Почетна / Вести Свет / Наместо тутун, може да се сади оригано

Наместо тутун, може да се сади оригано

Во Турција, поради ограничувањата за производство на тутун, се решиле површините да ги искористат за садење култивирано диво оригано и денес земјата е еден од поголемите извозници на оваа култура, што може да се искористи и во Македонија, која почна да се соочува со ограничување на површините под тутун.

 

Ако Македонија се соочи со потребата од намалување на површините засадени со тутун, а кое е евидентно уште годинава, бидејќи се склучени договори за откуп на 26.000 тони, а засадени се површини од кои ќе се добијат 32.000 тони, тутунопроизводителите нека се преориентираат на садење оригано. Kако што направија во Турција, која пред повеќе години се соочи со ограничувањето на производството на тутун наметнато од САД и бараше алтернатива што да се сади на тие површини. Одлучија да почнат да ја одгледуваат оваа култура и денес во САД годишно извезуваат 60.000 тони сува материја. Ова го порачува Kујтим Хаџи Хамза, сопственик на земјоделската задруга „Тока“, која во Македонија почна да одгледува диво оригано, кое потоа се извезува во Турција, а оттаму заминува преку океанот. 

Македонија има свое оригано, познато како мајчина душичка (оригано вулгарис), кое е едно од 38 вида оригано што постојат во светот. Но сега се произведува и ориганум онитeс или диво оригано, кое во Турција растело во природата, а кое потоа било култивирано и почнало негово организирано производство.

Хаџи Хамза, кој во 1989 година завршил Правен факултет во Скопје, решил да замине во Турција, каде што прво почнал да се занимава со одгледување кокошки и дошол до фарма од 35.000 бројлери во еден турнус и 18.200 несилки. Случајна средба со претставници на фирма од Холандија, која утврдила дека микробиолошките болести кај домашните животни можат да се уништат со користење масло од оригано, кое дејствува како антибиотик, му ја променила насоката на работата.

– Решивме прво да се обидеме да ги снабдуваме со оригано од природата, но бидејќи беа потребни големи количини, направивме обид семето од ориганум онитeс да го симнеме од планините и да го култивираме. И се покажа како успешно, така што за 6 години станавме и производители и откупувачи на оваа билка. Ако почнавме со 40 ха, сега под оригано имаме површина од 6000 ха, односно 2.540 кооперанти што го садат, косат и сушат, а ние потоа го откупуваме и извезуваме – вели Хаџи Хамза.

Од лани ова оригано почна да се сади и во Македонија и за 10 месеци производството е зголемено за 950 отсто.

– Бидејќи сметам дека одгледувањето на ова растение може значително да придонесе за подигање на стандардот, особено на населението во руралните средини, решив да пробам и со производство во Македонија, да видам како ќе реагира кај нас. И добивме одлични резултати. Со моите ортаци зедов 30.000 квадрати во близина на Скопје, кои беа прекриени со шут. Ја исчистивме површината, донесовме 15.000 кубици еколошка земја, направивме бунар и почнавме во 2009 година со тоа што ги формиравме земјоделската задруга „Тока“ и фирмата „Тера органика“ – едната за производство и склучување договори со кооперантите и другата за извоз – објаснува Хаџи Хамза.

Сега задругата „Тока“, чија обврска е да обезбеди расад за кооперантите што склучуваат договори за договорно производство и да го откупи ориганото од нив, има 29 кооперанти од речиси сите краишта на земјата, а ориганото се одгледува на површина од 140 хектари. „Тера органика“, пак, годинава очекува да откупи 250 до 300 тони и да ги извезе во Турција, а оттаму ориганото ќе оди за САД. Имено, за директен извоз се потребни најмалку 500 тони сува материја и ако се обезбеди таа количина, ќе биде можен директен извоз на ориганото како македонски производ, а можно е да се инвестира и во изградба на погон за дестилација за да се добива масло од оригано.

Идејата на задругата е да се искористат поволностите што ги дава државата за задругарството, каде што во случај на здружување на најмалку 19 индивидуални производители што имаат план за производство, се добиваат до 90 отсто субвенции за покривање на трошоците. За таа цел „Тока“ има под закуп 100 хектари во Ропотово, кои ќе им се поделат на 20 кооперанти што немаат земја, а сакаат да ја одгледуваат оваа култура. Се планира да се направи едукативен центар, де се постават и пчелни семејства за добивање чист мед од оригано, а субвенциите ќе се искористат за плаќање на наемот, за набавка на потребен возен парк и ќе се добие многу поголемо производство, кое ќе може да се извезува директно од Македонија.

