Почетна / Вести Македонија / Оризопроизводители задоволни од владините мерки за субвенционирање

Оризопроизводители задоволни од владините мерки за субвенционирање

Поддршката и решенијата за оризопроизводителите, ја потврдија солидарноста и определбата на Владата кон земјоделците од регионот.

– Најодговорно тврдиме дека оваа поддршка е најголемата која Владата ја издвоила за оризопроизводителите, истакна на денешната прес-конференција Ставре Јанев, претседател на Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија.

Последната одлука на Владата за субвенционирање по откупен или преработен килограм оризова арпа, како и со дополнителната субвенција за произведени количини на ориз на сопствени површини, посочи тој, се доказ дека и министерот Љупчо Димовски и ресорното Министерство заедно со Синдикатот и Кластерот за ориз, направија многу за оризороизводителите.

Јанев го истакна и учеството на земјоделски претставници од сите сектори во расправата при донесување на Програмата за земјоделство и рурален развој за перидот 2013-2017 година како и редовното учество на седуммина престатвници од кочанскиот регион во работата на подсекторската групација за житни култури и ориз при ресорното Министерство.

Тој остро реагираше на најавениот протест на група земјоделци оризопроизводители за утре пред зградата на општина Кочани, информирајќи притоа дека Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители в петок ќе одржи средба токму на тема ориз, производство, откуп и пласман со министерот Димовски во Кочани.

На прес – конференцијата Јанев најави можен протест во текот на нареднта недела кој ќе биде насочен кон откупните и преработувачки претпријатија заради непочитување на договорените обрски околу откупот,преработката и пласманот на арпата и белиот ориз.

Извор: http://kurir.mk/republika/opstini/93640-Orizoproizvoditeli-zadovolni-od-vladinite-merki-za-subvencioniranje-

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 652273 662125Hmm is anyone else having difficulties with the images on this blog loading? Im trying to figure out if its a difficulty on my finish or if it is the blog. Any responses would be greatly appreciated. 688797

  2. 367387 624858I view something genuinely unique in this site . 916975

  3. 720497 558099Respect to site author , some excellent selective information . 267674

  4. 651070 539514Enjoyed reading this, really great stuff, thankyou . 545652

  5. 50175 102952I discovered your blog website website on the search engines and check several of your early posts. Always maintain up the extremely very good operate. I lately additional increase Rss to my MSN News Reader. Looking for toward reading much more on your part later on! 926357

  6. 592197 783778Yay google is my king assisted me to locate this outstanding site! . 299409

Leave a Reply

Your email address will not be published.