Почетна / Вести Македонија / Прилепчанец направи цветен остров среде море од тутун

Прилепчанец направи цветен остров среде море од тутун

Низ тутунските полиња во Прилеп како колоритен остров се издигаат прекрасни видови цвеќиња во разни бои – каранфили, рози, кали, кринови, нарциси, хризантеми, ириси, гербери, антуриуми… Цветаат и во зима и во лето на три декари под пластеници.

Раскошот на цветните бои го „запали“ поранешниот пожарникар Страшо Митрески (52), па создаде бизнис за егзистенција. Точно 18 години е во постојан допир со цвеќињата по цел ден, понекогаш и во мрак. Гладно ги голта со погледот и ги наградува со потребната храна и нега. Од семка до цвет им дарува внимание, ги варди од студ со греење, а лете ги наводнува, ги обезбедува со средства за заштита од инсекти и други напаѓачи и болести. Животот ~ го подарува на шарената ливада под најлони, а украсните растенија, кои се празник за очите, му враќаат со леб за семејството.

Бизнисот го почнал со вештачко цвеќе зашто не се барало природно.

– Пред пет-шест години се ориентирав на цветната градина, на производството на цвеќињата. Бев вработен, но ја напуштив работата зашто две лубеници не се носат под една мишка. Цветната милина бара комплетно да ~ се предадеш, без импровизации – вели Митрески.

Низ книгите и интернетот, со совети и размена на искуства, поранешниот тутунар го совладува занаетот на традиционалните вековни цвеќари од Холандија. Според потребите на граѓаните, континуирано сади растенија со цветови во леи на одреден датум во садниците во околината на градот.

– Цвеќињата се бетер од бебе. Да не венеат и да растат со одредената динамика нужна им е погодна влажност и температура. Со поглед препознавам што бара цвеќето. За да биде с` под конец, нужно е да се синхронизира цветањето со празниците, со Осми март, со периодот на матурските прослави, со периодите на свадби и другите свечености, кога цвеќето се бара како алва. Фамилијата ја оставам ноќе за да им посветам соодветната агротехника на цветовите навреме и да побудуваат благопријатни емоции кај луѓето. Со една грешка од 10 минути, отиде курбан производството. Погрешен препарат или поголема доза и заврши… Не дај боже да затаи греењето зиме, пет минути на минусна температурата. С` мора да се контролира. Ако расцутат неколку дена по празниците, отиде не само трудот, туку и инвестицијата. Опаѓа побарувачката, а цената се струполува двојно и тројно надолу – раскажува Митрески.

Вели дека бизнисот е скап, од семе, ѓубрива, заштитни средства, греење… но сам ги одгледува зашто, како што вели – како што чеша своја рака, ниедна друга не создава услови за цвеќе во оранжерии. Му помагаат децата, а сопругата е посветена на дуќанот за продажба. За бербата не ангажира никого, оти е специфична. Некои цветови се кршат, а некои се сечат со ножици.

– Има есап, но постојано истражувам за повисоки приноси и ефекти. Соработувам со холандски фирми и задоволен сум – вели Митрески, творецот на рајската градина во Прилеп.

Цвеќето на Митрески предизвикува пријатни чувства и ги краси домовите во Kрушево, Kичево, Охрид, Ресен, Неготино, Kавадарци и во други места.

ЉупЧо Мургоски

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

8 comments

  1. 155114 202475very nice post, i undoubtedly adore this excellent web site, carry on it 22094

  2. 853432 221395Most reliable human being messages, nicely toasts. are already provided gradually during the entire wedding celebration and therefore are anticipated to be very laid back, humorous and as effectively as new all at once. greatest man speech 116232

  3. 924757 640239Considerably, the story is in reality the greatest on this noteworthy subject. I agree along with your conclusions and will eagerly watch forward to your next updates. Saying good 1 will not just be sufficient, for the amazing clarity inside your writing. I will immediately grab your rss feed to stay privy of any updates! 572174

  4. 198617 385786As soon as I discovered this website I went on reddit to share some of the enjoy with them. 519890

  5. 555629 418725I dont believe Ive read anything like this before. So excellent to uncover somebody with some original thoughts on this subject. thank for starting this up. This web site is something that is necessary on the web, someone with just a little originality. Excellent job for bringing something new to the internet! 172577

  6. 402686 685733Merely wanna state that this is very beneficial , Thanks for taking your time to write this. 782934

  7. 166346 324831Outstanding post, I conceive web site owners ought to learn a lot from this blog its real user pleasant. 474001

  8. 651 167996Reading, watching movies or plays, or similar activities that may bring inspiration. 815185

Leave a Reply

Your email address will not be published.