Почетна / Вести Македонија / Незрело грозје ја урна цената на „кардиналот“

Незрело грозје ја урна цената на „кардиналот“

– Грозјето убаво почна да се продава по 50 денари за килограм. Но, некои непромислени и алчни лозари побрзаа да го оберат уште зелено за да го продадат по повисока цена, не размислувајќи дека на тој начин му штетат на целото лозарство во Македонија. И се случи тоа што се очекуваше во таква ситуација. За кратко време, „кардиналот“ падна на 20 денари за килограм.

Треба еднаш засекогаш да сфатиме дека берењето зелено грозје е меч со две острици. Можеби ќе се продаде одредена количина по 50 денари, но другото грозје ќе мора да се даде за џабе – рекоа лозари, кои реагираат што поединци сакаат да го соберат кајмакот од продажбата на трпезното грозје во Тиквеш.

Лидерот на лозарите, Љупчо Аризанов, исто така нагласи дека недостасаното грозје навистина ја урнало цената на „кардиналот“.

– Лозарите треба еднаш засекогаш да сфатат дека за да постигнат добра цена и сигурна продажба на својот род, мораат грозјето да го берат зрело, а не „прошарано” – дециден е Аризанов.

Тој нагласи дека со години на некои земјоделци им се случува истото, да берат „зелени“ земјоделски производи и со тоа да им прават штети на другите производители во земјоделството, кои чекаат нивниот род во нивите да ја достигне потребната зрелост. Денеска на импровизираниот кванташки пазар во Kавадарци килограм „кардинал“ се продаваше по 20 до 22 денари за килограм. (С.Д.)

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 777596 730259You produced some decent points there. I looked on the web for that difficulty and discovered a lot of people is going together with with the internet website. 9939

  2. 20397 580725This is actually interesting, Ill look at your other posts! 176464

  3. 155547 518711I respect your piece of function, appreciate it for all of the interesting content material . 901111

  4. 990980 284481Somebody necessarily support to make seriously articles I might state. That may be the really initial time I frequented your web page and to this point? I surprised with the research you made to make this actual put up remarkable. Great task! 433174

  5. 680141 598711The electronic cigarette uses a battery and a small heating component the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 619572

  6. 27260 917624I think this site contains some really very good info for everybody : D. 633773

Leave a Reply

Your email address will not be published.