Почетна / Сточарство / Пастрмките останаа без вода

Пастрмките останаа без вода

Поради опаднатото ниво на Вардар, пцовисале многу пастрмки, бидејќи јатата што не отпливале низводно завршиле кај рибокрадците, кои со раце полнеле торби со риби, тврдат од „Баш Вардар“

Помор на рибниот фонд е направен во Вардар во Гостиварско, каде што речното корито е речиси без вода. Спортските риболовци се револтирани од односот на институциите, кои дозволиле нивото да опадне и да го загрози живиот свет во водата. Поради недостиг од вода пцовисале повеќе илјади парчиња поточна пастрмка бидејќи јатата риби кои не отпливале низводно, завршиле во рацете на рибокрадци. Рибочуварите тврдат дека рибокрадци со раце полнеле торби со риби. Од Спортското риболовно здружение „Баш Вардар“, концесионер на риболовните ревири во Гостиварско, за проблемот алармирале пред неколку недели, но нивните обиди да ја спречат катастрофата биле неуспешни.

– Состојбата стана алармантна минатата недела, кога Вардар беше како пресушен – појаснува Абдула Сејдини, генерален менаџер на друштвото, кој се обратил до АД ЕЛЕМ („Електрани на Македонија“), компанијата која заради производството на електрична енергија го регулира водостојот на Вардар.

– По течението од Равен до вливот на Лакавичка Река, ни се случуваше еколошка катастрофа. Тоа што го гледавме беше грозоморно. Да биде уште потрагично, нашите обиди да стапиме во контакт со одговорните во хидроцентралите, беа попусти. Никој не ни даваше одговор, кој треба да преземе нешто. Си ја префрлаа одговорноста ЕЛЕМ на МЕПСО, тие на ЕВН. Дури ни одговорните за стопанисување со водните ресурси ги нема – тврди Сејдини.

Од компанијата што управува со хидроцентралите во Гостиварско (Вруток и Равен) ги одбиваат наводите за одговорност. Недостигот од вода е проблем предизвикан од сушата, велат од ЕЛЕМ.

Во врска со намалениот водостој на Вардар од службата за информирање на оваа компанија велат:

– Ние целосно ги почитуваме одредбите за обезбедување основен биолошки минимум вода во Вардар. Водостојот редовно се следи и ниту еднаш не сме отстапиле. Треба да се земат предвид условите што владееја ова лето, особено хидролошката состојба која беше неповолна при што дотоците се намалени за 20 до 25 отсто. Во ниеден случај компанијата не придонела за ниското ниво на вода – се наведува во одговорот од ЕЛЕМ.

Надоместок за штетите што настанале од поморот и од нелегалниот улов на риби, концесионерот „Баш Вардар“ ќе ги бара по судски пат.

Ако се погледне диспечерскиот извештај на МЕПСО за потрошувачката и производство на електрична енергија за септември, забележително е дека хидроцентралите работат со преполовен капацитет. Односно, ако според билансот било планирано тие да произведат 74 гигават-часа електрична енергија, минатиот месец нивното производство било помало од 42 гигават-часа. Тоа е драстично намалување во однос на август, кога имаа произведено 119 гигават-часа, а и од претходните месеци кога било околу 100 гигават-часа. Првиот човек на ЕЛЕМ, Влатко Чинговски, неодамна изјави дека поради сушата и намалените дотоци, се штедат водите од хидропотенцијалите за следните месеци бидејќи вообичаено тогаш електричната енергија има повисока цена на берзите. Вкупното производство на ЕЛЕМ во глобала е помало од претходните месеци што, како што велат во компанијата, се должи, покрај на помалата работа на хидропотенцијалите, и на најавениот ремонт на третиот блок на РЕK „Битола“, што ќе трае до крајот на октомври.