3.000 ЕВРА ЌАР ОД ЕДЕН ХЕКТАР

За одгледување оригано на 1 ха, потребни се 80.000 садници, кои чинат 1.500 евра, а уште околу 500 евра се потребни за орање, плевење и слични операции, објаснува Хаџи Хамза. Се сади еднаш, а се собира седум години. Расадот се сади во октомври со исти машини со кои се сади тутунот или пиперот, што се завршува за еден ден. Во април насадот мора да се исплеви, но рачно, односно без употреба на пестициди и хербициди, бидејќи се работи за органско производство. Ориганото цути при крајот на јуни, по што се коси со линеарна косилка, се суши ден-два и потоа со специјална машина се одвојуваат цветовите и листовите, кои се користат. Од задругата на самото место земаат примерок за да се провери да не е прскано, се мери и се откупува по цена од 1 евро за килограм. Од еден хектар можат да се добијат 3 тони сува материја, односно околу 3.000 евра. А тоа значи дека во првата година ќе се покрие инвестицијата и уште нешто ќе остане како заработка, а следните шест години останува чист ќар.

ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА

– Ориганото кај нас до неодамна се користеше главно во кулинарството, но во последно време може да се најде по аптеките и масло од оригано, што особено ме радува, бидејќи растението, кое е познато 3.000 години, има многу лековити својства и затоа е толку барано во странство – вели Хаџи Хамза.

Тој објаснува дека во САД откупуваат с` што е од оригано – сува материја, масло, сок од оригано, а една тегла мед од 800 грама, на пример, чини 30 долари.

При дестилацијата, пак, освен што се добива маслото, од комињето, со понатамошна преработка можат да се добијат различни состојки за фармацијата или да се користи како чај.

Извор: dnevnik.mk

 

 

 

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

58 comments

 1. I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 2. There are remarkable changes on the style of this blog, I honestly love this! My own is dealing with Arvind Pandit Kansas and right now there are lots of stuff to do, I am still a rookie in web page design. Take care!

 3. There is amazing improvements on the design of this blog, I really enjoy that! My own is regarding download lucky patcher apk and currently there are lots of stuff to be done, I am currently a newbie in web design. Thanks!

 4. 990502 393705The when I just read a weblog, Im hoping that this doesnt disappoint me approximately this 1. Get real, Yes, it was my method to read, but When i thought youd have something interesting to state. All I hear can be a number of whining about something that you could fix really should you werent too busy trying to find attention. 622851

 5. Heya, what do you really feel with regards to iPhone covers? Pretty great topic, right?

 6. I’m intrigued to learn just what blog system you are working with? I’m having several slight security issues with our most recent site related to real estate agencies so I’d love to find one thing a lot more risk-free. Have any suggestions?

 7. I’m interested to discover what site platform you’re working with? I’m having a few small security problems with the latest website dealing with best wireless intercom and I would like to find one thing more risk-free. Do you have any solutions?

 8. My spouse and I unquestionably adore your website and find many of your discussions to be exactly what I’m trying to find. Would you offer guest writers to post content material for you? I would not mind publishing a post on twitter followers or perhaps on a few of the topics you’re writing about here. Nice place!

 9. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 10. It was actually amazing reading this and I think you’re absolutely right. Let me know if you are curious about free movie streaming, that is my major expertise. Hope to hear from you soon enough, take good care!

 11. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 12. Admiring the persistence you put into the blog and detailed material you present. It is nice to come across a blogging site occasionally which isn’t the similar out of date rehashed information. Wonderful read! We’ve bookmarked your blog and I’m adding your RSS feeds to our personal injury lawyers website.

 13. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 14. pokemongohacks1.wordpress

  Hello there, you are definitely right. I frequently look over your content closely. I’m also curious about pokemon go game app, you might talk about this sometimes. I’ll be back soon.

 15. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 16. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 17. Heya, you’re definitely right. I constantly read your posts carefully. I’m likewise focused on best ethereum wallet, you might discuss that sometimes. Bye!

 18. I’m seriously loving the design of your site. Do you run into any kind of internet browser compatibility situations? Quite a few of the website readers have complained about my heating and cooling systems blog not working appropriately in Internet Explorer though seems fantastic in Firefox. Have you got any kind of advice to aid correct that problem?

