Почетна / Занимливости / Парада на цветни скулптури во Зундерт

Парада на цветни скулптури во Зундерт

Она што започна како мала прослава посветена на цвеќето во далечната 1936 година во малиот град Зундерт во Холандија, прерасна во една од најстарите и најпосетуваните прослави од ваков тип во Европа.

Како и секоја година така и оваа, цветниот фестивал Bloemencorso на светот му претстави неверојатни скулптури и инсталации направени од цвеќе.

Иако Холандија е најпозната по лалињата, скулптурите се прават од далии кои се прикачуваат на основата направена од картон и жици. За да се направат вакви импресивни инсталации и скулптури е потребно навистина долго време, а во организацијата на овој фестивал учествува целиот град кој брои околу 20.000 жители.

Најстресни се деновите пред одржувањето на фестивалот, бидејќи цвеќето мора да биде свежо, па жителите деноноќно работат за да ги завршат инсталациите.Во рамки на фестивалот има и посебен натпревар во кој во просек учествуваат по 20 групи кои се натпреваруваат за наградата „најубава цветна скулптура“.

Check Also

Задолжително купете една од овие билки за свеж воздух во домот

Колку и да се грижиме за хигиената во нашиот дом, во него сепак постојат отрови …

7 comments

  1. 549147 103184The planet are truly secret by having temperate garden which are usually beautiful, rrncluding a jungle that is certainly certainly profligate featuring so several systems by way of example the game courses, golf method and in addition private pools. Hotel reviews 66744

  2. 125666 437911Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I identified it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 466507

  3. 868890 812346Spot up for this write-up, I seriously believe this web site needs a good deal far more consideration. Ill apt to be once far more to learn additional, appreciate your that information. 680913

  4. 174292 162885Exceptional read, I recently passed this onto a colleague who has been performing a little research on that. And the man truly bought me lunch because I came across it for him smile So allow me to rephrase that: Appreciate your lunch! 815085

  5. 665285 860221Hi there, just became aware of your weblog via Google, and found that its really informative. Im gonna watch out for brussels. Ill be grateful in case you continue this in future. A lot of folks is going to be benefited from your writing. Cheers! 919551

  6. 761800 860613Hi my loved one! I want to say that this article is remarkable, wonderful written and incorporate almost all vital infos. I would like to peer a lot more posts like this . 789163

  7. 451871 66437Just wanna input on couple of general issues, The website layout is perfect, the articles is truly excellent : D. 472391

Leave a Reply

Your email address will not be published.