Почетна / Вести Македонија / Прехранбената индустрија си го изеде профитот

Прехранбената индустрија си го изеде профитот

Според финансиските извештаи објавени на Македонската берза, намалената ликвидност и повисоките трошоци за производство се најголемите проблеми со кои се соочувала прехранбената индустрија во првите шест месеци од годината.

Намалени приходи, намалени добивки, пад на продажбата, загуби и зголемени трошоци прокнижија прехранбените компании во првите шест месеци од годинава. Според финансиските извештаи објавени на Македонската берза, намалената ликвидност и повисоките трошоци за производство се најголемите проблеми со кои се соочувала прехранбената индустрија во првото полугодие. Иако голем дел од нив успеале да ги зголемат пласманите на странските пазари, сепак тоа не влијаело позитивно на финансискиот резултат.

Според резултатите на еден од најголемите производители на храна во државата Жито Вардар” од Велес, како резултат на зголемените трошоци за набавка на суровини и помалата кредитна поддршка од банките компанијата првата половина од годината ја заврши со пад на приходите за 45%, односно на вкупно 5,7 милиони евра, споредено со 10,5 милиони евра во првите шест месеци минатата година. Во исто време приходите од продажба на странски пазари се помали за 62% на вкупно 540.000 евра.

Според финансискиот извештај на велешката компанија, објавен на Македонска берза, расходите за суровини во првите шест месеци изнесуваат 4,03 милиони евра и се намалени за 47% во однос на истиот период од лани.
– Причина за намалување на резултатите на друштвото е податокот што во моментов цените на претходно наведените суровини во моментов се уште повисоки, земајќи го во предвид фактот што цената на нашите финални производи како свежо свинско месо, јајца и пилешко месо е многу намалена – се вели во образложението на Жито Вардар” објавено на Берзата.

Како резултат на тоа компанијата првото полугодие го заврши со загуба од 1,13 милиони евра за разлика од 440.000 евра добивка во првото полугодие лани. Од компанијата напоменуваат дека во оваа сума не се вкалкулирани државните субвенции, за разлика од лани.

Тетовскиот производител на мелнички и пекарски производи, тестенини и јајца Жито Полог”, првото полугодие го заврши со намалени приходи и намалена добивка. Според финансискиот извештај, компанијата за шест месеци остварила добивка од 200.000 евра што е за 33% помалку споредено со првите шест месеци лани, иако трошоците од работењето се за намалени за 4%. Според финансискиот извештај објавен на Македонската берза, помалата добивка е како резултат на намалените оперативни приходи за 7% на вкупно 219 милиони денари, при што на домашен пазар продажбите се помали за 5%.

Се стопија профитите и на производителите на сокови
Истата финансиска состојба се отсликува и кај производителите на вода, сокови и други пијалоци. Компанијата “Фруктал мак” првите шест месеци ги заврши со загуба од 88.700 евра, што е зголемување за 53% во споредба со ланската шестмесечна загуба на компанијата од 58.000 евра. Фабриката која произведува сокови во скопско Зелениково, во првото полугодие од годинава направила приходи од 2,8 милиона евра и во споредба со лани тие се зголемени за 4,6%. Пораснати се и приходите од продажба на домашниот пазар, како и приходите од извоз, односно продажба на странските пазари.

Сепак, во истиот период на “Фруктал мак” и се зголемиле и расходите за 7,4%. Тие имаат приближна вредност како и приходите и изнесуваат 2,8 милиона евра.
Првите шест месеци годинава битолскиот производител на вода и сокови Пелистерка” ги заврши со раст на приходите, но и намалена добивка. Според финансискиот извештај на компанијата, вкупните приходи во првите шест месеци изнесуваат 3,3 милиони евра што е за 3% повеќе споредено со истиот период лани, при што за 22% се зголемени приходите од продажба на странски пазари на околу 108.000 евра. Трошоците од работењето бележат раст од 5% на 3,1 милиони евра.

Расте добивката на кондиторите
Најголемата кондиторска компанија “Европа” од Скопје во првите шест месеци од годината се пофали си раст на нето добивката од 4,2% на вкупно 180.700 евра.
Според полугодишниот финансиски извештај на најстариот производител на чоколади, вафли и бомбони во регионот, приходите остварени за првите шест месеци од 2013 година изнесуваат 5,6 милиони евра и се намалени за 1,5% во однос на истиот период од претходната година.
Вкупните расходи во првите шест месеци од оваа година изнесуваат 5,4 милиони евра и се намалени за 1,7% во однос на истиот период од претходната година.
– Намалувањето на трошоците особено е изразено кај горивата (природен гас) за 18,2%, а се должи на направените инвестиции за енергетска ефикасност во 2012 година – се вели во полугодишиот извештај на скопска Европа”, објавено на Македонската берза.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

21 comments

 1. 145066 431038This is the suitable weblog for anybody who needs to seek out out about this subject. You notice so significantly its virtually laborious to argue with you (not that I really would wantHaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just excellent! 195732

 2. 463000 451121Pretty part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get really loved account your weblog posts. Any way Ill be subscribing on your feeds or even I success you access constantly quick. 814951

 3. 299017 602102Hmm, I never thought about it that way. I do see your point but I think many will disagree 331175

 4. 780251 168630you can have a great weblog here! would you wish to make some invite posts on my weblog? 659317

 5. 832256 172717Hello there! Nice post! Please inform us when all could see a follow up! 738561

 6. 901965 980446Excellent post man, maintain the good function, just shared this with the friendz 611299

 7. 971534 329761Currently truly do not stop eating because there is yet the decision that you will transform into. Work from your home us rrs often a fad for that who wants to earn funds yet nonetheless enough time requires most substantial occasions employing children and kids goes for as the modern habit. attract abundance 526160

 8. 255899 936371I adore your wordpress web template, wherever would you download it from? 44187

 9. 56283 512062Ive read several good stuff here. Surely value bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to create 1 of these excellent informative internet site. 225358

 10. 379052 504815I always pay a visit to your weblog and retrieve everything you post here but I never commented but today when I saw this post, I couldnt stop myself from commenting here. Great post mate! 699292

 11. 815376 430456Wonderful post, thank you so considerably for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to? 520140

 12. 850596 47562Precisely what I was seeking for, thankyou for putting up. 874704

 13. 502423 573941I saw two other comparable posts although yours was the most beneficial so a whole lot 799168

 14. 532155 688011Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and let you know I genuinely enjoy reading by way of your weblog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with exactly the same topics? Thank you so significantly! 875676

 15. 731665 357334Precisely what I was looking for, thankyou for putting up. 525801

 16. 747625 116212Attractive section of content material. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire really enjoyed account your blog posts. Anyway I will likely be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently swiftly. 326991

 17. 457898 302740so a lot great data on here, : D. 27831

 18. 626337 337026Also, weblog often and with fascinating material to keep individuals interested in coming back and checking for updates. 847422

 19. 700228 549502It is a shame you dont have a donate button! Id without a doubt donate to this brilliant weblog! I suppose for now ill settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I appear forward to fresh updates and will share this weblog with my Facebook group. Chat soon! 118392

 20. 426459 76081Just a smiling visitor here to share the love (:, btw fantastic style and design . 746856

 21. 530134 225532I found your weblog internet site on google and check a couple of of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to studying extra from you in a whilst! 477409

Leave a Reply

Your email address will not be published.