Почетна / Вести Македонија / Орав: Органското производство е предизвик за секој фармер

Орав: Органското производство е предизвик за секој фармер

Зајакнување на институционалните капацитети и подобро функционирање на секторите за органско земјоделство е целта на проектот финансиран од Европската унија што ќе се спроведува во Македонија до мај 2014 година.

За овој период ќе биде направена анализа на институционалните потреби и ќе се идентификуваат производите кои можат да бидат со заштитна ознака и да се регистрираат во соодветни регистри. За спроведување на овие активности ќе бидат ангажирани меѓународни експерти кои ќе бидат вклучени во обуки, работилници и работни средби.

Проектот чини 700.000 евра, а твининг партнер на македонското Министерство за земјоделство е Министерството за земјоделство, прехрана и шумарство на Италија.
Според проектот кој вчера го презентираа евроамбасадорот, Аиво Орав и министерот за земјоделство Љупчо Димовски, во делот на заштитата на квалитетот планирано е да се воспостави сеопфатен систем за развој и заштита на квалитетот на земјоделските и прехранбените производи, а во делот на органското земјоделство целта е да се формира стручен кадар што ќе ги изведува потребните тестирања поврзани со органското производство.
– Главни корисници на овој проект ќе бидат институции од секторот земјоделство, но и производителите кои со прилагодувањето кон европските стандарди и исполнувањето на критериумите го подобруваат квалитетот на производите и стануваат поконкурентни на пазарот – нагласи министерот Димовски.

Евроамбасадорот Аиво Орав истакна дека органското производство е предизвик за секој фармер и оти секој земјоделец мора да работи за да има добра репутација и поголем квалитет на земјоделските производи за да може да биде поконкурентен на странските пазари. Тој посочи дека во последните години во земјите од Европската унија се поголемо значење му се дава на органското производство.

За време на проектот ќе се изврши избор на продукти што би биле заштитени и регистрирани по основ на различни критериуми.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

8 comments

  1. 824285 274159Exceptional post however , I was wanting to know in the event you could write a litte far more on this subject? Id be really thankful in the event you could elaborate slightly bit far more. Thanks! 639362

  2. 747711 597485The electronic cigarette uses a battery and a small heating factor the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 28145

  3. 745638 561670Swiftly and easily build your internet traffic and PR, which provides Internet web site visitors to add your page to any social bookmarking website. 791402

  4. 941550 715215Woh I like your content material , saved to bookmarks ! . 588711

  5. 934063 818312youve gotten an critical weblog proper here! would you wish to make some invite posts on my weblog? 49723

  6. 485838 244660I like this web web site its a master peace ! Glad I detected this on google . 933036

  7. 736443 886678Right after study some with the websites with your internet internet site now, i truly as if your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and is going to be checking back soon. Pls appear at my internet site likewise and figure out what you believe. 280239

  8. 840176 125316Oh my goodness! a wonderful post dude. A lot of thanks However We are experiencing dilemma with ur rss . Dont know why Can not sign up to it. Could there be anybody obtaining identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 951408

Leave a Reply

Your email address will not be published.