Почетна / Вести Македонија / Откупот на тутунот во Пелагонија се одвива без проблеми

Откупот на тутунот во Пелагонија се одвива без проблеми

Откупот на тутунот во битолскиот дел на Пелагонија се одвива според предвидената динамика, без проблеми и наскоро ќе заврши.

 

Како што велат од Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, производителите немаат поголеми забелешки околу проценката на квалитетот и преземањето.

– Очекуваме за неколку денови откупот на тутунот да биде завршен во целост, на сите откупни пунктови. Временските услови придонесоа да се произведе квалитетен тутун и според првичните информации, во Пелагонија ќе бидат откупени повеќе од 2.000 тони, вели Илија Србиновски, раководител на Подрачната единица.

Веќе се подготвуваат евидентните листови за новата реколта во 2013 година.

– Очекуваме и годинава да бидат евидентирани околу 2.600 тутунопроизводители. Во тек е постапката за идентификување и обележување на земјоделските површини. Секој земјоделец што ја завршил оваа активност може непречено да користи субвенции во тековната година, напомена Србиновски.

Идентификацијата на земјишните парцели ќе се одвива до крајот на идниот месец. Секој земјоделец е должен во Подрачната единица да пријави исцртување парцелите или да побара стручна помош.

Извор: http://kurir.mk/republika/opstini/99768-Otkupot-na-tutunot-vo-Pelagonija-se-odviva-bez-problemi

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

11 comments

 1. 326520 983449Glad to be 1 of numerous visitants on this awing internet web site : D. 120938

 2. 428606 77941I like your writing style truly loving this internet site . 208436

 3. 979868 906045Constructive criticism is usually looked upon as becoming politically incorrect. 487203

 4. 590128 152904Thank you for sharing with us, I conceive this web site genuinely stands out : D. 45806

 5. 903822 193784Hey there! Good stuff, do maintain us posted when you finally post something like that! 547989

 6. 131725 962863The leading source for trustworthy and timely health and medical news and data. 732311

 7. 570321 865908Quite good post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that Ive truly enjoyed surfing about your weblog posts. Right after all I is going to be subscribing to your feed and I hope you write once more quite soon! 590384

 8. 456063 231952I gotta favorite this website it seems really beneficial . 676193

 9. 498920 713272Ive just been talking to Sean Gallagher about his upcoming Instant Income Cash Machine course, and hes been kind enough to fill me in on a couple of details regarding his upcoming course. 394847

 10. 522013 130323Bereken zelf uw hypotheek. Hypotheek berekenen? Maak snel een indicatieve berekening van het maximale leenbedrag van uw hypotheek. 297737

 11. 79187 971289It is really a nice and valuable piece of info. Im glad which you just shared this valuable info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing. 989910

Leave a Reply

Your email address will not be published.