Почетна / Агроекономија и агробизнис / Осумдесет фармери во посета на Саемот за земјоделство во Бурса

Осумдесет фармери во посета на Саемот за земјоделство во Бурса

Група од осумдесет фармери и бизнисмени, во организација на Федерацијата на фармерите на РМ и ТУЈАП ФЕРС, се во посета на земјоделскиот саем во Бурса- Турција, која е една од најголемите меѓународни саемски манифестации.

На саемот кој се одржува по десетти пат ќе бидат презентирани најнови технологии од областа на земјоделството.
Целта на посетата на саемот е запознавање на земјоделците од РМ со новите технологии на производство со цел намалување на трошоците и зголемување на продуктивноста, како и размена на искуства со турските фармери и институции од областа на земјоделството. На саемот присуствува и Зоран Коњановски, заменик-министер на РМ, Андрија Секуловски, претседател на ФФРМ и Климе Белески, директор на институтот за земјоделство. 

Извор:http://vecer.com.mk/?ItemID=CD887BE164255142B7CB294FECB7C305

Check Also

АгриМК на Агробизнис форум 2012

AIESEC Скопје во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна по вторпат организира тридневен …

3 comments

  1. 772705 612934Some truly good stuff on this web site , I it. 970544

  2. 740758 79172Outstanding blog here! Furthermore your internet web site rather a lot up rapidly! What host are you using? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I wish my web site loaded up as rapidly as yours lol. 193553

  3. 922048 30046Some genuinely good and helpful info on this internet site , besides I think the style contains amazing capabilities. 898530

Leave a Reply

Your email address will not be published.