Почетна / Вести Македонија / Одложено плаќањето на кириите за државните ниви

Одложено плаќањето на кириите за државните ниви

Владата го одложи рокот за плаќање кирија на земјоделците што имаат земено под закуп државно земјиште за шест месеци. Со новиот закон за земјоделско земјиште досегашниот рок – 31 декември во тековната година, се заменува со 31 јули следната година.

Во Министерството за земјоделство велат дека ова било направено на барање на земјоделците и дека од оваа година, па натаму закупнината ќе ја плаќаат среде лето. Годишната закупнина се движи од 5 евра за хектар за земјиштето од пониските класи до 25 евра за повисоките. Се нуди с` и сешто – од плодни ниви покрај пат со наводнување, до угари кои не се обработувани и по 20 години. Политиката на Владата е да се издаде и да се обработи секоја педа земја. Според последните податоци на Министерството за земјоделство, во државава има 521.000 хектари обработлива површина. Меѓу нив на цена најмногу се ораниците и бавчите на кои отпаѓаат 420.000 хектари.

Земјоделците велат дека се задоволни од одлуката и дека на ваков начин полесно ќе може да ја платат закупнината откако ќе го продадат произведеното.

Во ресорното министерство предупредуваат дека одлуката што ја донеле важи од оваа година и дека заостанатите кирии ќе мора да се платат навреме.

– Сите корисници на земјоделско земјиште во државна сопственост кои имаат склучено договори за закуп со Министерството за земјоделство, плаќањето на закупнината за претходната година може да ја извршат најдоцна до 31 јули во тековната година. Воедно сакаме да потенцираме дека законските измени за плаќање на закупнината најдоцна до 31 јули во наредната година се однесува само за неплатената закупнина за тековната 2012 година – децидни се во Министерството за земјоделство.

Оттаму објаснуваат дека досега има склучено 5.350 договори за закуп и плодоуживање на земјоделско земјиште во државна сопственост на околу 143.610 хектари.

– До 2006 година слободно може да се каже дека процесот на издавање под закуп на државно земјоделско земјиште беше речиси заборавен и имаше склучено само 313 договори со земјоделци за околу 18.500 хектари. Околу 98 договори беа склучени со комбинатите и тоа за површина од 80.000 хектари – изјави неодамна министерот за земјоделство Љупчо Димовски.

Во Министерството велат дека важно е да се напомене дека земјоделците сега ја плаќаат закупнината, а овој износ кој е приход на буџетот, во последните три години изнесува 566 милиони денари. Идејата е максимално да се искористи обработливото земјиште во функција на што поголема продукција на храна. По теркот на развиените земји, се размислува и за воведување данок за оние што имаат земјоделско земјиште, а не го обработуваат.

Огласи за издавање земјоделско земјиште под закуп ќе има с` додека не се издаде и последното парче необработена земја, велат надлежните.

Валентина Ангеловска

Високи казни за узурпација на земјиште

Ниеден земјоделец не смее да користи државно земјоделско земјиште без склучен договор за закуп во писмена форма, велат во Државниот инспекторат за земјоделство. Ако се утврди дека е сторен прекршок и дека е узурпирано земјиштето, се поднесува пријава за поведување прекршочна постапка.

Глобата за правно лице изнесува од 10.000 до 20.000 евра во денарска противвредност, а на одговорното лице од пет до 10.000 евра. Од три до шест илјади евра ќе се казнуваат и физичките лица, односно земјоделците што узурпираат државно земјоделско земјиште.

Во новиот закон за земјоделско земјиште се предвидени и парични казни и за оние кои имаат склучени договори за закуп, а што не ги почитуваат одредбите од законот. За нив казните се движат од 1.000 до 100.000 евра за правни и физички лица кои извршиле привремена пренамена за неземјоделски цели и вршат загадување на земјоделското земјиште.

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=F02018003F24E2438CE6CF0C2BC9090A

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

15 comments

 1. 94584 770010Maintain all the articles coming. I really like reading through your things. Cheers. 497682

 2. 916695 243685Its exceptional as your other articles : D, regards for posting . 969174

 3. 6457 681792Using writers exercises such as chunking. They use numerous websites that contain several creative writing exercises. Writers read an exercise, and do it. 792992

 4. 943259 7453Gnarly article mate, keep the very good work, just shared this with ma friendz 315697

 5. 184330 482620Hi, you used to write excellent articles, but the last several posts have been kinda boring I miss your super writing. Past several posts are just a bit out of track! 839882

 6. 496300 66136Perfectly indited content , thanks for selective details . 293376

 7. 736275 195042You must participate in a contest for probably the greatest blogs on the internet. I will recommend this internet website! 697235

 8. 815685 756119Hello! I just wish to give an enormous thumbs up for the very good details you may have proper here on this post. I can be coming once again to your weblog for much more soon. 578489

 9. 179331 462432Youre so cool! I dont suppose Ive read anything in this way before. So good to uncover somebody with some original tips on this subject. realy appreciate starting this up. this excellent internet site is something that is necessary over the internet, a person if we do originality. valuable work for bringing something new towards the internet! 736346

 10. 960378 373319Its hard to search out knowledgeable individuals on this topic, but you sound like you realize what youre speaking about! Thanks 321131

 11. 461382 625105I like this site really considerably, Its a rattling good location to read and get information . 964684

 12. 559604 270151Spot on with this write-up, I should say i believe this excellent internet site needs significantly much more consideration. Ill probably be once once more to learn a terrific deal much more, several thanks that details. 899345

 13. 408677 250963I adore meeting utile information, this post has got me even much more information! . 643287

 14. 606805 21192I believe other internet site owners should take this site as an example , really clean and wonderful user genial style . 92075

 15. 398927 734200when i was a kid, i really like to receive an assortment of birthday presents like teddy bears and mechanical toys, 921396

Leave a Reply

Your email address will not be published.