Почетна / Вести Македонија / Пазарџиите бараат покрив

Пазарџиите бараат покрив

Зимно време смрзнуваме, лете е изгор, а кога врне прокиснува, се жалат продавачи, но и граѓани што ги користат услугите на Градскиот пазар во Велес. За лошите услови на пазарот свесен е и сопственикот ЈKП „Дервен“, до кого стигнуваат реакции од корисниците.

– Треба конечно да се уреди пазарот и да се покрие. Сега е лошо за сите. Kога врне, не можеме со чадор да се разминеме по тесните патеки. Велес остана меѓу малкуте градови во Македонија со непокриен пазар. Таков каков што е сега е згазен од времето, мора да се осовремени – вели Никола Саздов, пензионер кој вели дека доаѓа на пазар секој вторник, петок и недела, кога се пазарите денови.

Продавачите имаат подолга листа на поплаки, за која веруваат дека ја знае и Дервен.

– Kога беше студот изѕемнавме. Производите ги покривавме со ќебиња да не смрзнат и да останеме без пари и само со студот. Продаваме со ракавици, од стреите кога врне во глава ни се цеди водата. Лошо е, ни се одразува на здравјето. Летно време, пак, кога ќе опече сонцето на лимовите, не задушува врелината – вели продавач, кој има 20-годишен стаж на тезгите.

Пазарот има 220 тезги, и само тие за јајца и за сирење се во затворен ѕидан простор, се останато е на отворено. Kако и пред половина век, ништо не е променето. Од ЈKП „Дервен“ признаваат дека временските услови имаат негативно влијание врз работата на пазарите. Во првите три месеци од ланската година кога температурите стигнуваа до минус 18 степени, а од средината на мај до септември, со пеколни горештини и до плус 40 степени, довело до намалена понуда и побарувачка на работа на пазарите, пишува во годишниот извештај на РЕ „Пазари“. Ова влијае на финансиската кондиција на ова јавно претпријатие.

– Проблемот е сериозен, сме правеле пресметки за да се изгради покриен пазар, но финансиски не сме толку моќни. Тоа е голема инвестиција, ќе треба да ни помогне локалната власт и тоа заеднички да го сработиме – вели Фиданчо Цековски, директор на ЈKП „Дервен“.

Велешани размислуваат преку јавно приватно партнерство да се изгради покриен пазар по теркот на некои други градови во Македонија. Одлуката за тоа е на Советот на општината, која единствено може да одобри таква реализација. ЈKП „Дервен“ го реши проблемот со пазарчето во Нова Населба, чиј покрив прокиснуваше со години. Две третини од просторот ќе се изнајмува, наменски за маркет, за што постоел голем интерес кај велешките трговци. За возврат тие ќе треба да го санираат покривот кој прокиснува. Поради ова, искористеноста на, кај велешани познато како, Мало пазарче е само 34 тезги од 200 колку што се нудат.

Дивите им пречат на легалните продавачи

Најголем проблем во работењето на РЕ „Пазари“ и понатаму претставуваат нелегалните продавачи околу пазарите. Нив од ден на ден ги има с` повеќе и нивната бројка е околу 120 лица наспроти околу 220 легални продавачи во пазарите. Поради тоа, во повеќе наврати, легалните продавачи со петиции се обраќаат до ЈKП „Дервен“ со барање овој проблем да се разреши, зошто во спротивно и тие ќе го бојкотираат плаќањето внатре во пазарот.

Во повеќе наврати ЈKП „Дервен“ реагирало до надлежните институции – Пазарната инспекција, МВР – Сектор за сообраќај и пазарниот инспектор, и усно и писмено, но проблемот останува нерешен.
Петар Печков

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=4F90894611AD594BA4AB8CA74C72AAAA

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

28 comments

 1. 317802 699524youve got an crucial weblog correct here! would you wish to make some invite posts on my weblog? 653598

 2. 355411 166804I like this weblog so significantly, saved to my bookmarks . 250370

 3. 663414 748640You could definitely see your enthusiasm in the function you write. The world hopes for a lot more passionate writers like you who arent afraid to say how they believe. Always go after your heart. 265113

 4. 32894 481000Youre so proper. Im there with you. Your weblog is surely worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive obtained a whole new view of this. I didnt realise that this problem was so important and so universal. You completely put it in perspective for me. 14133

 5. 77249 25345Youre so proper. Im there with you. Your blog is surely worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive obtained a complete new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You completely put it in perspective for me. 827043

 6. 14191 541365I actually prize your piece of work, Fantastic post. 979954

 7. 45915 670376Hi, ich habe Ihre Webseite bei der Suche nach Fernbus Hamburg im Internet gefunden. Schauen Sie doch mal auf meiner Seite vorbei, ich habe dort viele Testberichte zu den aktuellen Windeleimern geschrieben. 29546

 8. 375579 662447Greatest fighter toasts ought to entertain and supply prize on your couples. Initially audio system next to obnoxious crowd would be wise to understand one specific gold colored strategy as to public speaking, which is individual interests self. greatest man jokes 73625

 9. 13206 463637Some actually fascinating info , well written and broadly speaking user pleasant. 736727

 10. 465800 748798woah i like yur site. It actually helped me with the info i wus seeking for. Appcriciate it, will bookmark. 610586

 11. 999030 937030I saw lots of website but I feel this 1 contains something special in it in it 192075

 12. 484145 97329I really like reading through and I believe this site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 28236

 13. 324297 357568I discovered your blog website on google and check a couple of of your early posts. Continue to maintain up the extremely great operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading a lot more from you later on! 579028

 14. 274107 537037Thanks – Enjoyed this post, can you make it so I receive an e-mail when you make a fresh post? From Online Shopping Greek 953056

 15. 287291 782028This sort of considering develop change in an individuals llife, building our Chicago Pounds reduction going on a diet model are a wide actions toward generating the fact goal in mind. shed weight 806803

 16. 265303 642430Thank you for sharing with us, I believe this site genuinely stands out : D. 92783

 17. 119639 577689I like this site so significantly, bookmarked . 496992

 18. 804344 189027I like this weblog so a lot, saved to bookmarks . 475304

 19. 252798 891836Wow, wonderful blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog glance effortless. The total appear of your web internet site is magnificent, nicely the content material! 289799

 20. 775120 667449jobs for high school students – Search for Jobs on our web site, we offer several very good links towards the very best and biggest Portals to obtaining a Job as a high school student! 861252

 21. 958721 358635You ought to join in a contest for starters with the highest quality blogs online. I will recommend this page! 272624

 22. 20414 636663Come across back yard garden unusual periods of ones Are typically Weight reduction and every one one may be essential. 1 way state could possibly be substantial squandering through the diet. lose weight 305908

 23. 770165 454616Some truly quality weblog posts on this site, saved to fav. 61856

 24. 628295 701102I see that you are employing WordPress on your weblog, wordpress may be the best. :~- 835230

 25. 91543 898999Intending start up a enterprise around the internet involves revealing marketing plus items not only to women locally, yet somehow to several buyers who are web-based as a rule. e-learning 114892

 26. 444800 870043If I should say something, then nothing will stop the chatter within 990066

 27. 717107 337986An intriguing discussion will probably be worth comment. Im certain which you need to have to write a lot more about this topic, it may not be a taboo topic but generally consumers are too couple of to chat on such topics. To an additional. Cheers 741913

 28. 249539 576174Attractive portion of content material. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact loved account your weblog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I success you get admission to constantly rapidly. 593892

Leave a Reply

Your email address will not be published.