Почетна / Вести / Наводнување на 4,5 илјади хектари земја во Кратово и Пробиштип

Наводнување на 4,5 илјади хектари земја во Кратово и Пробиштип

Проектот е финансиран со заем кредит од Јапонската банка за меѓународна соработка во износ од 70 милиони евра.

Четири и пол илјади хектари земја во кратовско-пробиштипскиот регион ќе се наводнува со цевководен систем со притисок за максимизирање на приходите од земјоделството. Тоа е предвидено во драфт-верзијата за реализација на втората фаза од проектот “Злетовица”, која вечера беше презентирана во Културниот дом во Пробиштип.
– Проектот “Злетовица” е еден капитален повеќенаменски проект кој е од стратешко значење, особено за граѓаните кои живеат во овој регион, а тоа се над 100.000 луѓе – рече Стојан Миланов, директор на ХС “Злетовица”.

Фазата 2 предвидува развоен систем за наводнување на земјоделските површини, како би се обезбедил зголемен приход од земјоделството. Системот за наводнување е поделен на два дела, потсистем Пробиштип и потсистем Кратово.
– Како главна цел на оваа студија за фаза 2 би можел да го издвојам диференцирањето на најдобро техничко решение на системот за наводнување, во однос на неговата физибилност, како би се подобрила ефикасноста и искористеноста на акумулацијата Кнежево. Наводнувањето нема да биде површинско, туку ќе се користат техники на наводнување на цевководи со притисок – рече Александар Тодоровски, презентирајќи делови од студијата.

За кредитор за изработката на техничката документација за фаза 2 и 3 од проектот е избрана Европската инвестициска банка, а од нив одобрени се 1,5 милион евра за изработување на техничката документација. Документацијата ја изработува конзорциум сочинет од четири фирми од кои главно фирмата “Свеко” од Софија, со седиште во Шведска, а домашната фирма е “Хидроенергоинженеринг” од Скопје.

Проектот “Злетовица” се гради во три фази. Првата фаза треба долгорочно да го реши проблемот со вода за пиење на околу 180.000 жители од шест општини: Штип, Пробиштип, Лозово, Кратово, Карбинци и Свети Николе. Во фаза 2 предвидено е да се наводнуваат земјоделски површини од двете општини од Пробиштип 3.500 хектари обработлива земјоделска површина, а во Кратово 1.070 хектари. Во третата фаза со која се заокружува проектот “Злетовица” е предвидено градење на повеќе хидроцентрали., поточно третата фаза е за производство на електрична енергија.
-Предвидена е изградба на 5 до 8 хидроцентрали со инсталирана моќ од 13 мегавати односно годишно производство од 50 милиони киловат-часови, што значи дека потребите на жителите на Пробиштип и Кратово би се задоволиле – вели Миланов.

Стефан РАШКОВСКИ

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=E8A4C757E8243641B93C0144D4DD5A10

Check Also

Сковин ги исплати обврските кон лозарите пред истекот на законскиот рок

Во нашата редакција пристигна допис од една од најголемите винарски визби во Македонија – Сковин, …

10 comments

  1. 583775 146794Thank you for your style connected with motive though this details is certain location a new damper within the sale with tinfoil hats. 911787

  2. 309213 380722I truly like your writing style, great information , thankyou for putting up : D. 199232

  3. 351926 488576Satisfying posting. It would appear that a lot of the stages are depending upon the originality aspect. Its a funny thing about life in the event you refuse to accept anything but the very best, you extremely often get it. by W. Somerset Maugham.. 227111

  4. 950624 265585Normally I dont learn post on blogs, nonetheless I wish to say that this write-up extremely pressured me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite wonderful post. 535959

  5. 691558 836047Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job! 208188

  6. WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

  7. Appreciating the hard work you put into your site and in-depth details you present. It is great to discover a blog every now and then that is not the same out of date re-written content. Great read! We have saved your webpage and I am including your RSS feeds to our mesothelioma law cases page.

  8. I love what you guys are now up to. Such great effort and reporting! Keep up the fantastic work friends, I’ve incorporated you on my personal free films web page.

  9. It’s best to take part in a contest for among the best blogs on the net. I will suggest this internet site!

  10. I am really intrigued to understand what blog system you have been using? I’m experiencing some minor security issues with the most recent blog regarding dentist search so I would love to find something a lot more safe. Do you have any alternatives?

Leave a Reply

Your email address will not be published.