Почетна / Вести Македонија / Поддржани измените на Законот за тутун

Поддржани измените на Законот за тутун

Од Буџетот на Република Македонија ќе се обезбедуваат средства за финансирање на активностите во примарното тутунско производство и за промоција на извозот.

Надоместокот што досега го плаќаа правните лица произведувачи или увозници на тутунски производи се укинува и ќе биде обединет во заедничка, комбинирана акциза со ист фискален ефект кој и до сега беше распределуван на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство од државниот Буџет.

Ова се дел од измените на Законот за тутун и тутунски производи што денеска го поминаа второто читање пред собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство, а треба да се донесат по скратена постапка.

Целта на измените е, пред се, ефикасна примена на правната рамка и нејзино усогласување со измените на Законот за акцизи кои исто така се во собраниска процедура.

-Од примената на новите решенија се очекува да се подобри и зголеми наплатата на надоместоците од правните лица кои увезуваат и произведуваат тутунски производи, рече ресорниот заменик министер Зоран Коњановски, образложувајќи го текстот.

Со измените се предлага и укинување на надоместокот на тутунските добра кој ќе се обедини со акцизата за тутунските производи.

Извор: kurir.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

8 comments

  1. 588051 695968omg! cant picture how quickly time pass, following August, ber months time already and Setempber could be the initial Christmas season in my spot, I actually love it! 331457

  2. 845326 985710This is wonderful content material. Youve loaded this with valuable, informative content material that any reader can recognize. I enjoy reading articles that are so extremely well-written. 582011

  3. 568282 485578Extremely informative and wonderful bodily structure of content material material , now thats user friendly (:. 810970

  4. 753831 637375you are in point of fact a excellent webmaster. The web site loading velocity is remarkable. It seems that you are performing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. youve done a terrific activity on this topic! 973932

  5. 404945 655705There is noticeably a bundle to uncover out about this. I assume you created certain nice factors in options also. 910152

  6. 500140 771650Awesome weblog, Im going to spend a lot more time researching this subject 24911

  7. 419036 524254Were glad to become visitor on this pure website, regards in this rare info! 512471

  8. 764928 339993Id should talk to you here. Which is not some thing Which i do! I like reading an post that can make folks believe. Also, thank you for permitting me to comment! 381434

Leave a Reply

Your email address will not be published.