Почетна / Вести Свет / Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. Според „Блумберг“, причина за ова е кризата во Украина која заедно со Русија снабдува една петтина од светот со лебно жито.

 

Дополнително на зголемување на цената влијаат и климатските промени и обилните дождови кои го намалија квалитетот. Повисока цена на пченицата има и на американските берзи иако годинава има добар род и се очекува стабилизација за неколку месеци. Според американските експерти, ова би требало да биде позитивен сигнал дека пазарот со лебно жито ќе биде стабилен, односно европското поскапување ќе се балансира со американските цени. Македонските мелничари традиционално секоја година увезуваат пченица од Србија и од Бугарија. Од северниот сосед стигаат вести дека Србија ќе има доволно пченица за извоз. Српските агрономи од Факултетот за земјоделство во Белград велат дека годинава има принос од околу 2,5 милиона тони кој не само што ќе ја покрие домашната потрошувачка, туку и ќе овозможи да се снабдат со лебно жито и традиционалните пазари кои секогаш купуваат од нив. Поскапувањето во Бугарија, барем засега, нема да влијае на цените кај нас. Домашните мелничари велат дека ваквата состојба ќе овозможи стабилна цена на лебот и на белите печива во државава.

Добар род, послаб квалитет

Според македонските мелничари, годинава голем проблем е квалитетот на домашната пченица. Според нив, во моментов само пелагониската пченица е квалитетна и од неа може да се добие добро брашно. За таа пченица плаќаат од 11 до 14 денари за килограм. За останатата, пак, велат дека реалната цена ~ е под 8 денари бидејќи не е квалитетна. Според мелничарите, таа пченица е добра само за мешање со многу квалитетна од Србија или од Бугарија или за производство на сточна храна.

– Имавме состаноци со производителите и со ресорниот министер. Заклучокот беше да се следат понудата и побарувачката, пазарот ја диктира откупната цена. На терен откупната цена не е под 10 денари за килограм, а за квалитетна пченица, како на пример од битолскиот регион се плаќа и до 14 денари. Нашата пченица мора да се меша со увозна за да се добие квалитетно брашно. Годинашниот род ќе тежи околу 300.000 тони, доволно за домашните потреби, но голем дел од таа пченица ќе биде за добиточна храна – вели Николчо Ѓорѓиев, претседател на групацијата на мелничко-пекарската индустрија при Стопанската комора на Македонија.

– Годинава силосите ќе ги наполниме главно со домашна пченица, но и од увоз. Секако дека најавите дека Србија има доволно пченица ни одат во прилог. Остатокот ќе го увеземе оттаму – вели Николчо Георгиев, сопственик на „Мак млин“ од Чешиново.

Според Министерството за земјоделство, откупени се околу 75.000 тони пченица, а просечната цена е 11 денари за килограм. Приносот годинава е рекорден, од 3,5 тони на хектар до дури 6 тони во Пелагонија, но квалитетот е послаб, вели министерот за земјоделство Михаил Цветков.

Според него, големите земјоделски стопанства немаат никаков проблем, ниту со количеството ниту со квалитетот зашто користат сертифицирано семе и применуваат соодветни агротехнички мерки.

Недостиг од 150.000 тони пченица

– Владата ќе продолжи да ги поддржува земјоделците, да им помага, особено на помалите, но и тие од своја страна треба нешто да сторат. Мора да го подобрат производството, да употребуваат квалитетно, сертифицирано семе и соодветно да ја обработуваат почвата – вели Цветков.