 19. 827728 897766hi, your internet site is amazing. I truly do numerous thanks for operate 207628

 20. Hi there! I recently discovered this great site and I certainly like it. I always like to chat about canon support and drivers at times. Great to be around, regards!

 21. I simply wanted to construct a small message to appreciate you for some of the pleasant facts you are sharing on this site. My extensive internet investigation has at the end been rewarded with really good strategies to exchange with my guests. I ‘d assume that many of us readers are unequivocally blessed to be in a fabulous website with very many wonderful professionals with useful things. I feel truly blessed to have used your entire web page and look forward to some more fabulous minutes reading here. Thanks once more for everything.

 22. I simply had to appreciate you all over again. I am not sure the things that I might have implemented without the actual hints contributed by you about this industry. It truly was a very distressing condition in my view, but taking note of your well-written manner you processed it made me to leap with contentment. Extremely grateful for this guidance and as well , hope you recognize what a great job that you’re undertaking teaching other individuals thru your web page. Probably you’ve never got to know all of us.

 23. A lot of thanks for all of the effort on this website. Ellie loves carrying out investigations and it is obvious why. I hear all regarding the compelling medium you produce worthwhile strategies by means of this web site and even foster response from the others on that issue and our own daughter is truly understanding a great deal. Have fun with the remaining portion of the year. You’re the one conducting a wonderful job.

 24. My spouse and i felt so lucky Ervin could carry out his homework through your ideas he was given from your very own web page. It is now and again perplexing to just be making a gift of instructions which often other folks have been trying to sell. And we also already know we’ve got you to thank for that. The entire explanations you have made, the easy website menu, the relationships your site help to foster – it’s got most impressive, and it is facilitating our son and us do think the theme is satisfying, which is tremendously essential. Many thanks for everything!

 25. 606356 307023Thanks for the post. I like your writing style – Im trying to start a blog myself, I think I may well read thru all your posts for some suggestions! Thanks once more. 308223

 26. 861124 100285Some genuinely good and utilitarian data on this web website , also I believe the style and design holds very good capabilities. 295921

 27. I enjoy you because of your whole labor on this site. Ellie takes pleasure in engaging in internet research and it’s really easy to understand why. My spouse and i notice all relating to the powerful method you create worthwhile secrets through this web site and even encourage contribution from visitors about this area of interest then our favorite daughter is certainly understanding a great deal. Take pleasure in the rest of the year. You have been carrying out a great job.

 28. Hi there, what do you feel around car racing games? Very awesome topic, isn’t it?

 29. Appreciating the time and energy you put into your blog and detailed details you present. It is good to discover a website now and then which is just not the similar expired rehashed stuff. Awesome read! We’ve saved your website and I am adding your RSS feeds to our international freight forwarders page.

 30. I in addition to my buddies happened to be checking out the best information from the blog then before long developed an awful suspicion I had not thanked the web blog owner for them. Most of the people are already as a consequence thrilled to read all of them and have in effect in truth been making the most of those things. Thanks for really being quite thoughtful and also for deciding on some tremendous areas most people are really desirous to be informed on. Our own honest apologies for not saying thanks to you earlier.

 31. I’m commenting to let you know of the cool encounter my friend’s princess obtained browsing your site. She came to understand several issues, including what it’s like to have an incredible teaching style to let other people just thoroughly grasp selected specialized matters. You truly exceeded people’s expected results. Many thanks for supplying those useful, dependable, educational as well as fun guidance on the topic to Lizeth.

 32. You’re absolutely right and I totally agree with you. Whenever you want, we can also speak around overnight shipping, one thing that intrigues me. The website is remarkable, cheers!

 33. I would like to express my appreciation to the writer for rescuing me from this particular incident. Because of surfing through the the net and obtaining ways which were not productive, I thought my entire life was well over. Existing minus the answers to the difficulties you’ve resolved all through your main blog post is a crucial case, as well as the kind which might have in a wrong way damaged my career if I had not encountered your website. Your actual skills and kindness in playing with almost everything was invaluable. I’m not sure what I would have done if I had not discovered such a subject like this. I am able to now look forward to my future. Thank you so much for your impressive and result oriented guide. I will not think twice to endorse your blog post to anyone who should get guidance about this topic.

 34. Thank you so much for giving everyone such a superb possiblity to read in detail from this web site. It’s always very kind and also packed with fun for me personally and my office colleagues to search the blog at the least thrice per week to learn the fresh items you have got. Not to mention, I’m just at all times fascinated considering the attractive creative ideas served by you. Certain 2 facts on this page are indeed the most effective we have all ever had.

