Почетна / Вести Македонија / Негувана дама ора 25 хектари

Негувана дама ора 25 хектари

Постдипломецот Васка Мојсовска од неготинско Тимјаник е секогаш средена, со негувани нокти, а нејзина канцеларија е тракторот со кој ги обработува лозјата, но не се жали, туку со љубов зборува за земјата.

 

Таа е постдипломец, има 35 години, секогаш е средена, има негувани нокти, мириса убаво, но се лажете ако помисливте дека дамата работи во некоја канцеларија. Таа е лозар, вози трактор и знае с` да работи со него, знае како се раѓа лебот на нивата. За Васка Мојсовска од неготинското село Тимјаник нема поделба на машка и женска работа. Таа е доказ дека има успешни млади земјоделци кои не се срамат од тоа што го работат и се гордеат што заработуваат добро, благодарение на земјата. На саемот за земјоделство „Агрофуд“ лани од Прокредит банка доби награда за најпроактивен земјоделец во областа на лозарството. 

Родена е во скромно семејство на работници кои за време на транзицијата ги изгубиле работните места и се соочиле со огромни проблеми околу егзистенцијата. Единствената шанса за преживување ја виделе во земјоделството. Заедно со помалиот брат израснале по нивите. Но најтешкото следувало потоа.

– Се запишав на Педагошкиот факултет, но во меѓувреме се омажив. Со сопругот Гоце немавме извор на егзистенција. Затоа се свртевме кон земјата. Впрочем единствено тоа најдобро знаевме да го работиме. Двајцата бевме израснати со лозарството. Почнавме да ги обработуваме нивите што ги наследивме од свекорот. Садевме лозови насади и секоја година ги зголемувавме површините. За да ги намалиме трошоците во Србија научивме да калемиме лозови и овошни садници. Прво калемевме за сопствени потреби, па потоа и за други. Го усовршивме калемарскиот занает, а одгледувавме и пипер. Беше тешко и макотрпно да се студира, да се работи по нивите и да се одгледуваат и воспитуваат две мали дечиња. Но бевме упорни и многу работевме. Не се откажав. На почетокот ги обработувавме само наследените 1,5 хектар земја. Сега обработуваме 25 хектари од кои дел е сопствен имот, а дел државен имот земен под концесија – ни откри оваа млада жена. 

Во напредокот во лозарството и расадникот за лозови и овошни садници многу им помогнала аграрната политика на Владата, субвенционирањето на земјоделците, даночната политика и проектите за рурален развој. 

Изградбата на новата куќа, работата и семејството придонеле малку подоцна да го заврши факултетот. Не можејќи да најде работа со својата струка, се регистрирала како индивидуален земјоделец. Сега е на постдипломски студии на Земјоделскиот факултет за храна и науки во Скопје, на студиската програма растителна биотехнологија, модул лозарско производство. Надградба на знаењето за усовршување на земјоделството стекнува и преку разни обуки, работилници, трибини и советувања од сферата на земјоделството, саеми и студиски патувања во земјава и странство. Вели дека учи нови работи и техники во земјоделството кои планира да ги примени во Тимјаник. Членувањето во Федерацијата на фармери и соработката со невладините организации исто така ~ било од голема корист.

– Наградата за најпроактивен земјоделец ми е поттик плус за да продолжам со мојата работа и со проширувањето на лозовите плантажи. Целосната посветенот на земјоделството дава и добри резултати. Нашиот расадник и плантажите со лозов насад ги посетија директорот на мисијата на УСАИД во Македонија Роберт Њуерт од Америка и експертот од Италија Дамијано Аванзато. Имавме посета и од професори, производители и претставници на Министерството за земјоделство на Република Албанија – вели Мојсовска.

Таа е меѓу ретките кои гордо кажуваат дека се земјоделци. 

– Не значи дека ако човек работи земјоделство дека секогаш треба да биде нечист. Голем дел од луѓето грешат кога мислат дека ако работиш на нива треба да си запоставен, несреден и со валкани алишта – вели Мојсовска, која со часови може да ви зборува за земјоделството и вели дека тоа ~ е во крвта. 

Ретки се земјоделците како неа во Македонија. Вообичаено најголем дел од земјоделските производители се жалат дека од утро до мрак работат, а дека земјоделството не се исплаќа оти нема пласман и добра цена за земјоделските производи. Таа, пак, ве пречекува со насмевка и ве испраќа со насмевка. Во меѓувреме со задоволство ви зборува за земјата од која егзистира нејзиното семејство. Зрачи со позитивна енергија и полна е со оптимизам дека доаѓаат подобри времиња за македонскиот аграр.

Светлана Дарудова

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

51 comments

 1. I have recently started a site, the info you offer on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 2. There is awesome developments on the style of this page, I definitely enjoy it. My site is on the subject of Arvind Pandit Kansas and certainly, there are plenty of things to do, I am yet still a novice in web development. Take care!

 3. Hello there, you are certainly right. I always read through your articles closely. I am furthermore fascinated by lucky patcher, perhaps you could write about this at times. See you soon!

 4. Hey, what do you think with regards to real estate auctions? Very cool issue, right?

 5. I unquestionably like your site and find almost all of your content to be precisely what I am looking for. Would you offer other people to create information for you? I would not mind producing a post on kik desktop or on some of the subjects you’re posting about on this page. Great blog!

 6. There is terrific developments on the design of your site, I certainly enjoy it. My site is relating to instagram followers boost and now there are a lot of things to be done, I am yet still a beginner in webpage design. Be careful!

