Почетна / Вести Македонија / Од 1 јануари ќе ни треба студија за чај од нане и од камилица

Од 1 јануари ќе ни треба студија за чај од нане и од камилица

За третман на проблеми со органите за варење една мала лажичка жалфија се прелива со 200 мл зовриена вода, а за смирување на воспалено грло и уста две лажички жалфија се прелеваат со 250 мл зовриена вода.

 

Ваквите совети од 1 јануари во Македонија повеќе не ќе смеат да се стојат на амбалажата во која се продаваат лековитите билки и чаеви. Истото се однесува и на вообичаените совети за дејството на познатите билки нане и камилица. Билкарите и трговците ќе смеат да го истакнат само името на билката, а здравственото тврдење за што таа помага ќе им биде одобрено само ако приложат научни истражувања за лековитоста. Ваквите измени се прават заради усогласување со регулативата на ЕУ, а Хрватска како нова членка веќе од 1 октомври ја забранува и продажбата на дел од овие растенија.

Kантарион, бршлен, гавез, глог, валеријана, даб, пелин…. се само дел од лековитите билки што Хрватите не ќе смеат да ги купуваат на пазарите и во продавниците. Поради усогласување со законите на ЕУ, производителите и трговците од рафтовите ќе треба да повлечат голем дел од асортиманот. Kај некои билкари тоа ќе биде дури и 30 отсто од понудата, а според хрватските медиуми, на листата со забранети билки се и листот од орев, подбелот, преслицата, магарешкиот трн и уште многу други растенија, кои со векови успешно се користат во народната медицина.

И во Хрватска на амбалажата на билките чија продажба ќе биде дозволена, не че смее да биде наведено никакво здравствено тврдење за нивното дејство. Секое здравствено тврдење прво треба да биде разгледано од посебна европска комисија. Но, проблемот е, како што истакнуваат хрватските медиуми, што долг период комисијата не дала виза за ниедно вакво тврдење.

Се празнат рафтовите во Хрватска

Билките што во новиот правилник не се посочени како допуштени ќе може да се појават на хрватскиот пазар само со „нотификациски број“ од Министерството за здравство, кој се добива со поднесени документи и хемиски анализи.

Новите правила ја поделија тамошната јавност. Главната забелешка е дека Хрватска не морала да следи с~ што налага ЕУ, бидејќи иако членките се должни да го почитуваат европскиот правилник за додатоците во исхраната, сепак секоја земја самата ја одредува својата листа со дозволени и забранети билки.

Kако ќе биде по Нова година?

Од Агенцијата за храна и ветеринарство во РМ велат дека со новите построги правила за нутритивните и здравствени тврдења во означување, презентирање и рекламирање на храната ќе се расчисти со „паушалните тврдења“ со кои граѓаните се доведуваат во заблуда.

Правилата ќе важат за сите домашни и увезени производи што ќе се пласираат на македонскиот пазар. Одредбите не се применуваат за производи што се во рефус или ринфузна состојба и свежо овошје и зеленчук и леб. За да се одобри какво било здравствено тврдење барателот треба да достави клиничка студија.

– Досега беше регулирано само означувањето на прехранбените производи и давањето на задолжителните информации за производителот, нутритивниот состав и рокот на употреба. Сега здравствените тврдења ќе подлежат на проверка и одобрување од Агенцијата за храна и ветеринарство. Тоа е релативно нова материја и во ЕУ, чија примена почна во 2008 година и на која активно се работи преку формирањето Регистар на одобрени здравствени тврдења во ЕУ – велат во Агенцијата.

До 1 јануари 2014 година, операторите со храна, маркетинг-агенциите, медиумите и сите други ќе треба да го приспособат своето работење, бидејќи новиот правилник не се однесува само на означувањето на производите во делот на нутритивни и здравствени тврдења во комерцијални цели, туку и на сите материјали за промоција на одреден производ.

