Почетна / Вести Свет / Научниците го “отклучија” генетскиот код на пченицата

Научниците го “отклучија” генетскиот код на пченицата

Научниците “отклучија” клучни делови од генетскиот код на пченицата која е едан од најважните житарици, што би можело да доведе до производство на доволни количини на храна за луѓето.

Тие се надеваат дека новите податоци ќе го забрзаат развојот на нови подврсти на пченица кои што ќе бидат отпорни на растителни болести и суша, што се клучниот фактор за пропаѓање на посевите.

Жетвата оваа година беше погодена од екстремните временски прилики ширум планетава, што доведе до поскапување на храната. Деталите за откритието се објавени во списанието “Nature”, пренесе Би-Би-Си. Во истражувањето учествувале научници од Велика Британија, САД и Германија. Својата работа ја базирале на публикација во рамки на пченичниот геном од 2010 година и развиле начин за дешифрирање на поединечните сегменти на геномот. 
– Една од причините поради која пченицата се одгледува ширум светот е можноста за нејзино прилагодување на локалните услови – изјави коавторот на студијата, Нил Хол од Универзитетот во Ливерпул.

Пченицата лани со 681 милиони произведени тони била трета најзастапена житарица, по пченката и оризот и имала удел од 20% во сите калории што ги консумирала светската популација. Професорот Хол вели дека новото откритие ќе помогне во развојот на отпорноста на пченицата и подобрување на квалитетот на зрното. 

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

3 comments

  1. 466697 624873Im often to blogging and i in actual fact respect your content. The piece has truly peaks my interest. Im going to bookmark your content and preserve checking for brand new details. 397599

  2. 861687 184069Great humans speeches and toasts, possibly toasts. are hands down transferred at some time by way of party and expected to turn into very funny, amusing not to mention educational inside the mean time. finest man wedding speeches 769912

  3. 708822 395138Extremely excellent publish, thanks a good deal for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to? 125167

Leave a Reply

Your email address will not be published.