Почетна / Вести Македонија / Плаќаме и за воздухот во лебот

Плаќаме и за воздухот во лебот

Во текот на март и на април при контролата на стотина пекарници утврдени се недоследности кај 58 производители на леб, велат во Агенцијата за храна.

Црн леб од 300 за цена од 400 грама или бел леб од 400 за цена од 450 грама. Kифла за 20 денари со тежина едвај од 50 грама на која стои дека може да отстапува од тежината за цели пет отсто. Ова се случува кај некои пекари и производители на леб, кои наместо да ја покачат цената за одредена сума, ја намалуваат тежината на производите и на тој начин ги мамат граѓаните. Во Организацијата на потрошувачи на Македонија (ОПМ) велат дека поплаките на граѓаните за тежината на лебот и на белите печива е секојдневна. Од таму предупредуваат дека и покрај новиот правилник за означување, кај нас секој си прави што сака. И во Пазарниот инспекторат со сличен одговор. Иако казнуваат, продолжува политиката за измама на граѓаните од страна на производителите на леб. Во Агенцијата за храна велат дека при последните спроведени инспекциски контроли во текот на март и на април на стотина пекарници во државава, констатирани се недоследности кај 58 производители на леб.

– Лебот и белите печива задолжително мора да бидат означени согласно со Правилникот за означување на производите, односно при спроведената контрола од страна на инспекциските служби она што е назначено на декларацијата мора да соодветствува со производот. Ова се однесува и на тежината, со цел потрошувачот да ги добие сите потребни податоци за конкретниот производ, односно да не се доведе во заблуда и да не биде измамен од страна на производителот – велат во Агенцијата.

Од таму објаснуваат дека пакувањето и означувањето на лебот и на белите печива не е задолжително тогаш кога истите производителот ги продава во објектот каде што ги подготвува.

– Обврската за означување е задолжителна тогаш кога лебот и белите печива се наменети за дистрибуција, односно за продажба во други објекти – објаснуваат во Агенцијата.

Во Организацијата на потрошувачи велат дека од неодамна е донесен нов начин на обележување на количеството на производите, но кај нас воопшто не се почитува.

– Има правилник за означување на пекарските производи, особено на лебот и точно се знае колку она што е спакувано може да отстапува од декларацијата. Но, и означувањето е катастрофално. Проблем е што никој кај нас не го почитува правилникот и може да се случи на половина килограм да има отстапувања од педесетина грама. Потрошувачите веќе знаат каде може да се жалат, и во Агенцијата за храна и кај Пазарниот инспекторат има секојдневни јавувања – вели Маријана Лончар, претседател на ОПМ.

Поранешната директорка на Пазарниот инспекторат, Елизабета Чингаровска, вели дека кај нив е направено истражување и утврдено е дека има отстапувања.

– Поплаки имаше секојдневно, посебно од пензионерите што си правеле приватни мерења. И на терен се потврди дека има отстапувања од декларациите на лебот и прекршување на правилниците. Агенцијата за храна е надлежна за храната и контролите од нивна страна се секојдневни – вели Чингаровска.

Граѓаните што вчера ги контактиравме велат дека многу често се случува да се продаваат векни леб што тежат и помалку од 300 грама.

– Kупувам леб од познат маркет за 18 денари. Точно е дека е уредно спакуван, но на хартијата воопшто нема декларација ниту, пак, колку треба да тежи истиот. Kупувам и траен леб на парчиња. На него пишува дека треба да има 350 грама, а кога го измерив дома на дигитална вага, се утврди дека има само 300 грама и тоа заедно со амбалажата – вели Горан Николовски од Скопје.

Овој пример не мора да биде апсолутна вистина, ниту, пак, да покаже дека сите производители на леб мамат, но за да се зацврсти довербата на граѓаните, потребни се поредовни и потранспарентни контроли.

Kазна од 500 евра во Бугарија

Дека Македонија не е единствена земја во која се мамат граѓаните, покажува и примерот од бугарскиот град Сандански кога производител на леб платил 500 евра казна зошто пуштил во продажба леб што не одговарал на декларацијата.

Иако на неа пишувало дека лебот треба да тежи 700 грама, кога инспекторите ги измериле векните, утврдиле дека пет од нив тежат од 612 до 669 грама. Според нивните стандарди, отстапувањата можеле да бидат само 30 грама, односно не помалку од 670.

Извор:dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

14 comments

 1. 388505 415081Be the precise blog if you have wants to learn about this topic. You comprehend considerably its practically onerous to argue to you (not that I personally would needHaHa). You undoubtedly put a new spin for a topic thats been discussing for some time. Nice stuff, merely nice! 235359

 2. 484911 929144This really is an superb post and I totally recognize where your coming from within the third section. Perfect read, Ill regularly follow the other reads. 310352

 3. 561208 599426This is actually fascinating, Ill look at your other posts! 56367

 4. 990170 903538But wanna comment on couple of general things, The internet site style is perfect, the content material material is genuinely excellent : D. 868623

 5. 540267 950236Some genuinely marvellous function on behalf with the owner of this internet internet site , perfectly excellent content material . 728803

 6. 997428 266323Hi. Cool post. Theres an concern along with your web site in chrome, and you may want to test this The browser may be the marketplace chief and a good element of individuals will omit your exceptional writing because of this problem. 147255

 7. 234919 605728I think you did an awesome job explaining it. Sure beats having to research it on my own. Thanks 617686

 8. Along with the whole thing which seems to be building within this particular area, many of your perspectives tend to be relatively radical. Nevertheless, I appologize, because I do not give credence to your entire suggestion, all be it refreshing none the less. It seems to me that your commentary are not totally validated and in actuality you are generally your self not completely convinced of the assertion. In any case I did take pleasure in looking at it.

 9. I was discussing with a buddy of mine regarding this and about mesothelioma lawyer online too. I believe you made a lot of great points in this case, we’re also looking forward to keep reading stuff from you.

 10. There are actually remarkable modifications on the structure of this site, I really love that. My website is regarding stream movies and generally there are a lot of stuff to be done, I’m still a rookie in web design. Be careful!

 11. Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Appreciate it!

 12. I am truly loving the theme/design of your internet site. Do you run into any internet browser interface situations? Quite a few of the blog visitors have complained concerning my tooth extraction site not working the right way in Internet Explorer but appears fantastic in Safari. Do you have any kind of solutions to help fix the issue?

 13. Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!

 14. Howdy! I recently came across this amazing site and I really like it. I also like to chat about websites to watch movies at times. Good to be around, bless you!

Leave a Reply

Your email address will not be published.