Почетна / Вести Македонија / Под лупа храната од Далечниот Исток

Под лупа храната од Далечниот Исток

Афлатоксини во сушено овошје од Азербејџан, алуминиум во сушени тестенини и пестициди во цитрони од Kина.

Ова се само дел од недозволените состојки на кои треба да внимаваат нашите инспектори при увозот на храна од одредени држави. На светските пазари циркулираат опасни продукти, поради што Европската унија редовно ги предупредува земјите-членки да вршат засилена контрола при увозот на храна. Токму поради ова, Агенцијата за храна и ветеринарство издаде решение за дополнителна контрола на храната за луѓе и за животни од земји во кои ЕУ утврдила присуство на недозволени материи. На листата се Бразил, Авганистан, Доминиканската Република, Египет, Индија, Индонезија, Мароко. Треба да се контролираат кикиритки во лушпа од Kина богати со афлатоксини, домати од Турција во кои наместо витамини, има остатоци од пестициди. Во Агенцијата велат дека станува збор за тековно работење и ова решение е резултат на брзото предупредување (РАСФФ) за безбедна храна во ЕУ.

– Ако во одредена храна што е увезена во ЕУ се детектираат недозволени опасни материи, тогаш преку овој систем се предупредуваат сите држави да внимаваат на пратките што доаѓаат оттаму. Токму поради ова се донесе и решението. Се однесува на физичко прегледување на сите пратки и во суштина се следи европската пракса – велат во Агенцијата за храна. На листата има суво грозје, домати, слатки пиперки, путер од кикиритки, грашок, а увозот е најчесто од Далечниот Исток.

Со Решението се предупредуваат инспекторите да внимаваат на речиси сите зачини што доаѓаат од одредени држави, чаеви, но и на лубеници, јагоди и портокали.

С` уште се чекаат резултатите од Националната мониторинг-програма што лани беше спроведена на македонските пазари. Според неа, требаше да се види дали има тешки метали и пестициди во овошјето и во зеленчукот. Исто така, требаше да се види дали се употребуваат недозволени ѓубрива и средства за заштита од болести и од штетници. Испитувањата се направени, но резултатите с` уште се чекаат. Експертите велат дека ова е прва акција од ваков вид што се спроведува од една надлежна институција, која конечно треба да даде одговор на прашањата дали македонската храна ги задоволува европските стандарди. Во околните држави веќе на големо се контролираат овошјето и зеленчукот и тамошните служби излегуваат со фрапантни податоци. Тешки метали, пестициди, канцерогени материи – се само дел од материите со кои се сладат тамошните граѓани.

Некои од земјоделците велат дека конечно ќе се стави ред во користењето на вештачките ѓубрива и средствата за заштита, а за други ова е дополнителен удар.

– Долги години неконтролирано се користат ѓубрива без да се прават анализи колку од материите влегуваат во плодот или во зеленчукот. Дел од моите колеги користат одреден препарат за заштита од болести и по четири и петпати иако на упатството стои дека максимално може да се користи двапати. На препаратите точно стои и во кој период од вегетацијата може да се употреби, но никој не води сметка за тоа – велат земјоделците од Струмичко.

И додека нашите нутриционисти молчат, светските на големо предупредуваат дека пестицидите и хербицидите заедно со тешките метали се отрови кои предизвикуваат тешки оштетувања на црниот дроб и бубрезите и дека ако долго се користи ваква храна, последиците се фатални.

Валентина Ангеловска

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

20 comments

 1. 546980 940847Hello! Ive been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention maintain up the excellent work! 124632

 2. 703165 672451I believe this web site contains some very great details for every person : D. 198280

 3. 642711 191574one of the best system I know, thank you really a lot . 330982

 4. 627616 150100Glad to be one of several visitants on this awing internet web site : D. 975517

 5. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 6. 384078 7792You made some initial rate factors there. I regarded on the web for the dilemma and located most people will associate with together with your site. 972556

 7. 102013 929551Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.Reading this info. 177409

 8. 900973 277109Beneficial information and outstanding design you got here! I want to thank you for sharing your suggestions and putting the time into the stuff you publish! Wonderful work! 396371

 9. 837267 341299Thank you for your extremely very good information and feedback from you. san jose car dealers 571449

 10. 592446 887391We offer the most effective practical and most applicable solutions. All our Sydney plumbers are experienced and qualified and are able to rapidly assess your problem and uncover the most effective answer. 187314

 11. 876385 42535Most beneficial gentleman speeches and toasts are produced to enliven supply accolade up to the wedding couple. Newbie audio system the attention of loud crowds need to always think about typically the wonderful norm off presentation, which is their private. best man speaches 569655

 12. 975625 483767The place else may just anyone get that type of information in such an ideal way of writing? 781738

 13. 893457 813079you got a really outstanding internet site, Sword lily I identified it via yahoo. 256673

 14. 52897 858071Some times its a discomfort in the ass to read what weblog owners wrote but this site is really user pleasant! . 1599

 15. 517778 301289I actually like reading via and I believe this site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 680181

 16. 419829 800151Hello there, just became alert to your weblog by way of Google, and located that its truly informative. Im gonna watch out for brussels. I will appreciate should you continue this in future. A great deal of individuals will probably be benefited from your writing. Cheers! xrumer 681725

 17. 618756 150695Whoah this blog is magnificent i actually like reading your articles. Keep up the great paintings! You realize, lots of persons are searching round for this details, you could aid them greatly. 462602

 18. 175500 79221I feel this web site has got some quite excellent info for everybody : D. 904301

 19. 731309 79908Really interesting details!Perfect just what I was looking for! 595627

 20. 247540 999752Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My weblog is inside the exact very same region of interest as yours and my visitors would truly benefit from some with the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks! 370276

Leave a Reply

Your email address will not be published.