Процените се дека оваа година од засеаните 90.000 хектари со пченица, ќе се оженат од 260.000 до 280.000 тони, за разлика од лани кога производството изнесуваше 218.000 тони пченица. Околу 40 отсто од производството или 100.000 тони откупуваат мелничарите. Годишните потреби на Македонија се од 250.000 до 300.000 тони. Ако се има предвид податокот дека ланските резерви во висина од 30.000 тони се префрлени во оваа година, тогаш на Македонија повторно ќе ~ недостигаат околу 150.000 тони пченица кои ќе мора како и секоја година да ги увезе.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Европските фармери ги трпат последиците од руските санкции

Додека западните мултинационални компании се понудија да им помогнат на малите локални фабрики да се …

26 comments

 1. 637836 94946Do you wear boxers or biefs? I wana bui em. 466196

 2. 486615 542034Man you legend. return see my web site, you need to get pleasure from it. 538026

 3. 42884 230265No more s . All posts of this qaulity from now on 481795

 4. 916581 666685The electronic cigarette uses a battery and a small heating component the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 134484

 5. My spouse and i were very more than happy that John could finish up his preliminary research out of the precious recommendations he gained out of your web site. It is now and again perplexing to simply always be giving freely tricks which usually other folks have been making money from. And we all keep in mind we now have the blog owner to thank because of that. The most important illustrations you have made, the simple web site navigation, the relationships you will help to engender – it’s mostly astonishing, and it’s really leading our son in addition to the family know that this theme is satisfying, and that is wonderfully vital. Many thanks for everything!

 6. I want to show some appreciation to you just for rescuing me from this dilemma. Right after looking out through the the net and meeting recommendations that were not beneficial, I believed my entire life was over. Living without the solutions to the difficulties you have sorted out by way of your entire post is a serious case, as well as those which may have in a negative way affected my career if I hadn’t encountered your blog post. Your main ability and kindness in maneuvering almost everything was valuable. I don’t know what I would have done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I can also at this point relish my future. Thanks a lot very much for the high quality and result oriented help. I won’t hesitate to recommend the blog to any individual who should receive guidance about this situation.

 7. Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily superb opportunity to read articles and blog posts from this website. It’s always very kind and stuffed with a good time for me personally and my office fellow workers to search your site no less than thrice per week to read through the latest guides you have. And of course, we are usually amazed considering the splendid hints you serve. Some 1 tips on this page are indeed the most beneficial I have had.

 8. I wanted to draft you this tiny observation so as to thank you very much yet again on the spectacular concepts you have shared at this time. This has been pretty open-handed with people like you in giving unhampered just what many of us could possibly have sold for an e book in making some money on their own, and in particular now that you might well have tried it in case you decided. The techniques likewise acted like the easy way to fully grasp that the rest have a similar keenness just as my own to figure out a little more around this condition. I am sure there are many more fun times ahead for individuals who scan your blog post.

 9. Thank you so much for providing individuals with an exceptionally brilliant possiblity to read critical reviews from this website. It can be so ideal plus stuffed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your website the equivalent of thrice in a week to see the new items you have got. And of course, I am also always happy with the fantastic solutions served by you. Certain 3 facts in this posting are easily the very best I’ve had.

 10. 74857 419561You know, many individuals are searching round for this info, you can help them greatly. 664646

 11. I simply wanted to compose a message to be able to express gratitude to you for some of the pleasant secrets you are posting here. My extended internet research has at the end been paid with really good knowledge to share with my friends and classmates. I would state that that most of us website visitors actually are undoubtedly fortunate to dwell in a remarkable site with many perfect professionals with great principles. I feel really lucky to have used your entire website page and look forward to some more amazing times reading here. Thanks a lot once again for everything.

 12. I have to voice my appreciation for your kindness giving support to those individuals that need help with in this situation. Your very own commitment to getting the message along had become amazingly interesting and has truly permitted guys and women much like me to arrive at their dreams. Your useful useful information implies this much to me and substantially more to my office workers. Thanks a lot; from everyone of us.

 13. I definitely wanted to send a brief note so as to thank you for all the great guides you are sharing on this site. My extensive internet search has at the end of the day been rewarded with reputable points to go over with my family members. I ‘d repeat that most of us site visitors actually are undoubtedly fortunate to exist in a great site with so many perfect people with useful tips and hints. I feel very lucky to have seen your webpage and look forward to plenty of more exciting moments reading here. Thank you once more for everything.

