Почетна / Сточарство / Повисоки цени за поквалитетно млеко

Повисоки цени за поквалитетно млеко

Млекарите од лабораторијата во Битола очекуваат брзи, навремени и релевантни резултати, според кои ќе се одредуваат и квалитетот и цената на млекото.

Млекопроизводителите за кратко време ќе бараат нови повисоки откупни цени од млекарниците. Нивната реакција доаѓа по отварањето на новата лабораторија за испитување на мелко во Битола, од која очекуваат брзи, навремени и објективни резултати. Според нив, досега мострите за испитување млеко биле земани на примитивен начин, без специјално возило, а резултатите ги добивале и по еден месец од денот на земање на примероците. Во Агенцијата за храна и ветеринарство потврдуваат дека лабораторијата има современа опрема и од неа очекуваат да ја олесни работата на скопската, која досега ги работеше анализите. Млекарите обвинуваат дека досега иако секој месец плаќале одредена сума за анализа, досегашните резултати што ги добивале не биле во согласност со реалната слика на теренот.

– Јас не верував во тие резултати зашто мострите од суровото млеко се земаа примитивно. Млекарниците не обезбедуваа специјално возило за таа намена, мострите не се земаа од кај фармерите во стерилни шишиња кои се неопходни за микробиолошка анализа, ниту пак за таа намена имаше посебни комори. Иако плаќам месечно по 500 денари за анализи во млекарница, не бев задоволен од резултатите што доаѓаа – вели фармерот Драги Нечовски од Битолско.

Фармерите велат дека врз основа на резултатите добиени од испитувањата во Скопје за квалитетот на млекото, млекарниците им го плаќале млекото. Тие се жалат дека разликата во откупната цена кај оние фармери што имаат современа опрема и кај оние што не вложувале во модернизација на производството била многу мала. Едните добивале 18, а другите 20 денари.

– Доколку сакавме да се направи дополнително испитување, надвор од предвиденото, или да се испрати само мостра од млекото на еден сточар, тоа беше невозможно. На млекарниците не им се исплаќаше да испратат една мостра на анализа во лабораторијата во Скопје – вели Веле Митковски, сточар од Битолско.

Од новоотворената лабораторија за испитување на квалитетот на млекото во Битола велат дека ќе обезбедат специјални возила и професионална екипа која на терен ќе ги зема мострите од млекото.

– Јас сум долгогодишен ветеринар и во разговорите со сточарите дојдов до заклучок дека повеќето од нив се од Битола, а единствената лабораторија за испитување на квалитетот е во Скопје. Таа е преоптоварена и тешко дека може да ги задоволи сите потреби, а законски фармерите се обврзани двапати месечно да испитуваат мостри од млекото – вели Владимир Димовски сопственик на лабораторијата.

Тој објаснува дека резултатите од анализираното млеко во оваа лабораторија ќе се добиваат за еден ден, а освен млекарниците, ќе ги добиваат и лично фармерите.

Во Агенцијата за храна потврдуваат дека млекарите се законски обврзани да прават анализи за млекото што го произведуваат.

– Точно е дека досега само скопската лабораторија правеше анализи. Но тоа не значи дека тие не беа релевантни. Што се однесува до законската обврска, таа стои како таква и мора да се направи од страна на сточарите – вели Дејан Рунтевски, директор на Агенцијата.

Извори на „Дневник“ велат дека во иднина се очекува ваква лабораторија да биде отворена и во Штип бидејќи и таму има многу млекопроизводители.

Според Националната програма за развој на земјоделството, во иднина квалитетот на млекото ќе влијае врз висината на субвенциите во сточарството, па затоа значајно е во земјава да има повеќе лаборатории и што поквалитетни анализи.

