Почетна / Вести Македонија / Не ја даваме пченицата за 10 денари килограм!

Не ја даваме пченицата за 10 денари килограм!

Жетвата на лебното жито во велешко почна. Земјоделците велат дека годината е родна, меѓутоа, цената од 10 денари што им ја понудиле мелничарите за килограм пченица, не само што е ниска, туку е и понижувачка.

Отворено реагираат и гласно прашуваат како може мелничарите да бидат поголеми од Министерството и да не ја почитуваат неговата препорака според која пченицата годинава треба да се откупува по 14 денари за килограм.
– Ни нудат 10 денари за килограм. Не ја предавам. Ако треба ќе ја чувам во амбар или ќе ја мелем за храна на стоката, но, за тие пари не им ја давам. Доста беше да печалат на нашата мака и на нашиот грб. Кој се тие да бидат поголеми од Министерството и државата. Имам илјада тони пченица и илјада тони јачмен кој не го дадов за 9 денари килограм и го складирав во сопствените амбари. И пченицата ќе ја ставам во амбар – вели Ивица Стојчев од селото Иванковци.

Според земјоделците, како и секоја така и оваа година, ситуацијата со откупот на пченицата, се комплицира. Во велешко под лебно жито се посеани 4.200 хектари. Родот е повеќе од добар. Во реонот на селата Лугунци, Иванковци, Сујаклари, Ново Село, Извор, од хектар се собираат и по 4 до 4.500 килограми. Поради топлотниот удар што се случи во периодот на зреење на зрното, приносите во реонот на Градско, Ногаевци и Уланци се далеку помали и се движат од 2.000 до 2.700 килограми по хектар. Стручњаците оценуваат дека годинава од велешко треба да се соберат над 13.000 тони квалитетно лебно жито. Меѓутоа, проблем е цената и откупот. Откупувачи има но сите, како договорени, нудат по 10 денари за килогра.
– Ви реков по таа цена нема да ја даваме пченицата. Имавме средба и се договоривме доколку не ја прифатат цената што ја препорача Министерството не само што нема да им ја дадеме пченицата на мелничарите, туку ќе излеземе и ќе ги блокираме патиштата. Срамота е ова што ни го прават мелничарите. Владата и Министерството треба веднаш да реагираат и да не дозволат нашата пченица да оди за добиточна храна, а брашно за леб да се увезува од странство – вели Стојчев.

Во прибирањето на лебното жито во велешко се ангажирани педесетина комбајни и поголем број друга приклучна механизација. Жетвата на јачменот заврши. Од над 3.300-те хактери земјоделците собраа повеќе од 11.000 тони јачмен. (С.А.)

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

15 comments

 1. 83361 141540I recognize theres lots of spam on this website. Do you need support cleansing them up? I may support among courses! 247388

 2. 982526 199977You should be a part of a contest first with the most effective blogs online. Let me suggest this weblog! 199779

 3. 708181 611081Cheers for this outstanding. I was wondering in the event you were thining of writing related posts to this 1. .Maintain up the great articles! 939671

 4. 758712 651356I ought to appear into this and it would be a difficult job to go more than this completely here. 965362

 5. 480049 512393extremely excellent put up, i surely enjoy this internet website, keep on it 568499

 6. 797743 395876Also, weblog often and with intriguing material to keep individuals interested in coming back and checking for updates. 790194

 7. 31760 709787I recognize theres lots of spam on this internet site. Do you want support cleansing them up? I may support among courses! 994977

 8. 618995 217977I like the way you conduct your posts. Have a good Thursday! 884460

 9. 275036 346481I discovered your blog site on google and verify some of your early posts. Continue to sustain up the superb operate. I merely extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading extra from you in a whilst! 831031

 10. 891770 385526Ive applied the valuable points from this page and I can certainly tell that it gives a great deal of assistance with my present jobs. I would be very pleased to keep finding back in this web page. Thank you. 60519

 11. 492529 937320Perfectly composed content , thankyou for entropy. 936154

 12. 936659 460394good post. Neer knew this, thankyou for letting me know. 57729

 13. 583546 369459Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this web site is really user pleasant! . 295334

 14. 170892 110360Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to find somebody with some original thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this web site is something that is necessary on the internet, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet! 640076

 15. 150778 419705Some times its a discomfort in the ass to read what blog owners wrote but this internet site is genuinely user genial ! . 94123

Leave a Reply

Your email address will not be published.