Почетна / Вести Македонија / Оризовите полиња полни со вода

Оризовите полиња полни со вода

Поплавени се околу 40 отсто од површините, најмногу во атарите на селата Уларци, Чешиново, Мојанци, Теранци и покрај Брегалница и, ако нема нови врнежи, сеидбата ќе доцни петнаесетина дена.

 

Годинашната сеидба на оризот во Kочанско и во соседните општини каде што успева културата ќе почне со значително задоцнување и ќе се одвива во вонредни околности поради големата влага во почвата и поплавените површини, на кои се одгледува житната култура. Традиционално, во првата половина на април се ораа и подготвуваа површините за сеидба, која почнуваше околу 20 април. Подготвителните работи сега воопшто не се почнати бидејќи речиси половината од површините е поплавена. Оризиштата се полни со вода како да се штотуку посеани.

– Вакво нешто одамна немало. Околу 40 отсто од површините на кои треба да се сее оризот се под вода. Најмногу поплавени површини има во атарите на селата Уларци, Чешиново, Мојанци, Теранци, покрај Брегалница и нејзините притоки. Поради големата влага, тешко влегува механизација и на другите површини. Ако нема пообилни дождови во наредниот период, сеидбата веројатно ќе почне околу 10 мај, односно со 15-дневно задоцнување. Ќе треба да се сее многу брзо и да се крстиме летово да има добро време за да се ублажат последиците од доцнењето – вели Александар Донев, претседател на Kластерот за ориз.

Сите хидроакумулации во источниот регион се полни до врв, а некои се и на преливно ниво. Во најголемата, Kалиманци се акумулирани 120 милиони кубни метри вода, колкав што е капацитетот на езерото. Толку вода во полињата во регионот немало речиси две децении.

– Од хидросистемот годинава ќе се наводнуваат околу 8.000 хектари, од кои 4.200 под ориз, чија сеидба, поради поплавените површини, ќе доцни. Вода ќе има доволно, зашто акумулациите се полни – информираат од регионалното „Водостопанство Брегалница“.

Лани под ориз имаше 4.800 хектари, а колку ќе бидат посеани годинава, ќе зависи од временските услови во следните две-три недели. Оризопроизводителите имаа голем проблем и со последната жетва, поради незапамтениот низок рандман, односно произведениот бел ориз од оризовата арпа, кој наместо нормалните околу 50 отсто, изнесуваше само 35 проценти.

Се проценува дека рандманот на земјоделците им голтнал околу три милиони евра од последната жетва. Поради нискиот рандман е нарушен соодносот на цената на арпата и на белиот ориз, кој секогаш бил приближно еден спрема два. Сега во откупните претпријатија оризопшроизводителите за килограм ориз добиваат од 37 до 40, а за килограм арпа од 13 до 15 денари.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

24 comments

 1. 606211 564409Billiard can be a game which is mostly played by the high class individuals 687032

 2. 327938 768516Hey there! Nice post! Please inform us when we will see a follow up! 284423

 3. 766812 624225I think this web web site has quite superb composed subject material articles . 269795

 4. 295991 59134Some truly outstanding articles on this internet internet site , regards for contribution. 200256

 5. 393183 638855I like this site because so a lot useful material on here : D. 808321

 6. 734566 336081Woh I like your content material , saved to favorites ! . 621833

 7. 580161 314537Hello there! I could have sworn Ive been to this blog before but right after checking through some of the post I realized it is new to me. Anyhow, Im certainly glad I located it and Ill be bookmarking and checking back often! 724369

 8. 336757 790706dress shops that offer discounts are extremely common in our spot and i always shop at them,. 117819

 9. 446079 689470But wanna comment which you have a really good internet website , I enjoy the style and design it really stands out. 306667

 10. 105621 58783I just couldnt depart your internet site prior to suggesting that I incredibly enjoyed the standard data an individual provide for your visitors? Is gonna be back frequently in order to inspect new posts 827947

 11. 394296 365133hello I was extremely impressed with the setup you used with this weblog. I use blogs my self so congrats. definatly adding to favorites. 727708

 12. 597990 65997Excellently written post, doubts all bloggers offered the same content because you, the internet is a greater location. Please keep it up! 261185

 13. 616886 243614Proper humans speeches need to seat as well as memorialize around the groom and bride. Beginer sound system around rowdy locations need to always not forget currently the glowing leadership of a speaking, which is ones boat. greatest man speeches brother 91964

 14. 796578 202557Hey there! Nice post! Please inform us when we will see a follow up! 574137

 15. 469517 312376Glad to be 1 of numerous visitants on this awing web website : D. 718848

 16. 606711 728878I was searching at some of your blog posts on this web site and I believe this internet web site is real instructive! Keep posting . 385493

 17. 197336 639735The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone! 763418

 18. 970636 489508I surely did not realize that. Learnt some thing new these days! Thanks for that. 160987

 19. 753671 560367Hey, you used to write great, but the last couple of posts have been kinda boringK I miss your wonderful writings. Past couple of posts are just a bit out of track! come on! 912364

 20. 647285 685773very excellent post, i undoubtedly adore this superb site, maintain on it 384111

 21. 544418 597806Properly, that is great, but consider further options weve got here? Could you mind submitting an additional write-up relating to them also? Numerous thanks! 20546

 22. 404687 582185You Finally want the respect off your family and buddies? 881410

 23. 232060 827762Currently it seems like BlogEngine is the best blogging platform out there appropriate now. (from what Ive read) Is that what you are using on your weblog? 840193

 24. 502428 467036Its not that I want to duplicate your site, but I truly like the style. Could you tell me which design are you making use of? Or was it custom created? 421242

Leave a Reply

Your email address will not be published.