Почетна / Вести Свет / Основан првиот меѓународен форум на производители на чај

Основан првиот меѓународен форум на производители на чај

Земјите што се светски лидери во одгледување билки за чај го основале првиот меѓународен форум за овој производ да стане најпопуларна напивка и да му обезбедат стабилност на неговата цена и производство.

Меѓународниот форум на производители на чај го основале државите Индија, Kенија, Индонезија, Малави, Руанда и Шри Ланка, шесте најголеми одгледувачи на чај во кои се произведува 80 отсто од црниот чај во светот. Претставниците на овие земји се сретнале во средата во главниот град на Шри Ланка, Kоломбо. Министерската за плантажи на Шри Ланка, Махинда Самарсаинге изјавила дека произведувачите и потрошувачите ширум светот ќе имаат корист од функционирањето на форумот. Не се знае од кога се користи чајот, а првите запишани податоци потекнуваат од Kина од 10 век пр.н.е. Седум века подоцна станува стандардна напивка и од Kина се проширува во Kореја, Јапонија и во Виетнам.

Чајот во Европа е увезен дури во 16 век благодарејќи на експанзионистичките освојувања на Португалија и оттогаш е усвоен и зборот „ча“ односно чај. Подоцна во 18 век почнува мешањето на листовите од чај со други ароматични билки како јасминот.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

6 comments

  1. 798523 365093This sort of considering develop change in an individuals llife, building our Chicago Pounds reduction going on a diet model are a wide actions toward producing the fact goal in mind. shed weight 561691

  2. 338236 379557You created some respectable points there. I looked on the internet for the concern and discovered many people will go along with together with your website. 465776

  3. 457534 112019As being a Newbie, Were permanently exploring online for articles which can be of assist to me. Many thanks 555475

  4. 931019 96361This sort of wanting to come to a difference in her or his lifestyle, initial normally Los angeles Excess weight weightloss scheme is really a large running in as it reached that strive. weight loss 75789

  5. 522625 699646Hey! Excellent stuff, do tell us when you finally post something like this! 641174

  6. 640964 725106Thanks for every other informative blog. The place else could I get that kind of information written in such an ideal way? 394068

Leave a Reply

Your email address will not be published.