– Kако извозно ориентирана компанија чии производи се извезуваат во 30 земји, „Виталија“ веќе неколку години комплетно ја практикува европската регулатива за декларирање на производите. Затоа сме комплетно запознаени со барањата за начинот на презентирање на здравствените тврдења. Македонската регулатива е во фаза на хармонизација со европската и јасно беше дека тие промени набрзо ќе почнат да се аплицираат и кај нас. Здравствените бенефити на нашите производи ги презентираме на нашата веб-страница, официјалниот фејсбук-профил, преку лифлети и едукативни текстови во печатените медиуми. На тој начин консументите се информираат и знаат точно кој производ да го изберат од широката палета на производи – изјавуваат од „Виталија“, компанија за здрава храна.

Соња Kазиовска

 

ИЛЧО ЗАХАРИЕВ

Без хербалните лекови, човештвото немаше да постои

Европските директиви се апсурдни, контроверзни и не се во интерес на пациентите, дециден е Илчо Захариев, кој во два мандата беше директор на Бирото за лекови, а важи за еден од најдобрите познавачи на лековитите растенија кај нас.

– Да не беа хербалните лекови, човештвото немаше ни да постои. Нивната лековитост е докажана преку употребата повеќе од 2.500 години и не ~ требаат никакви нови потврди. Уште повеќе што кај европската бирократија само за еден потпис се чека со недели и месеци. За среќа, во оваа сфера Македонија е неколку чекори понапред од Европа. Добро е разграничено што е додаток на исхрана, што е хербален лек, а што традиционален лек. За да се регистрираат, потребна е минимална документација, се плаќа минимално за дозволата, која има неограничено важење – вели Захариев.

Kако индикативен податок тој ни посочи дека Европската агенција за лекови за регистрација на еден лек наплаќа по 300.000 евра. Kај нас лек се регистрира за 1.000 евра, а регистрацијата на хербален лек ги чини билкарите 200 евра.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

12 comments

 1. 805027 778134This constantly amazes me exactly how weblog owners for example yourself can discover the time and also the commitment to keep on composing fantastic weblog posts. Your internet site isexcellent and 1 of my own ought to read blogs. I basically want to thank you. 571191

 2. 782144 560837conclusion which you are definitely proper but some call for to be 857401

 3. 867682 30039Hmm is anyone else encountering troubles with the pictures on this blog loading? Im trying to figure out if its a dilemma on my end or if it is the blog. Any responses would be greatly appreciated. 755531

 4. 10982 570862not everybody would need a nose job but my girlfriend genuinely needs some rhinoplasty coz her nose is kind of crooked- 801154

 5. 857579 393544TeenVogue? Seeking for fashion advice, celebrity buzz or beauty trends? Discover it all in Teen Vogue 515164

 6. 379452 303052Hi there! I could have sworn Ive been to this web site before but after reading through some with the post I realized its new to me. Anyhow, Im certainly glad I identified it and Ill be book-marking and checking back often! 822865

 7. 691046 329658I discovered your blog web site on google and check several of your early posts. Continue to keep up the extremely excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading a lot more from you later on! 157134

 8. 754470 668696bless you with regard to the particular weblog post ive genuinely been looking with regard to this kind of advice on the net for sum time these days hence with thanks 310280

 9. 423374 743175woah i like yur website. It actually helped me with the info i wus seeking for. Appcriciate it, will bookmark. 163070

 10. 121996 666647I dont normally check out these types of web sites (Im a pretty modest person) – but even though I was a bit shocked as I was reading, I was undoubtedly a bit excited as well. Thanks for producing my day 627657

 11. 745046 19948There is noticeably a bundle to uncover out about this. I assume you made positive nice factors in options also. 908963

 12. 247444 101437This web-site is really a walk-through rather than the info you desired concerning this and didnt know who to inquire about. Glimpse here, and youll definitely discover it. 355392

Leave a Reply

Your email address will not be published.