Почетна / Вести Македонија / Од извоз на овошје и на зеленчук заработивме 234 милиони евра

Од извоз на овошје и на зеленчук заработивме 234 милиони евра

Македонија во првата половина на годинава извезла земјоделски производи во вредност од 234 милиони евра, што е зголемување за речиси десет проценти во истиот период лани.

Заклучно со почетокот на јули надвор од границите заминале повеќе од 279.000 тони овошје, зеленчук и сточарски производи. Ако извозот продолжи со вакво темпо, до крајот на годината треба да очекуваме рекорден извоз, од кој во државната каса треба да се слеат над 400 милиони долари. Експертите велат дека во следниот период извозот на овошје и зеленчук секојдневно расте и, според нивните предвидувања, бројките ќе бидат далеку над предвидените.

Зелката најмногу се бара

Во ек е извозот на грозје, пиперката за ајвар, индустрискиот домат, а следуваат зелката и корнишоните. Земјоделците велат дека конечно дојде нивното време и дека наместо да се фрла нивниот род по улиците, како до пред неколку години, сега европските пазари бараат килограм повеќе. Според официјалните податоци, најзначајни партнери на Македонија за извоз се Србија, Kосово, Хрватска и Босна и Херцеговина, каде што се извезуваат 52 отсто од македонските производи, а потоа е ЕУ, со 41 процент.

Во Министерството за земјоделство велат дека генерално трговската размена со земјоделско-прехранбени производи во период јануари-април 2013 година, во споредба со истиот период 2012 година, покажува позитивни движења и во извозот и во увозот.

– Зголемување на извозот има во сите сектори. Kако носители во извозот на зеленчук се: зелката со 7 милиони евра, краставиците и корнишоните со 900 илјади евра, кромидот со 600 илјади евра, доматите со 400 илјади евра и компирот со 300 илјади евра. Зголемениот извоз во основа е резултат на зголемените количини, особено кај зелката, краставиците и компирот. Треба да се земе предвид дека овие бројки драстично ќе пораснат бидејќи есенските градинарски производи допрва почнуваат да се извезуваат – велат во Министерството.

Преработувачка индустрија

Земјоделците потврдуваат дека има зголемена побарувачка, особено на трпезното грозје.

– Трговци од Албанија и од Kосово доаѓаат дирекно на нивите и купуваат речиси с` што ќе се набере. Сега најмногу се бара грозјето – велат во Сојузот на земјоделците на Македонија.

Во однос на извозот на овошјето доминантно е учеството на јаболката, со вкупна вредност од 7,8 милиони евра (околу 42.000 тони). Во извозот со помали вредности се јавуваат јаткестото овошје и агрумите. Главно извозот на овошје е насочен кон Србија, Kосово, Босна и Херцеговина, Бугарија, Црна Гора, Романија, Ирак и други.

Официјалните бројки велат дека најмногу пари лани сме дале за увоз на месо, сточна храна, жито, кафе, чај, а најмалку за овошје и зеленчук.

Освен свежо овошје и зеленчук, на светските пазари с` повеќе се бараат и нивните преработки. Лани 43 преработувачки капацитети произвеле 54.000 илјади тони производи што претставува е на ниво на рекордот од 2008 година, кој го остваривме пред почетокот на светската криза.

Реализираниот извоз лани изнесувал 40,5 илјади тони, беа остварени 46,1 милиони евр,а што претставува рекордна бројка постигната во оваа гранка. Преработувачката индустрија вработува околу 1.100 постојано вработени и 3.300 сезонски работници.

Увезуваме наше овошје по повисока цена?

Според професор Борис Анакиев, не треба да се занемари фактот дека паралелно со извозот расте и увозот на храна.

– Нашите капацитети за разладување и чување на овошјето и зеленчукот одамна се пропаднати или тоа што остана не може да ги задоволи потребите. Затоа се случува во есен да извезуваме јаболка за 20 денари за килограм бидејќи ги има во изобилство, а потоа истиот плод да го увеземе во јануари по двојно повисока цена. Производството треба да се планира, но и да се планира каде истото да се чува за да се продаде кога ќе има највисока цена – вели Анакиев.

Извор: dnevnik.com

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

14 comments

 1. 936274 926071Somebody necessarily help to make seriously articles I may possibly state. That could be the really very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the research you produced to make this actual put up remarkable. Great task! 464860

 2. 446122 380713You completed various excellent points there. I did a search on the theme and discovered the majority of folks will consent together with your weblog. 552744

 3. 598539 166617Oh my goodness! a wonderful post dude. Thanks Nevertheless My business is experiencing problem with ur rss . Dont know why Not able to sign up for it. Possibly there is any person obtaining identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 119445

 4. 700425 830211This post post produced me feel. I will write something about this on my blog. 623221

 5. 687459 596593Some genuinely good stuff on this web site , I it. 431006

 6. 851043 537022Greetings! Quick question thats completely off topic. Do you know how to make your website mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone. Im trying to locate a template or plugin that may well be able to fix this dilemma. If you have any recommendations, please share. Appreciate it! 664942

 7. 605916 186089Hey, you used to write wonderful, but the last couple of posts have been kinda boring I miss your tremendous writings. Past couple of posts are just a little out of track! come on! 822575

 8. 665212 154717You produced some decent points there. I looked online to the concern and discovered most people is going in addition to making use of your internet site. 899872

 9. 704540 301806Hello to all I cannot comprehend the approach to add your web site in my rss reader. Assist me, please 304026

 10. 496589 44720When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I purchase four emails sticking with the same comment. Perhaps there is by any means you could get rid of me from that service? Thanks! 113753

 11. 732925 747646Real informative and wonderful anatomical structure of subject material , now thats user pleasant (:. 567194

 12. 954745 771226This internet internet site is my breathing in, genuinely very good layout and perfect content material . 868474

 13. 822017 749649I take great pleasure in reading articles with quality content. This post is 1 such writing that I can appreciate. Maintain up the very good function. 706824

 14. 133666 298738Amaze! Thank you! I constantly wished to produce in my internet website a thing like that. Can I take element of the publish to my weblog? 212706

Leave a Reply

Your email address will not be published.