 14. 52087 462689Wow, awesome blog structure! How long have you been running a blog for? you produced blogging look straightforward. The total look of your website is wonderful, let alone the content material! 448736

 15. A lot of thanks for your own hard work on this site. Ellie really likes getting into research and it’s easy to understand why. We notice all of the compelling method you produce great tips and tricks through this web blog and even encourage participation from some others on that point so our own princess is starting to learn a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You are conducting a first class job.

 16. Thank you so much for providing individuals with remarkably marvellous possiblity to read critical reviews from this blog. It’s usually very pleasurable and full of a good time for me personally and my office co-workers to visit the blog at minimum thrice in one week to read through the new guides you have. Of course, I am also usually motivated with all the spectacular thoughts you give. Selected two facts in this posting are rather the most efficient I have ever had.

 17. I not to mention my pals ended up viewing the excellent pointers found on your web site while unexpectedly I had an awful feeling I never expressed respect to the website owner for those tips. All of the men became as a result happy to learn them and have sincerely been having fun with those things. I appreciate you for genuinely so considerate and then for choosing certain decent issues millions of individuals are really wanting to be informed on. Our sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

 18. 143780 872774I saw your post awhile back and saved it to my computer. Only lately have I got a chance to checking it and need to let you know nice work. 710119

 19. I want to convey my love for your generosity giving support to men and women that require guidance on that theme. Your real dedication to passing the message all over appeared to be pretty practical and has without exception helped women just like me to arrive at their objectives. Your personal valuable useful information implies a lot to me and much more to my mates. Thanks a lot; from all of us.

 20. I am only writing to make you know what a fine discovery my wife’s child went through visiting your site. She came to find a lot of issues, which include what it is like to have a very effective giving heart to let other individuals completely fully understand certain tortuous things. You really did more than visitors’ expectations. Thanks for rendering those informative, trustworthy, educational not to mention fun guidance on this topic to Julie.

 21. I precisely wanted to appreciate you once again. I’m not certain the things that I would have taken care of in the absence of the actual suggestions discussed by you over such theme. It actually was a very frightful matter in my position, but viewing your specialised avenue you treated that made me to cry over fulfillment. Now i’m thankful for your advice and then pray you are aware of a powerful job that you’re doing instructing the others thru your webblog. I am sure you’ve never got to know all of us.

 22. I simply wished to appreciate you once more. I’m not certain the things that I would’ve made to happen without the suggestions contributed by you directly on such area of interest. Certainly was a real intimidating circumstance in my circumstances, however , observing a new skilled fashion you handled that made me to jump for gladness. Extremely happy for your service and even have high hopes you comprehend what a powerful job you are always accomplishing instructing people today through your webblog. Most probably you haven’t met all of us.

 23. 473759 217621This internet internet page is genuinely a walk-through for all of the info you wanted about this and didnt know who to ask. Glimpse here, and youll surely discover it. 808751

 24. I and also my friends have already been reading the great recommendations on your website and then unexpectedly I got an awful suspicion I never thanked the site owner for those tips. All the young men are actually totally stimulated to see them and have now honestly been enjoying these things. We appreciate you getting well kind and for picking out variety of fine things most people are really eager to know about. My very own honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

 25. A lot of thanks for each of your effort on this web site. My daughter really likes managing investigations and it’s simple to grasp why. I learn all of the lively tactic you offer good thoughts on this website and in addition boost contribution from people about this point while our own girl is without a doubt understanding a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You have been carrying out a fabulous job.

 26. My wife and i felt relieved Louis managed to complete his reports via the precious recommendations he had from your blog. It is now and again perplexing to just choose to be giving freely guides that many some people may have been trying to sell. And we also fully grasp we now have the blog owner to be grateful to for this. The specific explanations you’ve made, the simple blog menu, the friendships you assist to create – it’s mostly spectacular, and it’s letting our son in addition to the family reckon that this situation is amusing, which is incredibly serious. Thank you for everything!

Leave a Reply

Your email address will not be published.