Да се врати довербата

Надлежните се надеваат дека со новоотворените лаборатории ќе се врати довербата кај сточарите и ќе се зголеми производството на млеко во државава. Официјалните бројки говорат дека Македонија годишно троши околу 40 милиони долари за увоз на млеко, а

извезува едвај за 10 милиони. Само во последните две години вкупниот извоз на млеко и на млечни производи е намален за 18 отсто, а увозот е рапидно зголемен. Во исто време потрошувачката на млеко на жител е 180 литри годишно, што е многу помалку од светското ниво. Според податоците од Министерството за земјоделство, во последните три години државата издвоила вкупно 18,5 милиони евра за субвенционирање на производителите на млеко. Во 2008 година за кравјо, овчо и козјо млеко биле издвоени 8,4 милиони евра, во 2009 година само за кравјо млеко се исплатиле 4,8 милиони евра, а лани 5,3 милиони евра.

Слично како во регионот

Просечната цена на откупното млеко во ЕУ сега е 35 центи (околу 21 денар) за литар. Во Србија и Хрватска највисоката откупна цена на млекото во моментов е 32,5 центи за литар. Ова е млеко што ги исполнува највисоките европски стандарди, односно содржи 4,2 проценти млечни масти и 3,4 проценти суров протеин.

Валентина Ангеловска Жанета Здравковска

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=CCAAEB50E38EA44CA481A34DA4B7E381

Check Also

БиМилк ги отвора вратите за посетители

Најголемата домашна млекарска индустрија БиМилк утре од 11 до 13 часот ќе ги отвори вратите …

38 comments

 1. After study a few of the blog posts on your web site now, and I really like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and can be checking back soon. Pls check out my site as well and let me know what you think.

 2. My spouse and i ended up being relieved John managed to finish off his basic research from the ideas he acquired using your blog. It’s not at all simplistic to simply happen to be handing out tactics which people might have been making money from. And now we figure out we have got the writer to give thanks to for that. The explanations you have made, the easy site menu, the friendships you will give support to instill – it is all fabulous, and it is facilitating our son and our family recognize that this concept is exciting, and that is particularly important. Thank you for all the pieces!

 3. Your place is valueble for me. Thanks!?

 4. There are definitely a number of particulars like that to take into consideration. That could be a nice point to deliver up. I offer the ideas above as normal inspiration however clearly there are questions like the one you bring up where crucial factor can be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Each boys and girls feel the impression of just a moment抯 pleasure, for the rest of their lives.

 5. I together with my guys were found to be going through the nice procedures located on your website and then quickly came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the website owner for those techniques. My ladies happened to be for this reason passionate to study them and have now in fact been having fun with them. We appreciate you indeed being really kind and then for obtaining this form of awesome resources millions of individuals are really eager to learn about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 6. I enjoy you because of each of your work on this web site. My niece delights in participating in investigations and it is easy to see why. Most of us notice all relating to the powerful form you present helpful thoughts via the blog and as well as improve response from other ones on that point so my daughter is without question being taught a lot of things. Take pleasure in the rest of the new year. You’re the one performing a fantastic job.

 7. This site is known as a walk-by means of for all of the information you needed about this and didn抰 know who to ask. Glimpse right here, and you抣l definitely uncover it.

 8. Needed to put you that very small observation to finally give thanks as before about the stunning knowledge you have provided at this time. It was particularly generous with people like you giving unreservedly just what most of us could have sold for an electronic book to generate some dough for their own end, and in particular seeing that you might have done it in the event you considered necessary. The basics additionally worked to become easy way to be aware that some people have similar passion much like my personal own to understand whole lot more on the topic of this problem. I’m certain there are many more fun sessions in the future for individuals who read carefully your blog post.

 9. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find any individual with some unique thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that is wanted on the web, somebody with a little bit originality. helpful job for bringing something new to the web!

 10. you will have an amazing blog right here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 11. The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my option to read, but I truly thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly fix if you werent too busy searching for attention.

 12. I am often to running a blog and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your web site and maintain checking for new information.

 13. Thank you for all of the efforts on this website. Ellie delights in going through research and it’s obvious why. I notice all about the lively medium you produce effective steps by means of this web site and even invigorate response from some other people on the theme so our favorite princess is undoubtedly starting to learn a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You are always performing a first class job.

