Почетна / Вести Македонија / Од лошо грозје нема добро вино

Од лошо грозје нема добро вино

Таа е првата жена-енолог во Македонија, па затоа во винарските кругови ја нарекуваат винската леди. Пензионираниот енолог Марија Велковска 22 години го подготвува виното што се извезува на европскиот пазар, па низ нејзините раце вели дека поминале над 200 милиони литри македонско вино за Германија. Била консултант во повеќе винарници. 

Иако Тиквешијата е најголем и најпознат лозаровинарски регион во Македонија, првата жена-енолог е штипјанка, која живее во Скопје. Таа, всушност, по професија е хемиски инженер, која мајсторлакот за правење добро вино започнала да го пече во винарницата „Сковин” во 1978 година како шеф на лабораторија. Во времето кога немало дипломирани енолози во државава таа била прва мајсторка за вино со школо. Таа извесен период била и управник на винарницата, со годините се усовршувала, а вели дека с` уште се усовршува. Од 1991 година имала приватна фирма преку која како консултант-енолог работела во повеќе винарници. Kако хемичар ја прашавме за формулата за добивање врвно вино.

– Нема некоја посебна формула. Секоја берба на грозје има свои специфики. Технологијата што се применува се приспособува на карактеристиките на грозјето што е на располагање. Вистината е дека од лошо грозје не се прави добро вино. Добар енолог е оној што нема да расипе здраво грозје, туку од него ќе направи извонреден пијалак. Многу е важно тој што го прави виното да си ја сака својата работа, винарството да му е љубов. Искуството исто така е плус на контото на винарот. Рецептот е во неговата душа. Тука е тајната – вели оваа скромна жена. 

Велковска нагласува дека виното е всушност приказна што привлекува консументи. Вели дека енологот е дизајнер што експериментира и дизајнира во својата лабораторија, но истовремено треба да ја следи и модата во винарството во светот. 

– Во Македонија жените веќе го земаат приматот во винарството. Ме радува тоа што има многу млади надежни енолози што си го знаат занаетот. Сепак, има малку повеќе жени од мажи во винарството. Не сакам да ги навредам мажите, но жените се сепак малку попрефинети во својот вкус. Што се вели, имаат повеќе осет – Велковска. 

Таа за виното може да зборува со часови, со денови. 

– Виното е дел од мојот живот. Ем го правам ем го пијам. Не сум пијаница, скраја да е, ама сакам да се напијам добро вино. Во нашиот дом отсекогаш се пие вино и кога е виното во прашање, јас го имам главниот збор. Обожавам „вранец“. Ниту сум се опила досега ниту сум видела пијана жена, ама велат дека пијаните жени се многу интересни. Сум испила и до два литра вино, на пример, за неколку часа, ама потковано со добро мезе – вели таа. 

Сега е пензионер, но нејзината дружба со божествениот пијалак не престанува. И понатаму дава консултации за правење вино, а најмногу на ќерка ~, која и самата е биотехнолог и работи како енолог во винарница. Несебично им дава совети на своите млади колеги-енолози и се радува на нивните успеси. 

– Жално е што некои винарници ги купуваат трговци што само трчаат по профит, а не даваат пари за обука на своите енолози, кои треба да одат на семинари и на симпозиуми во странство за да се доусовршуваат – вели Велковска. 

Таа не ги крие ни тајните за добро вино од помладите ни своите 64 години. Вели дека ќе дава стручни консултации за производство на вино с` додека ја држи здравјето оти, како што вели, пивото го измислил човекот, а виното – Бог. Виното, вели, се доживува со сите сетила, а не само со сетилото за вкус. 

– Виното првин се гледа со очите, потоа се мириса, а пред да се вклучи сетилото за вкус при пиењето, со чукањето со чашите се вклучува сетилото за слух. Божествената магија се чувствува само кога се вклучени сите сетила. За жал, многу од луѓето во Македонија немаат винска култура. Иако рака на срце почнуваат да учат дека пиењето вино не е еден литар „смедеревка“ со еден литар кисела вода. Луѓето имаат традиција да прават вино во домашни услови и многу од нив прават одлични вина, но им недостига ритуалот при пиењето што го зголемува задоволството – вели жената-доајен во македонското винарство. 

Нејзините родители исто така биле вешти во правењето вино и ракија, а традицијата во старото штипско семејство ја продолжил братот. 

– Никогаш не ја терав ќерка ми да стане енолог. Можеби растењето во семејство што има посебна почит кон виното си го направи своето. Но, мора да признам дека мојот син не го научив да пие вино, но затоа пак неговата сопруга, мојата снаа, знае да се отчети и за него. Секако, виното го сакаат и ќерката и зетот – се смее Велковска. 

Kога е во прашање традицијата во семејството, таа кажува и една анегдота за мајка ~.

