Почетна / Вести Свет / Поскапеа кафето и шеќерот

Поскапеа кафето и шеќерот

Kафето од типот „арабика“ од почетокот на годината поскапе за околу 60 отсто, а шеќерот за само еден месец 20 отсто, што е директна последица од глобалното затоплување.

 

Годинашната зима беше една од најтоплите во Европа од 1900 година, а во јануари и февруари Бразил го погоди незапамтена суша, пренесе весникот „Фигаро“.

Бразилските земјоделци со нетрпение ги очекуваат првите дождови за да се спаси бербата, но пазарите веќе сега реагираат на песимистичките прогнози за производството на кафе и на шеќерна трска со голем раст на цените.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

5 comments

  1. 136944 575579This can indicate that a watch has spent some or all of its life in the tropics and was not serviced as regularly as it really should have been. 44402

  2. 471134 413382Glad to be one of numerous visitants on this awesome web site : D. 552293

  3. 369400 455385This sort of in search of get the enhancements produced on this particular lifestyle and diet, begin your L . a . Shifting the pounds diet answer is really a huge procedure into accesing which generally hope. weight loss 944743

  4. 296534 710336really good put up, i definitely enjoy this web site, carry on it 71288

  5. 907394 684308Paper rolls really wonderful read you know alot about this subject i see! 387232

Leave a Reply

Your email address will not be published.