Почетна / Вести Македонија / Откупот почна со ниска цена за домашното лебно зрно

Откупот почна со ниска цена за домашното лебно зрно

Kвалитетот на житото го мерат единствено мелничарите. Во просек проценуваат трета класа и ни плаќаат ниска цена.

Вака реагира Тоде Лазаревски, земјоделец од пелагониското село Ивањевци за почетокот на откупот на годинашната реколта жито. Иако падна договор за откупната цената на лебното зрно, земјоделците од Пелагонија се жалат дека дел од мелничарите на терен не го почитуваат договореното.

По договорот, препорачаната цена на пченицата под 72 хектолитра тежина треба да биде 10 денари, од 72 до 76 хектолитри – 11 денари, од 76 до 78 хектолитри – 12 денари и над 78 хектолитри – 13 денари. Според земјоделците, дел од откупувачите вели дека житото нема голем квалитет и го плаќаат по 10 денари за килограм.

-Мелничарите мерат и ги одредуваат класите, ние немаме со што да вршиме проверка. Низ селата веќе се појавија ситни откупувачи што им го земаат житото на помалите земјоделци и под 10 денари за килограм. Во Демирхисарско се отворени неколку откупни пунктови, но покрупните земјоделците не го продаваат. Го носат само на чување додека да се испегла цената – вели Лазаревски. 

Од Сојузот на земјоделците потврдуваат дека договорените услови за откупот не се почитуваат. Претседателот Вељо Тантаров најави дека денес петтипат ќе седнат на заедничка маса со мелничарите во Министерството за земјоделство за да бидат надминати проблемите. 

– Само што се договоривме, а по некој ден дел од мелничарите откажаа од договореното. Сега или не ги отвораат пунктовите за откуп, а онаму каде што се отворени нема истакнати цени. Житото го откупуваат во 10 денари. На овој начин земјоделците се доведени во дилема дали да влезат и воопшто да жнеат зашто по овие ниски цени не сакаат да го продадат житото, вели Тантаров. 

Состојбата во која се наоѓаат земјоделците, според него, годинава дополнително ќе биде отежната зашто државата нема да ја воведе заштитната мерка за домашното производство позната како врзан увоз на пченица. Таа се применуваше неколку години наназад и предвидуваше за секој килограм увезена пченица мелничарите да мора да купат два килограми домашна. Но, како одговор на ова Kосово лани воведе ембарго за увоз на македонски кондиторски, житни и градинарски производи, по што земјоделците и трговците претрпеа загуби. 

– Сега мелничарите слободно може да купуваат српска пченица. Според берзата, втора класа српска пченица чини 196 евра за тон или 12 денари за килограм. Загрозен е домашниот род. Според законот, кога го купуваат домашното жито, можат да го платата за четири месеци, а во Србија купуваат жито во кеш – додава Тантаров. 

Се обидовме да исконтактираме повеќе сопственици на мелнички капацитети во земјава, но ни беше одговорено дека се отсутни од работа или дека имаат приватни проблеми, па не можат да зборуваат за темата. Малкумина одлучија неофицијално да проговорат за состојбите. Тие велат дека на секој почеток се јавуваат проблеми, но ќе бидат надминати со отворањето повеќе откупни пунктови и тврдат дека ќе се почитува хектолитарската тежина при откупот на домашното жито. Но, во услови на пазарна економија, сами ќе одлучуваат од каде ќе купуваат жито со поголем квалитет, а поисплатлива цена.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

14 comments

 1. 402881 696091This is a terrific web site, could you be interested in doing an interview about just how you produced it? If so e-mail me! 356053

 2. 819334 331666hi was just seeing in the event you minded a comment. i like your internet site and the thme you picked is awesome. I is going to be back. 981970

 3. 231826 609097I truly enjoy searching through on this internet site , it holds superb content material . 36319

 4. 723618 24233Aw, this was a extremely nice post. In thought I want to put in writing like this moreover ?taking time and actual effort to make a extremely very good article?however what can I say?I procrastinate alot and undoubtedly not appear to get one thing done. 174757

 5. 697236 671256Dead written topic matter, Actually enjoyed reading by means of . 494056

 6. 943724 943362Hey! Im at function surfing about your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading via your blog and appear forward to all your posts! Maintain up the outstanding function! 19911

 7. 780261 155862Wow post thanks! We believe your articles are great and want far more soon. We really like anything to do with word games/word play. 649218

 8. 480776 397593hello, i came in to learn about this topic, thanks alot. will put this internet site into my bookmarks. 74465

 9. 548853 991755It is not that I want to duplicate your site, but I actually like the style. Could you tell me which style are you making use of? Or was it custom created? 595951

 10. 885795 936896Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up quite forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite good post. 723024

 11. 33686 830854The electronic cigarette uses a battery and a small heating factor the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 210519

 12. 10681 996159Normally I dont read this kind of stuff, but this was really intriguing! 821823

 13. 107023 972202Official NFL jerseys, NHL jerseys, Pro and replica jerseys customized with Any Name / Number in Pro-Stitched Tackle Twill. All NHL teams, full range of styles and apparel. Signed NFL NHL player jerseys and custom team hockey and football uniforms 435975

 14. 424012 754287Most suitable boyfriend speeches, or else toasts. are almost always transported eventually by means of the entire wedding party and are nonetheless required to be quite fascinating, amusing and even enlightening together. finest mans speech 789603

Leave a Reply

Your email address will not be published.