Почетна / Вести Македонија / Никој ниту продава ниту купува лебно жито

Никој ниту продава ниту купува лебно жито

Жетвата е во полн ек, лебното жито се жнее во речиси сите краеви на државата, но ниту некој ја купува пченицата ниту земјоделците ја нудат.

 

Се чека одлуката за врзан увоз. Според извори на „Дневник“, Владата до крајот на неделава треба повторно да ја донесе минатогодишната одлука за врзан увоз на пченица. Тоа практично ќе значи дека одредени количини ќе може да се увезе само ако се откупи домашна пченица. До тогаш никој од земјоделците, иако жнее, не продава ниту килограм. Мелничарите велат дека фармерите имаат одврзани раце да им ја предадат пченицата, но цената што ја нудат е само 10 денари за килограм. Во Министерството за земјоделство велат дека можат да потврдат оти одлука ќе има, но не знаат кога ќе се донесе и од кога ќе почне да важи. Земјоделците се во исчекување, ќе продаваат само ако биде постигната ланската цена.

– Се жнее секаде, но никој не продава зашто цената што ја нудат мелничарите е смешна. Сите договори што ги правевме со Владата и со нив беа да се донесе итно врзан увоз на пченица. Тоа ќе значи дека увозниците ќе може да увезат килограм пченица само ако откупат три килограми домашна. Ако сакаат да увезат брашно, ќе мора да откупат четири килограми пченица за еден килограм увозно брашно – вели Ефтим Шаклев, претседател на Асоцијацијата на земјоделци и додава дека додека се донесе одлуката, пченицата ќе се складира по силоси.

Во Сојузот на земјоделците на Македонија потврдуваат дека е почната жетвата и во Пелагониско, но и таму никој не продава.

– Трошоците се исти, па дури и повисоки отколку лани. Мислиме дека минатогодишната цена е прифатлива и за нас и за мелничарите – објаснуваат во Сојузот на земјоделците.

Во меѓувреме, слободниот увоз на евтина пченица е во полн ек. Увозниците ги полнат амбарите со пченица со различен квалитет. Очекуваат годинава домашната да се движи од 14 до 16 денари за килограм, а велат дека можат да најдат пченица и за 11 денари.

Земјоделците бараат почитување на Законот за земјоделство и рурален развој, односно потпишување договори и истакнување цени најмалку 10 дена пред откупот. Во исто време да се почитуваат правилниците врзани со откупот на пченицата, односно засилен инспекциски надзор, контрола на исправноста на вагите за баждарење во откупните пунктови, како и разумен процент на одбитоци на предадена количина.

Мелничарите велат дека голема конкуренција им е евтиното српско брашно, кое завршува по маркетите. Единствено решение за проблемот за нив е зголемена царина за увозното брашно, а во исто време зголемување на приносот на домашното производство. Исто така бараат зголемување на цената што Владата им ја плаќа на дел од компаниите за чување на државните резерви од пченица.

Потребен е увоз на 150.000 тони

Според официјалните податоци, лани во земјава биле увезени 44.000 тони брашно, по цена од 293 евра за тон, а во 2011 година во земјава влегле 30.000 тони брашно од увоз по цена од 331 евра за тон.

Се проценува дека годинава од засеаните 90.000 хектари со пченица, ќе се оженат од 260.000 до 280.000 тони, за разлика од лани, кога производството изнесуваше 218.000 тони пченица. Околу 40 отсто од производството или 100.000 тони откупуваат мелничарите. Годишните потреби на Македонија се од 250.000 до 300.000 тони.

Ако се има предвид податокот дека ланските резерви од 30.000 тони се префрлени во оваа година, на Македонија ќе ~ недостигаат околу 150.000 тони пченица, кои ќе мора, како и секоја година, да ги увезе.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

10 comments

  1. 552494 706001I like the valuable information you provide in your articles. Ill bookmark your weblog and check once again here often. Im quite certain Ill learn a lot of new stuff proper here! Finest of luck for the next! 583852

  2. 836469 598650I like this weblog so much, saved to my bookmarks . 776196

  3. 588412 270878Your post is truly informative. Much more than that, it??s engaging, compelling and well-written. I would desire to see even a lot more of these types of great writing. 768957

  4. 180654 684825This internet web site is often a walk-through rather than the details you wanted about it and didnt know who ought to. Glimpse here, and youll definitely discover it. 471833

  5. 757852 531265For anybody who is interested in enviromentally friendly things, may possibly possibly surprise for you the crooks to maintain in mind that and earn under a holder just because kind dissolved acquire various liters to critical oil to make. day-to-day deal livingsocial discount baltimore washington 981715

  6. 718846 327321You Lastly want the respect off your family and buddies? 648979

  7. 639895 481513Should tow line this caravan together with van trailer home your entire family quickly get exposed to the issues along with reversing create tight placement. awnings 852493

  8. 72489 607388Trop excitant de mater des femmes lesbiennes en train de se doigter la chatte pour se faire jouir. En plus sur cette bonne petite vid o porno hard de lesb X les deux jeunes lesbienne sont trop excitantes et super sexy. Des pures beaut de la nature avec des courbes parfaites, les filles c est quand v 866699

  9. 856853 768874I like this weblog so significantly, saved to my bookmarks . 424652

  10. 141373 999609When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I purchase four emails sticking with exactly the same comment. Possibly there is by any means you could get rid of me from that service? Thanks! 689263

Leave a Reply

Your email address will not be published.