 14. I as well as my buddies came going through the great helpful tips found on your web site and then at once developed a terrible feeling I had not thanked the web site owner for those tips. Most of the young men had been absolutely warmed to see them and now have pretty much been enjoying them. Appreciation for being indeed thoughtful and also for utilizing some quality issues millions of individuals are really wanting to be aware of. My very own honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 15. Spot on with this write-up, I really suppose this web site needs way more consideration. I抣l most likely be once more to learn far more, thanks for that info.

 16. I wanted to construct a quick note so as to thank you for those precious ways you are posting at this site. My extended internet search has at the end of the day been honored with incredibly good content to write about with my friends and classmates. I ‘d admit that most of us website visitors actually are rather endowed to live in a useful place with so many lovely people with beneficial opinions. I feel really grateful to have seen your webpages and look forward to tons of more fabulous moments reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 17. Can I simply say what a reduction to search out someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know the best way to deliver an issue to mild and make it important. Extra individuals need to read this and understand this aspect of the story. I cant consider youre no more standard since you definitely have the gift.

 18. Thanks a lot for providing individuals with an exceptionally terrific chance to read articles and blog posts from here. It’s always so pleasing and as well , stuffed with a great time for me and my office acquaintances to search your blog minimum 3 times in a week to read the new issues you have. Of course, we’re at all times amazed with the magnificent principles served by you. Selected 1 points in this article are certainly the finest I have ever had.

 19. I would like to convey my love for your kind-heartedness for those people that must have help with that idea. Your real dedication to getting the solution along became extraordinarily insightful and have surely enabled folks just like me to achieve their endeavors. Your personal helpful report entails much to me and even more to my colleagues. Thanks a ton; from each one of us.

 20. I would like to convey my appreciation for your generosity for visitors who really need help on this important idea. Your real dedication to getting the solution all around appeared to be surprisingly useful and has regularly empowered associates just like me to achieve their goals. Your personal informative information entails a lot a person like me and additionally to my office workers. Many thanks; from all of us.

 21. Thank you so much for providing individuals with an extremely breathtaking possiblity to discover important secrets from this blog. It is usually so fantastic and as well , stuffed with a good time for me personally and my office friends to search your website really thrice a week to find out the latest issues you have. And indeed, I’m actually impressed considering the superb ideas you serve. Some 2 facts on this page are really the most efficient we’ve had.

 22. Needed to put you one little bit of word to help thank you so much over again for all the extraordinary methods you’ve featured in this article. This is quite unbelievably generous with people like you to convey unreservedly precisely what a lot of people could possibly have distributed for an e book in order to make some bucks for their own end, and in particular now that you might well have tried it if you wanted. The points in addition acted to be a easy way to fully grasp that other people online have the same fervor the same as mine to find out much more on the topic of this issue. Certainly there are numerous more fun situations ahead for those who take a look at your blog post.

 23. Thanks so much for giving everyone an extremely brilliant chance to read critical reviews from this website. It is often so pleasing and stuffed with fun for me personally and my office co-workers to visit your web site at least three times weekly to find out the latest items you will have. And indeed, I am also always astounded with the impressive ideas you serve. Certain two areas in this article are truly the most beneficial we’ve had.

 24. I simply wished to appreciate you yet again. I do not know what I might have accomplished in the absence of those solutions contributed by you about such a field. Entirely was a troublesome concern in my view, nevertheless looking at the very specialized fashion you dealt with it made me to jump with fulfillment. I am just happy for your help and thus expect you realize what a powerful job you are always putting in educating most people thru your blog. Probably you haven’t come across any of us.

 25. I wanted to write a simple word so as to express gratitude to you for those fantastic tips and tricks you are sharing here. My incredibly long internet lookup has at the end of the day been compensated with high-quality facts and techniques to exchange with my classmates and friends. I ‘d mention that we site visitors are rather endowed to be in a magnificent place with so many awesome people with great methods. I feel very much fortunate to have discovered the web pages and look forward to many more awesome moments reading here. Thank you once again for everything.

 26. I simply wanted to construct a simple note to be able to appreciate you for all the marvelous concepts you are showing on this website. My long internet search has now been compensated with sensible points to share with my friends and family. I would express that we readers actually are extremely endowed to be in a good place with very many special people with interesting secrets. I feel rather happy to have seen your entire webpages and look forward to really more amazing times reading here. Thanks once more for a lot of things.

