Почетна / Вести Македонија / Огромни казни за прскање на овошјето и на зеленчукот со отрови

Огромни казни за прскање на овошјето и на зеленчукот со отрови

Секој земјоделец ќе мора да води евиденција за препаратите и да ги запишува периодот и дозата на употреба, а ако применува отровни производи за заштита, предвидена е глоба до 12.000 евра.

 

Секој земјоделец ќе мора да води евиденција за препаратите со кои ги третира растенијата и да запишува во кој период и со која доза истите ги прска. Доколку, пак, се појават некои болести и штетници на растенијата на нивите што ги одгледува, должен е во најкус можен рок за тоа да ги извести Земјоделската инспекција и Фитосанитарната управа. Во спротивно ризикува да заработи казна од дури 12.000 евра. Ова се само мал дел од измените на законите за заштита на растенијата и за саден и семенски материјал, кои веќе стапија во сила од средината на месецов. Според истите закони, Владата ќе прави мониторинг на целата држава за да се утврди дали земјоделците можеби користат препарати што не се дозволени, како и за тоа што с` се увезува од страна на трговците со препарати за заштита, како и каков семенски материјал влегува во земјата. Фитосанитарната управа за контролите и за мониторингот ќе поднесува извештај до Владата за тековната година најдоцна до април следната година.

– Глоба од 6.000 до 12.000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече на правно лице ако произведува и ако пласира на пазарот средства за заштита на растенија за кои не се издадени одобренија, ако дава неточни и нецелосни податоци за декларирање и за пакување на производот и не му дозволува на инспекторот да спроведе контрола на она што го продава. Исто така, казна може да заработи ако продава многу токсични материи, кои се штетни за пчелите, а нема посебно одобрение за тоа. Kазна од 2.600 до 4.000 евра ќе добие и одговорното лице – дециден е законот. За земјоделецот исто така предвидена е глоба до 12.000 евра ако самиот применува отровни производи за заштита, а производите што ќе бидат најдени ќе му бидат одземени.

Лабораториите што ќе ги вршат испитувањата на производите за заштита на растенијата треба да добијат посебни дозволи за акредитација, и тоа најдоцна до крајот на следната година.

До истиот тој период акредитации треба да добијат и лабораториите што ќе испитуваат и ќе чуваат сертифицирани видови саден и семенски материјал. Правните лица, пак, кои не работат согласно со Законот за семенскиот и садниот материјал, може да заработат казни до 6.000 евра ако тргуваат без сертификат, кој докажува дека продаваат одреден вид.

– Kазни има и за увозниците што пуштаат во промет саден и семенски материјал без официјални етикети, ако го препакуваат без официјално да се обележи како да се задржи квалитетот на семето и на садниот материјал, односно во какви услови да се чува, ако увезува заради извоз, односно ако не поседува дозвола дека целото семе што е увезено, насадено и произведено кај нас завршило надвор од границата – велат во Земјоделската инспекција. Од таму додаваат дека казни ќе има и за одговорното лице, кои се до 4.000 евра во зависност од направениот прекршок, а толку ќе добие и земјоделецот ако не постапува според законските одредби.

– Само на ваков начин ќе стави ред во аграрот и земјоделецот ќе го добие видот за кој платил. Досега многу често се случуваше на пазарот да се најдат семиња и садници без декларација, да се продава еден вид, а кога ќе се насади, да се види дека е друг. Само пред извесно време Земјоделската инспекција уништи илјадници садници без декларација – велат експертите.

Земјоделците генерално ги поздравуваат новодонесените закони. Велат дека малку потешко ќе оди со евиденцијата на третирањето со средствата за заштита на растенијата.

– Свесни сме дека многу често ни се случува да купиме семенски и саден материјал, кој не одговара на декларацијата. Проблемот е голем бидејќи цените се многу високи, а приносот може да биде многу мал или воопшто да го нема. Што се однесува до водењето на евиденција од наша страна, ќе мора да се одвои малку повеќе време и ќе треба да се направи навика дека пред секое прскање или третирање со одреден препарат, тоа да мора да се запише. Но со тек на време мислам дека нашите членови ќе се навикнат – велат во земјоделските здруженија.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

17 comments

 1. 908550 745966The Spirit of the Lord is with them that fear him. 466292

 2. 809283 943836Thankyou for all your efforts which you have put in this. quite intriguing information . 653751

 3. 523366 212148I enjoy reading post. Hope i can find a lot more articles like this one. Thanks for posting. 676466

 4. 985229 846022very excellent post, i undoubtedly genuinely like this exceptional site, continue it 664380

 5. 452805 67643This really is sensible info! Exactly where else will if ind out more?? Who runs this joint too? sustain the great function 993185

 6. 887849 648736Immigration […]the time to read or pay a visit to the content material or sites we have linked to below the[…] 82064

 7. 853050 734424Generally the New york Weight Loss diet is certainly less expensive and flexible staying on your diet scheme intended for measures nonetheless quickly then duty maintain a nutritious everyday life. weight loss 598499

 8. 523691 489181Some truly great articles on this website , appreciate it for contribution. 144054

 9. 93090 300261Any way Im going to be subscribing for a feed and I hope you article once more soon 860453

 10. 667067 333405stays on topic and states valid points. Thank you. 138437

 11. 289212 706704Exceptional post. I was checking constantly this weblog and Im impressed! Quite beneficial info specially the last part I care for such info much. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and finest of luck. 117765

 12. 279773 818299Every e-mail you send need to have your signature with the link to your internet website or weblog. That generally brings in some visitors. 690313

 13. 439250 668373Hello! Ive been following your blog for a while now and lastly got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention maintain up the great work! 714749

 14. 416714 343224Some times its a discomfort within the ass to read what blog owners wrote but this website is really user pleasant! . 454779

 15. 766121 607664Hey there! Fantastic post! Please when I will see a follow up! 87210

 16. 208724 372920Reading, watching movies or plays, or similar activities that may bring inspiration. 328193

 17. 406302 743862Good V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. 897974

Leave a Reply

Your email address will not be published.