекување купувачи со евтина увозна стока, па познавачите на работите очекуваат помор на домашните семејни фирми во заемјоделско-прехранбената индустрија. Иако поради падот на цените, купувачите краткорочно ќе профитираат, на долг рок ќе ги има с` помалку зашто ќе пропаднат фирмите во кои работат, па и поевтините увозни производи на крајот нема да има кој да ги купува. Ситуацијата би била многу поздрава кога би поевтиниле хрватските производи, што нема да се случи.

– Ни следува примерот на Унгарија, во која со влезот во ЕУ цените на храната паднаа за 30 до 40 отсто. Поради тоа, најмалку 25 отсто на фирмите во прехранбената индустрија ќе банкротираат, а уште толку ќе ги сменат сопствениците – велат познавачите.

Бидејќи во прехранбена индустрија на Хрватска работат приближно 25.000 луѓе, тоа значи дека околу 11.000 ќе останат без работа. Соочени со губење на приходите, малку ќе им значи што странските прехранбени производи ќе може да ги купат поевтино.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

6 comments

  1. 581919 187064Im not that a lot of a internet reader to be honest but your blogs actually nice, maintain it up! Ill go ahead and bookmark your website to come back down the road. Cheers 524748

  2. 729756 976203Yay google is my world beater aided me to locate this outstanding internet site! . 780189

  3. 762070 241396You need to participate in a contest for among the best blogs on the internet. I will recommend this site! 682666

  4. 555630 150669Quite nicely written story. It will be valuable to anyone who usess it, including yours truly . Maintain up the good function – canr wait to read a lot more posts. 844907

  5. 23464 445809Hey! Fine post! Please keep us posted when I can see a follow up! 202455

  6. 287049 744809I dont believe Ive scan anything like this before. So good to find somebody with some original thoughts on this topic. thank for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with a bit originality. Great job for bringing something new towards the internet! 874989

Leave a Reply

Your email address will not be published.