 27. Thank you for your entire effort on this site. Betty really loves going through internet research and it’s obvious why. My spouse and i know all concerning the lively method you give valuable tips by means of your web blog and therefore recommend response from people about this content so my simple princess is certainly learning a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. Your conducting a good job.

 28. I precisely had to appreciate you yet again. I am not sure the things I could possibly have worked on in the absence of the entire smart ideas discussed by you relating to such a concern. It had become a real intimidating concern in my circumstances, nevertheless coming across your specialized style you dealt with it took me to cry with fulfillment. Extremely happy for the guidance and then pray you recognize what a powerful job you happen to be providing teaching the others via your blog. Most likely you have never got to know all of us.

 29. I’m just commenting to make you understand what a helpful discovery our girl enjoyed browsing yuor web blog. She realized some issues, not to mention what it’s like to have an awesome helping mood to get many others without hassle fully understand a variety of very confusing issues. You really did more than her desires. Thank you for producing such invaluable, dependable, informative as well as easy tips about that topic to Evelyn.

 30. Thank you for all your work on this site. Ellie take interest in getting into investigations and it’s really obvious why. All of us hear all of the dynamic means you produce practical things via the blog and encourage response from some other people on this area while my simple princess has been being taught a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are conducting a great job.

 31. Thanks for your own hard work on this web site. My daughter delights in participating in investigations and it is simple to grasp why. All of us hear all concerning the compelling ways you convey useful techniques by means of your web site and even welcome participation from other people about this area then our own daughter is truly learning a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You are conducting a superb job.

 32. My spouse and i ended up being quite satisfied that Chris managed to carry out his survey using the precious recommendations he discovered from your own web page. It is now and again perplexing to just continually be giving away concepts that many other folks may have been making money from. Therefore we figure out we have the blog owner to thank for this. These illustrations you’ve made, the straightforward web site navigation, the relationships you will help to promote – it is most overwhelming, and it is helping our son and our family reckon that that theme is excellent, which is unbelievably fundamental. Thank you for everything!

 33. I would like to convey my appreciation for your kindness in support of those people that really want assistance with that matter. Your very own commitment to getting the message all around was exceedingly beneficial and have regularly empowered guys and women much like me to reach their dreams. Your personal insightful tutorial can mean a lot a person like me and especially to my colleagues. Many thanks; from all of us.

 34. I in addition to my friends have been checking out the good strategies found on your site and all of the sudden I had a terrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for those secrets. These men had been for that reason stimulated to learn all of them and already have clearly been taking pleasure in these things. Thank you for being simply kind and for utilizing this form of tremendous tips most people are really desirous to understand about. My very own sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 35. I wanted to type a brief note to say thanks to you for those splendid secrets you are placing on this site. My time consuming internet research has finally been rewarded with reliable knowledge to write about with my visitors. I ‘d say that most of us website visitors are quite endowed to be in a magnificent site with many awesome individuals with very beneficial tips and hints. I feel really grateful to have encountered your entire web pages and look forward to so many more fabulous moments reading here. Thanks again for a lot of things.

 36. I’m also commenting to make you understand what a outstanding experience my girl undergone using your site. She came to find lots of pieces, including what it’s like to have a wonderful coaching nature to have certain people completely fully understand several tortuous issues. You undoubtedly exceeded people’s desires. Thank you for supplying such valuable, dependable, edifying as well as unique thoughts on that topic to Mary.

 37. I enjoy you because of all your labor on this blog. Kate delights in setting aside time for internet research and it’s really easy to see why. All of us learn all concerning the powerful tactic you create practical tips and tricks via your web blog and as well welcome response from the others on that idea while our favorite girl is starting to learn a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are performing a great job.

 38. I and my buddies were studying the best information and facts on the website and immediately came up with a horrible feeling I had not thanked the web blog owner for those strategies. The young boys came for this reason happy to see them and now have honestly been making the most of those things. We appreciate you truly being really considerate and for selecting some nice topics most people are really eager to be informed on. My personal honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

Leave a Reply

Your email address will not be published.