Почетна / Вести Македонија / Од земјоделство и младите може добро да живеат

Од земјоделство и младите може добро да живеат

И од земјоделство може добро да се живее. Тоа е работа како и секоја друга. Останува време и за студирање, но и за излегување и за дружење. Само треба добра организација.

 

Вака Тимо Kрстев од струмичкото село Иловица ја почнува својата приказна. Со своите 23 години веќе е член на Управниот одбор на Федерацијата на фармери на Македонија и член на мрежата на млади фармери. Тој е градинар и одгледувач на јагоди. Потекнува од земјоделско семејство и еден од триесетината млади луѓе од струмичкиот регион кои се членови на ова земјоделско здружение. Експертите велат дека од речиси 70.000 регистрирани земјоделци во земјава, помлади од 40 години се само 9.700. Според статистиката, последниве неколку години бројката на млади земјоделци расте, а како причина за тоа се наведуваат посебните програми за субвенционирање, кредитите кои може да ги добијат, ИПАРД-фондовите и слично. И за Тимо поволните услови и развојот на аграрот, кој во последно време се движи по нагорна линија биле главна причина да стане млад земјоделец. 

– Земјоделството беше логичен избор за мене. Живееме на село, моите се земјоделци долги години и уште од мали нозе се занимавам со оваа дејност. По завршувањето на средното образование, своето знаење почнав да го надградувам на Факултетот за земјоделство и храна во Скопје. Сега често патувам по саеми, по организирани работилници, и она што ќе го видам како новитет се обидувам да го применам и на моите ниви – вели Kрстев.

Годинава како и лани младите земјоделци ќе добијат околу 10.000 евра субвенции од програмата за рурален развој. Огласот е веќе објавен од страна на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и во руралниот развој. Младите земјоделци парите ќе може да ги искористат за отворање нови бизниси, но и за зголемување на конкурентноста на земјоделското производство. Еден од условите е да се запишани во регистарот за земјоделски стопанства. 

– Максимална вредност на прифатливи трошоци од корисник за мерка изнесува до 600.000 или околу 10.000 евра. Првично е наменета за помош на млади земјоделци за започнување земјоделска дејност. Подносителот на барањето треба да има минимум средно образование од областа на земјоделството или да поминал обука за добивање квалификации за земјоделска дејност. Тој треба да е носител на земјоделското стопанство и да ги почитува добрите земјоделски практики и мерките за заштита на природата и на благосостојбата на животните – велат во Министерството за земјоделство.

Според статистичките податоци, младите земјоделци се обично лица кои по завршеното средно образование не го продолжуваат образованието, па помагајќи им на родителите, несвесно стануваат земјоделци. Меѓутоа, с` повеќе има и такви кои ќе завршат факултети, а сепак ќе решат да продолжат да се занимаваат со земјоделството бидејќи за нив е попрофитабилно. 

Во Македонија само 1,2 отсто од вкупниот број земјоделци се млади фармери. Тие главно го наследуваат семејниот бизнис од своите родители, но работат стихијно, онака како што работеле и нивните предци. До скоро многу малку од нив користеа нови технологии, но оваа состојба последниве неколку години е сменета. Сега се трудат да го осовременат нивното производство и да ги искористат странските искуства.

Според официјалните податоци, минатата година над 10.000 млади земјоделци поднеле барања за субвенции, што е 13,5 проценти од вкупниот број апликанти. Само 24,5 отсто од фармите се во сопственост на земјоделци помлади од 45 години. Околу 7 проценти од земјоделците се помлади од 35 години. Вкупно 3.473 се евидентирани како земјоделци до 40 години. 

Извор:dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

14 comments

 1. 166055 249205extremely good post, i definitely love this fabulous internet site, persist with it 845634

 2. 45835 346777I enjoy the appear of your web site. I recently built mine and I was searching for some design ideas and you gave me a couple of. May I ask you whether you developed the web site by youself? 160677

 3. 391048 906131Im not that a lot of a internet reader to be honest but your blogs truly good, keep it up! Ill go ahead and bookmark your website to come back down the road. Cheers 395916

 4. 67041 619995Amaze! Thank you! I constantly wished to produce in my internet web site a thing like that. Can I take element of the publish to my weblog? 106957

 5. 268038 239180Safest messages, or a toasts. are usually launched at one point during the wedding but are likely to just be hilarious, humorous to unusual as nicely. greatest man jokes 287116

 6. 329869 596076extremely nice post, i undoubtedly adore this fabulous internet site, persist with it 364598

 7. 795045 921372A person essentially lend a hand to make significantly articles I may state. That could be the very 1st time I frequented your web site page and up to now? I amazed with the research you produced to create this certain publish incredible. Fantastic activity! 468893

 8. 6376 710598Perfectly indited content , thanks for selective details . 472481

 9. 525701 601642Aw, this was a quite good post. In thought I want to put in writing like this moreover ?taking time and actual effort to make a quite good write-up?nonetheless what can I say?I procrastinate alot and undoubtedly not appear to get one thing done. 600213

 10. 614252 124005Thank you pertaining to giving this superb content material on your web-site. I discovered it on google. I may check back once more in the event you publish extra aricles. 591524

 11. 769699 831823There couple of fascinating points at some point in this posting but I dont determine if these men and women center to heart. There is some validity but Let me take hold opinion until I check into it further. Wonderful write-up , thanks and then we want far more! Combined with FeedBurner in addition 156408

 12. 310231 810646I enjoy this internet site, will definitely arrive back. Make confident you carry on writing high quality posts. 406987

 13. 232307 855133I dont agree with this specific write-up. Nonetheless, I did researched in Google and Ive identified out which you are correct and I had been thinking in the incorrect way. Continue producing quality material comparable to this. 886630

 14. 575920 524822really nice post, i undoubtedly actually like this superb internet site, carry on it 225525

Leave a Reply

Your email address will not be published.