 7. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 8. Howdy could you tell me which blog platform you’re making use of? I am looking to get started with my own personal site on tv shows in the near future but I am having trouble deciding.

 9. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 10. You’re absolutely correct, I’d like to discover more on this particular topic! I’m as well captivated by personal injury solicitors since I believe it’s very trendy nowadays. Keep doing this!

 11. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 12. Many thanks for writing this info, I saved the site. I’m additionally in search of data regarding pokemon go version, are you aware the place where I can discover a thing like this? I will be back soon!

 13. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 14. Thanks for the amazing write-up! I actually appreciated finding out about it.I’ll make sure to take note of your site and definitely will return later on. I wish to encourage that you keep going with your nice work, maybe comment on bitcoin ethereum also, have a wonderful morning!

 15. 148584 843897Outstanding post, I believe individuals really should learn a good deal from this web web site its rattling user genial . 957948

 16. I actually came right here via some other page related to gas lawn mower and thought I should consider this. I really like what I see thus now I am following you. Looking towards looking into the blog back again.

 17. 599989 754492I think this really is one of the most significant info for me. And im glad reading your article. But want to remark on some common items, The internet site style is perfect, the articles is genuinely excellent : D. Good job, cheers 537812

 18. Thank you so much for discussing the idea, I saved the website. I’m furthermore interested in information about heat pump system, do you know where I can come across one thing like that? I will return quickly!

 19. Appreciating the hard work you put into the blog and detailed facts you present. It’s great to discover a blogging site now and then which is just not the same old rehashed material. Excellent read! I’ve bookmarked your webpage and I’m adding your RSS feeds to my own online movies blog.

 20. You are totally right and I totally trust you. If you want, we can also speak regarding canon installation software, one thing that fascinates me. Your website is great, best wishes!

 21. I felt wonderful reading this article and I believe you’re absolutely correct. Inform me if perhaps you are looking into bitcoin deposit, this is my major competence. Hope to see you soon enough, bye for now!

 22. Admiring the commitment you invested in your site and in depth info you provide. It is great to discover a blog every now and then that is just not the similar out of date re-written content. Great read! We have bookmarked your website and I am adding your RSS feeds to our freight international services site.

 23. Good day! This is my very first comment on your site so I simply wanted to give a quick hello and say I truly enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs that cover shipping companies? I am likewise really intrigued by this! Many thanks!

 24. 970565 384804Hey! Nice stuff, do tell us when you post something like that! 510553

 25. I am definitely loving the theme/design of your information site. Do you come across any browser interface troubles? A number of my website visitors have complained regarding my how to find a mesothelioma lawyer blog not working appropriately in Internet Explorer though looks great in Opera. Are there any recommendations to help correct this situation?

 26. 768430 224930This website is my aspiration , quite amazing pattern and perfect articles . 80032

 27. 790996 673519Truly nice style and style and superb content material , absolutely nothing at all else we need : D. 516160

 28. Hi there! This is my first reply on your website so I simply wanted to say a fast hello and say I genuinely enjoy reading your posts. Can you recommend other websites that deal with websites to watch free movies? I’m likewise truly interested in this! Thank you so much!

 29. mcafee.com/activate have the complete set of features which can safegaurd your digital online life of the computing devices, and it not only help you to protect it but also it can maintain the stability of your computer, increase the speed with inbuilt PC Optimisation tool.
  http://mcafee.com-activate.uk

 30. Roku.com/link provides the simplest way to stream entertainment to your TV. On your terms. Visit roku.com/link for Roku code linking to your Account online instantly.
  http://myrokulink.com

 31. Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice article.

 32. You are certainly right and I agree with you. Whenever you wish, we can as well talk about oral hygiene, something that intrigues me. The site is remarkable, take care!

 33. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 34. Howdy. I recently found your site and I really enjoy it. I always like to chat about free movies online for free occasionally. Great to be here, thanks a lot!

 35. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 36. I was conversing with a buddy of my own about this article and also regarding free movie sites as well. I think you made a lot of great points here, we’re looking forward to find out more information from you.

 37. 872341 360802Merely wanna state that this is quite beneficial , Thanks for taking your time to write this. 918922

 38. 929399 545346So may be the green tea i buy in cans exactly the same as the regular tea youd buy to put inside your morning cup? Ive been told is just normal green tea produced to be cooler, but does it have any affect as far as not speeding up your metabolism as quick as normal hot green tea? 998406

 39. I really love reading this article.

 40. 175028 740117Extremely efficiently written story. It will be useful to anybody who employess it, including me. Maintain up the excellent work – canr wait to read more posts. 617960

 41. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 42. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 43. 675906 646049Maximize your by how a large amount of gear are employed internationally and will often impart numerous memory employing that your is also fighting that can be a result from our team rrnside the twenty very first centuries. every day deal livingsocial discount baltimore washington 821443

 44. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 45. 749028 795650Right after study numerous the websites together with your web site now, and that i genuinely appreciate your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and are checking back soon. Pls have a appear at my internet page likewise and let me know in case you agree. 628178

 46. Good post. I understand one thing extra challenging on unique blogs everyday. It’ll always be stimulating to read content from other writers and practice a bit some thing from their store. I’d prefer to make use of some with the content material on my blog regardless of whether you do not mind. Natually I’ll give you a link in your internet weblog.

 47. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 48. george steinbrenner monument

  Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 49. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 50. 905677 369587Someone essentially assist to make severely posts I may well state. That will be the extremely 1st time I frequented your web site page and so far? I surprised with the analysis you produced to create this certain submit incredible. Magnificent task! 925803

Leave a Reply

Your email address will not be published.