Од овие причини веројатно во август и септември имавме и поголем увоз на струја, при што во август се увезоа 189, односно 229 гигават-часа електрична енергија во септември. Потрошувачката на струја, пак, и натаму е помала од планираното, а и од онаа во минатата година. Па така, ако во август биле потребни 614 гигават-часа, во септември таа бројка се намалила на 580 гигават-часа, што кажува дека стопанството работи со половичен капацитет, а помала е потрошувачката и на помалите фирми и на граѓаните. Во целина, од почетокот на годината потребите од струја се за 300 гигават-часа помали од планираното, односно за 200 од она што било потрошено минатата година.

Зоран Г. Маџоски, Зденка Павковиќ

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=FBEB0E9448D9F34883E4B34731C76B19

Check Also

БиМилк ги отвора вратите за посетители

Најголемата домашна млекарска индустрија БиМилк утре од 11 до 13 часот ќе ги отвори вратите …

25 comments

 1. 531951 67656Ive exactly the same problem sometimes, but I generally just force myself by way of it and revise later. Great luck! 42883

 2. 924106 864912An incredibly intriguing examine, I could possibly not concur entirely, but you do make some quite valid points. 391728

 3. 44101 711538There is noticeably big cash to realize about this. I suppose you created certain nice points in attributes also. 359593

 4. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 5. 167618 76134Can anyone help me out? It will be a lot appreciated. 118061

 6. 970726 19289I like this website because so considerably useful material on here : D. 81576

 7. 845083 676395Excellently written post, doubts all bloggers offered the same content because you, the internet can be a greater spot. Please keep it up! 317476

 8. 497118 980814I got what you mean , saved to bookmarks , extremely decent site. 696723

 9. 669703 639024Woh I enjoy your articles , saved to favorites ! . 139607

 10. 920997 927883As a result youll require ultra powerful online enterprise tips to keep operating in finding into matters appropriate your incredible web-based work. MLM 61681

 11. 668324 425642Wow i like yur website. It truly helped me with the details i wus seeking for. Appcriciate it, will bookmark. 415794

 12. 176109 307724I like the beneficial details you offer in your articles. Ill bookmark your weblog and check again here regularly. Im quite certain I will learn lots of new stuff right here! Finest of luck for the next! 196062

 13. 404649 541402What a lovely blog page. I will undoubtedly be back once more. Please maintain writing! 368315

 14. 254370 97682Nice site. On your blogs extremely interest and i will tell a friends. 60370

 15. 22715 424401I enjoyed reading your pleasant internet site. I see you offer priceless information. stumbled into this internet site by chance but Im positive glad I clicked on that link. You definitely answered all the questions Ive been dying to answer for some time now. Will definitely come back for a lot more of this. 510233

 16. 917385 228482Some truly nice stuff on this internet site, I love it. 314385

 17. 530754 894753Good one, there is actually some fantastic facts on this post some of my subscribers may uncover this valuable, will send them a link, several thanks. 120469

 18. 339525 179854Wow, incredible blog format! How lengthy have you been blogging for? you make running a blog glance effortless. The full glance of your site is great, as smartly the content material! 794066

 19. 733234 922527This is sensible information! Where else will if ind out far more?? Who runs this joint too? sustain the excellent function 289943

 20. 121374 660062It is rare knowledgeable folks within this topic, nevertheless, you appear like theres more you are talking about! Thanks 470968

 21. 395011 535216Soon after study a couple of with the content for your web site now, i genuinely as if your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and are checking back soon. Pls have a appear at my web site too and told me in case you agree. 155907

 22. 504693 650724Deference to op , some superb selective data . 302103

 23. 336465 608205It is truly a cool and beneficial piece of data. Im glad that you shared this beneficial info with us. Please maintain us informed like this. Thanks for sharing. 480645

 24. 845345 555205Vi ringrazio, ho trovato che quanto scritto non sia completamente corretto 209557

 25. 273323 657962Id need to verify with you here. Which isnt something I often do! I take pleasure in reading a post that may possibly make folks believe. Moreover, thanks for permitting me to comment! 598013

Leave a Reply

Your email address will not be published.