Почетна / Вести Македонија / Откупени 75.000 тони лебно жито, приносот рекорден, квалитетот слаб

Откупени 75.000 тони лебно жито, приносот рекорден, квалитетот слаб

Откако е на оваа функција, министерот одржал најмалку 15 средби со производителите и преработувачите од речиси сите земјоделски сектори. Приоритет за него остануваат стратешките култури како пченицата, тутунот и лозовите насади.

Вкупно 75.000 тони пченица се откупени досега по просечна цена од 11 денари за килограм, информира министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков.
Како што рече Цветков, приносот годинава е рекорден, од 3,5 тони на хектар до дури шест тони во Пелагонија, но квалитетот е послаб.

Големите земјоделски стопанства немаат никаков проблем, ниту со количината, ниту со квалитетот зашто користат сертифицирано семе и применуваат соодветни агротехнички мерки.
– Владата ќе продолжи да ги поддржува земјоделците, да им помага, особено на помалите, но и тие од своја страна треба нешто да сторат. Мора да го подобрат производството, да употребуваат квалитетно, сертифицирано семе, и соодветно да ја обработуваат почвата, истакна Цветков.
Откако е на оваа функција, министерот одржал најмалку 15 средби со производителите и преработувачите од речиси сите земјоделски сектори. Приоритет остануваат, нагласи, стратешките култури како пченицата, тутунот и лозовите насади.

Министерот најави измени на законот за заштитните препарати во земјоделството. Ќе се дефинира конкретно кој ќе може да ги увезува. Притоа, обврзно ќе биде декларирањето со точно назначено потекло и содржина. Пред пуштањето на препаратите во промет ќе се анализира процентуалната застапеност на активната материја во нив со оглед на можните малверзации во овој дел, односно разредувањето и продажбата по повисоки цени. Цветков подвлече и дека е недозволиво тоа што препаратите за заштита во земјоделството кај нас се три пати поскапи во однос на оние од соседството и Европа. Согласно законските измени, ќе се пропишат и казни за увоз на несоодветно декларирани препарати кои меѓу другото ќе предвидуваат и одземање на лиценците за продажба на најмалку пет години.

Лозарите бараат два денари повеќе, 13 денари за смедеревка, 15 за вранецот
Претставници на здружението Агротиквешија” на средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков истакнаа дека поради неповолните климатски услови годинава родот на грозјето ќе биде преполовен и очекуваат откупните цени да бидат поголеми од лани. Поради високите трошоци за заштита на насадите и помалиот род цена од 13 денари за килограм за смедеревката и 15 за вранецот би била реална сметаат лозарите. Ова е два денари повеќе од откупната цена лани.

Како што информира Министерството, министерот Цветков посочи дека законот за винарство ќе мора да се почитува, односно винариите доколку сакаат да се вклучат во откупот не смеат да имаат долгови кон лозарите.

“Винарските визби должници веќе го намалуваат долгот што дава оптимистички проценки дека стартот на откупот треба да биде на задоволство на двете страни”, соопшти Министерството.
Министерот Цветков во текот на наредните денови ќе има средби со претставници на поголемите винарски визби, а потоа заеднички состанок со земјоделските здруженија и винарниците.

Извор: vecer.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 736811 415325But wanna say that this really is invaluable , Thanks for taking your time to write this. 153814

  2. 291053 40307Very interesting topic , appreciate it for putting up. 699189

  3. 102378 320723You completed certain excellent points there. I did looking on the subject matter and discovered most persons will go together with your weblog 138807

  4. 163328 808384wonderful work Outstanding weblog here! Also your internet site a lot up quick! What internet host are you the usage of? Can I get your associate link on your host? I want my website loaded up as quick as yours lol 82576

  5. 77178 294990The planet are actually secret by having temperate garden which are usually beautiful, rrncluding a jungle that is definitely definitely profligate featuring so many systems by way of example the game courses, golf method and in addition private pools. Hotel reviews 46085

  6. 840417 656474You actually really should experience a tournament for starters with the finest blogs online. Let me recommend this wonderful website! 928220

  7. 864722 298908If youre nonetheless on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Finest Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds much better to you, and which interface makes you smile much more. Then you will know which is right for you. 344921

  8. 975011 143221We are a group of volunteers and opening a new system in our community. Your internet internet site given us with valuable information to function on. Youve done an impressive job and our entire community will likely be grateful to you. 806084

  9. 499295 619692The digital cigarette makes use of a battery and a small heating element the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 411973

Leave a Reply

Your email address will not be published.