Почетна / Вести Свет / Поврзана ли е млечната афера со увозот на млеко во прав?

Поврзана ли е млечната афера со увозот на млеко во прав?

Пред избивањето на скандалот со млекото затруено со афлатоксин, во добро информирани кругови можеше да се слушне дека во Србија, уште во почетокот на февруари, влегол поголем контингент млеко во прав.

Оваа информација, како што пишуваат српските медиуми, отвори оправдано сомневање дека одредени кругови на овој начин вешто планирале да се збогатат, а покрај млекото во прав, се сомнева и на увозници на добиточна храна, кои, благодарејќи на оваа афера, сега би можеле добро да се збогатат.

И додека државните органи моментно истражуваат, од Царината тврдат дека увезените количества млеко во прав не отскокнуваат многу од просекот.

– Увоз на млеко во прав во последните петнаесетина месеци се одвива со исто темпо и во релативно вообичаени количества. Најмногу се увезува млеко во прав во амбалажа од 2,5 килограма, со маснотија од 1,5 отсто и без шеќер, а кои се користат во прехранбената индустрија. Во период од 5 до 20 февруари, најмногу го имаат увезено „Свислион“ – 5,4 тони, „Соко Штарк“ – 2,2 тони, „Д-р Еткер“ -2,2 тони и „Фриком“ -2,15 тони, соопштија од Царинската управа.

Според нивната статистика, најголеми количества млеко во прав во февруари се увезени од Полска и од Чешка.

Владата на Србија соопшти дека се сомнева дека околу целата приказна стои увозничко лоби кое би сакало генетски модифицираната храна да дојде на српскиот пазар, но никако не излегува со официјални податоци за тоа кој припаѓа на наводното „увозничко лоби“.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

6 comments

  1. 147316 494078Hi my loved 1! I want to say that this post is remarkable, fantastic written and include almost all vital infos. I would like to peer a lot more posts like this . 758978

  2. 752753 65710Some times its a pain inside the ass to read what men and women wrote but this web internet site is very user friendly ! . 811367

  3. 85895 402723After examine a couple of of the weblog posts inside your website now, and I truly like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and may well be checking back soon. Pls take a look at my website as effectively and let me know what you feel. 528951

  4. 918587 160451Bookmarked. Kindly also consult with my site. 695038

  5. 617228 844058 warning Dont any of you individuals ever take me to CiCis pizza! There food looks offensive!|Urban_Elegance| 549662

  6. 775713 184904Hiya! Fantastic weblog! I happen to be a daily visitor to your website (somewhat much more like addict ) of this website. Just wanted to say I appreciate your blogs and am seeking forward for much more to come! 449415

Leave a Reply

Your email address will not be published.