– Сакала жената да направи мастика, ама не била најсигурна во рецептот. Брат ми ~ рекол да ми се јави да ме консултира, а таа мошне важна одговорила дека од зелени тикви семки не собира. Kога ја згреши мастиката, призна дека згрешила што не ме прашала – ни откри таа. 

Препорачува да се пие вино, но во умерени количества.

Светлана Дарудова


Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=40BFCA82907B454E8880254A81403C13

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

30 comments

 1. Fantastic post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thanks!

 2. There is remarkable changes on the style of this site, I certainly like this. My website is on the subject of Arvind Pandit Kansas and currently there are quite a lot of stuff to be done, I am still a newbie in website design. Take care!

 3. Hello. I just saw this amazing site and I certainly like it. I also always like to talk about kmspico portable from time to time. Great to be here, bless you!

 4. You are certainly right and I agree with you. If you wish, we could as well speak about thai lotto tips, a thing that intrigues me. The website is definitely fantastic, cheers!

 5. 70536 419474I think this website contains some extremely great info for everybody : D. 494245

 6. I felt great reading this and I feel you’re totally right. Tell me if perhaps you are considering cool phone cases, this is my main competency. I really hope to hear from you soon, bye for now!

 7. I enjoy what you fellows are now up to. This kind of clever effort and exposure! Continue the great work friends, I’ve you to my own intercom system installation NY site.

 8. I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again

 9. My friends and I totally like your website and find the vast majority of your discussions to be exactly I’m interested in. Do you offer people to create content for you? I would not mind publishing a piece of text about active instagram followers or perhaps on most of the things you’re posting about here. Cool website!

 10. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 11. Appreciating the hard work you put into this site and in-depth info you offer. It is wonderful to come across a blog occasionally which isn’t the same outdated rehashed information. Fantastic read! We’ve saved your blog and I’m adding your RSS feeds to my free movie streaming website.

 12. I was talking to a good friend of my own regarding this info and also regarding accident injury attorney too. I think you made a few good points here, we are looking forward to keep reading information from you.

 13. I enjoy what you people are now up to. This sort of smart work and visibility! Carry on the awesome work guys, I have included you on my personal pokemon go web page.

 14. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 15. 239541 282763Thank you for your info and respond to you. bad credit auto loans hawaii 514465

 16. Heya, what do you really feel around ether for sale? Very impressive subject, isn’t it?

 17. 149789 377238I like the valuable info you provide in your articles. Ill bookmark your weblog and check once more here often. Im quite certain I will learn lots of new stuff right here! Very good luck for the next! 385144

 18. 121050 523399This website can be a walk-by way of for all with the data you required about this and didnt know who to ask. Glimpse here, and also youll certainly uncover it. 566015

 19. 304533 487407Rattling clean web web site , appreciate it for this post. 853508

 20. Hello there, you’re certainly right. I always read through your site content carefully. I am likewise interested in electric heaters, maybe you could talk about this sometimes. I will be back soon.

 21. It was actually amazing reading this info and I feel you are absolutely right. Inform me if perhaps you’re thinking about latest movies online, that is my main competency. Hope to check back with you soon, be careful!

 22. I constantly go through your content closely. I’m also fascinated by canon printer and scanner, maybe you could talk about this sometimes. Take care!

 23. You are definitely correct, I’d love to discover even more on that subject! I’m as well captivated by how to make bitcoins since I feel it really is very trendy right now. Thanks.

 24. I’m really intrigued to find out which blog system you are working with? I’m having some slight security issues with my latest website dealing with online games and I’d like to find a thing much more secure. Do you have any solutions?

 25. I am truly loving the theme of your information site. Do you come across any browser interface situations? Some of my own site readers have complained concerning my international freight shipping blog not working the right way in Explorer though appears very good in Opera. Are there any recommendations to help fix that matter?

 26. Howdy, I’m truly happy I found out this blog, I really found you by mistake, while I was browsing on Bing for shipping packages. Anyways I’m here now and would just love to say kudos for a incredible article and the all around enjoyable website (I also love the theme), I don’t have time to browse it entirely at the minute however I have book-marked it and even included the RSS feed, so whenever I have time I’ll be back to browse a lot more. Please do continue the superb work.

 27. 748490 794907Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for posting . 490128

 28. You’re totally correct! I really enjoyed reading this article and I will get back for more straight away. My own website is on the subject of mesothelioma symptoms lawsuit, you could check it out if you happen to be interested in that.

 29. I’m truly enjoying the design of your information site. Do you face any kind of web browser interface situations? Some of my own blog visitors have lamented regarding my free movie sites website not operating effectively in Internet Explorer though appears amazing in Opera. Have you got any kind of solutions to help repair that situation?

 30. Hi, Neat post. There’s a problem with your web site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your magnificent writing due to this problem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.