Почетна / Вести / Природна аптека во вашиот двор: 5 Билки за здрав живот

Природна аптека во вашиот двор: 5 Билки за здрав живот

Овие 5 билки не бараат премногу простор, па така доколку немате двор секогаш можете да си набавите поголеми саксии и истите да ги посадите на вашата тераса.

Направете си мини аптека во вашиот зелен простор и добијте огромна корист за вас и вашето семејство со овие билки:

1. Невен

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-2

Каде и да го посадите, невенот ќе биде прекрасен украс благодарение на неговите жолти цветови, кои ќе ја красат вашата градина од јуни па сѐ до првите мразови.

Жолтите цветови на невенот ќе ви дадат и најточна временска прогноза: ако цветовите се затворени и после 7 часот наутро, тогаш тој ден ќе врне дожд.

Од невенот можете да си подготвите чај кој го зајакнува имунитетот, го смирува желудникот и цревата. Оваа билка е одличен сојузник во борбата против разни воспаленија и ја регулира менструацијата.


2. Лаванда 

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-3

Лавандата ги одбива разните инсекти и ја спречува појавата на мравки околу останатите растенија. Цветовите се берат пред целосно да се отворат и да расцутат, а потоа се сушат и од нив се прави чај, кој се користи против мигрена, несоница и при стрес.


3. Жалфија

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-4

Жалфијата се бере кога никнуваат првите млади израстоци и листови, кои треба да се остават во ладовина и да се исушат.

Чајот од жалфија се подготвува на тој начин што се става во непокриено тенџерче да врие 3 минути. Таа веднаш делува лековито врз воспаление на грло, отежнато дишење и при болки во стомакот.


4. Мајчина душица

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-5

Станува збор за растение кое расте во вид на мала грмушка со виолетово-црвени цветови и силен мирис. Чајот од мајчина душица одлично делува против воспаленија на дишните органи како и при кашлица. Доколку имате нередовен циклус тогаш пијте еднаш дневно чај од сушена камилица.


5. Нане

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-7

Нането се одликува со силен мирис кој разладува и инстантно го олеснува дишењето. Листовите на нането се берат пред тоа да расцути, а делува против менструални болки, грчеви во стомакот, слабо варење на храната и при тешкотии со дишењето.

Иако чајот од нането е многу популарен и делува освежувачки, сепак треба да внимавате, бидејќи преголемата количина делува лошо врз срцето.

Извор: crnobelo.com

Check Also

Исплатени се субвенциите на тутунарите во Прилеп

Неколку стотици прилески тутунари и производители од околината ги “нападнаа” банките во Прилеп по субвенциите, …

11 comments

 1. Comprare Levitra Senza Ricetta viagra prescription Achat De Clomid

 2. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

 3. Would you be concerned about exchanging hyperlinks?

 4. Priligy Generico Foro Baclofen Riva Cycloprine buy levitra 20mg usa Beta Buy Doxycycline Online Topix

 5. You are completely correct, I would really enjoy to discover even more on this subject! I’m as well captivated by Arvind Pandit as I believe it truly is very trendy in these days. Keep it up!

 6. You’re absolutely right and I totally agree with you. If you wish, we might also speak about Arvind Pandit Kansas, one thing that fascinates me. The website is certainly impressive, take care!

 7. You are absolutely right and I agree with you. When you wish, we might also talk around bluestacks offline installer, one thing which intrigues me. Your website is brilliant, regards!

 8. It was actually amazing reading this and I think you’re entirely correct. Tell me if perhaps you are thinking about happy new year wishes, that’s my major expertise. I am hoping to check back with you in the near future, bye for now!

 9. Hi, what do you feel on the subject of vshare for iphone? Very impressive issue, right?

 10. Hi there could you inform me which blogging platform you’re dealing with? I’m planning to start out our blog on 9apps android games in the near future but I am having a difficult time making the decision.

 11. I have checked your page and i have found some duplicate content, that’s why you don’t
  rank high in google, but there is a tool that can help you to
  create 100% unique content, search for: Boorfe’s tips unlimited content

Leave a Reply

Your email address will not be published.