Почетна / Занимливости / Ова се најубавите села на светот

Ова се најубавите села на светот

Колкупати сте посакале да заминете  неколку дена на некое мирно и чисто место, каде ќе можете да се посветите на природната средина околу вас, уживајќи во миризбата на цвеќињата, дишејќи чист воздух и заборавајќи го стресот?

 

Ви ги претставуваме некои од најубавите села на светот.

6. Холандско село

Претставува одличен пример за добра организација и добар вкус на луѓето. Куќите се мали и збиени и изгледаат како совршено место за живеење.

5. Јапонско село

Освен што се едни од најстарите, селата во Јапонија претставуваат вистински пример за тоа како се одржува контактот со природата, употребувајќи природни материјали при градење на домовите. Јапонските села целосно се вклопуваат во своето опкружување.

4. Мароканско Бербер село

Претставува неверојатен пример за стилот на куќите што траат со векови. Направени од камења или кал, претставуваат доказ дека и покрај суровите животни услови, тие опстојуваат.

3. Селото Попај на Малта

Селото претставува туристичка атракција за сите обожаватели на цртаниот лик Попај, а идејата на жителите е навистина интересна.

2. Камено село во Англија

Претставува вистинско архитектонско чудо изградено од природни материјали. Улиците се полни со зеленило и разнобојни цвеќиња, а куќите потсетуваат на оние во кои живеат Штрумфовите.

1. Селото Бариачара во Колумбија

Своите традиции и верувања Маите ги пренеле и на жителите на Колумбија, а целото место претставува вистинска инспирација за секој посетител.

Извор: http://kajgana.com/ova-se-najubavite-sela-na-svetot

Check Also

Задолжително купете една од овие билки за свеж воздух во домот

Колку и да се грижиме за хигиената во нашиот дом, во него сепак постојат отрови …

8 comments

  1. 861197 46112Right after examine a couple of of the weblog posts on your website now, and I actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and shall be checking again soon. Pls try my website online as effectively and let me know what you believe. 21239

  2. 53713 477561Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging appear simple. The overall appear of your internet website is fantastic, let alone the content! 501660

  3. 30007 466928This internet internet site is my aspiration, extremely excellent design and Perfect articles. 750762

  4. 713204 467055This is a good subject to talk about. Sometimes I fav stuff like this on Redit. This article probably wont do nicely with that crowd. I will likely be confident to submit something else though. 18002

  5. 543654 248356I consider something really unique in this website . 76453

  6. 230020 457833Id constantly want to be update on new content on this website, bookmarked! 44042

  7. 350808 65616Jeden Tag stellt man sich die Frage Was Koche Ich Heute?! Zerbrechen Sie sich nicht den Kopf, besuchen Sie uns am besten direkt auf unserer Webseite uns lassen Sie sich inspirieren 169641

  8. 470012 115233Any way Ill be subscribing to your feed and I hope you post again soon. I dont believe I could have put it far better myself. 188816

Leave a Reply

Your email address will not be published.