 35. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 36. I intended to draft you this very small observation to help thank you as before for these incredible advice you have contributed on this website. It has been so unbelievably generous with you to present without restraint all a number of us might have advertised as an e-book to earn some money on their own, certainly since you could possibly have done it if you ever desired. These inspiring ideas as well worked to be the fantastic way to recognize that many people have similar dreams really like my very own to realize great deal more with respect to this condition. I know there are numerous more pleasurable situations in the future for those who browse through your website.

 37. My wife and i were so thrilled Michael managed to conclude his investigations by way of the ideas he had using your web site. It’s not at all simplistic just to possibly be giving away tricks which usually most people could have been selling. Therefore we see we’ve got the website owner to give thanks to for this. The specific illustrations you have made, the straightforward web site menu, the friendships you will help promote – it’s got all great, and it is making our son in addition to the family know that this situation is fun, and that is incredibly vital. Thanks for everything!

 38. 468718 632702Some times its a discomfort within the ass to read what blog owners wrote but this internet web site is rattling user friendly ! . 500462

 39. You made some respectable points there. I appeared on the web for the difficulty and located most people will go along with along with your website.

 40. I simply wanted to thank you so much again. I am not sure the things that I could possibly have tried in the absence of these tactics documented by you over that field. It was actually a distressing concern in my position, nevertheless viewing the specialised tactic you treated it took me to weep with gladness. Now i’m grateful for this guidance and thus pray you find out what a great job you happen to be putting in instructing some other people through the use of a blog. I know that you have never encountered any of us.

 41. Thanks so much for providing individuals with such a splendid possiblity to read in detail from here. It is often so pleasing plus jam-packed with fun for me and my office mates to search your web site more than three times weekly to study the latest secrets you will have. And of course, I am usually contented considering the eye-popping suggestions you give. Selected 1 tips in this posting are undeniably the most effective we’ve ever had.

 42. I’m really intrigued to find out which site platform you are working with? I am experiencing some small security challenges with my most recent blog regarding mesothelioma lawyer salary and I would like to find something a lot more safe. Have any strategies?

 43. I simply had to thank you so much all over again. I’m not certain the things that I might have created in the absence of those advice contributed by you regarding that area of interest. Certainly was a very troublesome situation in my position, nevertheless looking at the very skilled avenue you processed it made me to jump with happiness. I’m happy for this help and as well , expect you find out what a great job you are doing instructing the rest thru a site. I am certain you have never met all of us.

 44. 819992 143925I would like to see more posts like this!.. Wonderful blog btw! reis Subscribed.. 674879

 45. I want to point out my love for your kindness giving support to folks that require help with the content. Your special dedication to passing the message all around ended up being surprisingly beneficial and has continually helped some individuals like me to attain their ambitions. This warm and helpful useful information denotes so much to me and additionally to my mates. Warm regards; from each one of us.

 46. I was discussing with a friend of my own on this info and regarding free full movies as well. I think you made a lot of very good points in this article, we’re looking forward to continue reading information from you.

 47. I am glad for commenting to make you know of the beneficial encounter my friend’s child encountered reading through yuor web blog. She figured out plenty of pieces, most notably what it is like to possess a very effective helping style to get the mediocre ones smoothly have an understanding of chosen extremely tough subject matter. You undoubtedly exceeded our own expectations. I appreciate you for imparting the good, healthy, revealing and also unique tips about your topic to Gloria.

 48. I am just writing to make you understand of the superb discovery my wife’s child developed reading through your blog. She figured out such a lot of pieces, not to mention what it’s like to have a great helping nature to get most people without problems gain knowledge of several problematic subject matter. You actually exceeded visitors’ expected results. Thank you for presenting these priceless, dependable, revealing and cool tips on the topic to Kate.

 49. I wanted to draft you that little bit of note to be able to thank you very much again with your stunning tricks you have shown at this time. It has been really particularly open-handed with you to deliver extensively all a lot of people might have offered for an ebook to end up making some money for themselves, specifically considering that you could possibly have tried it in case you decided. These guidelines as well worked as a great way to realize that many people have a similar dreams similar to my personal own to know the truth a whole lot more in terms of this issue. I am certain there are several more pleasant instances in the future for people who look into your website.

 50. I would like to point out my appreciation for your kind-heartedness supporting those people who really want help on that content. Your personal dedication to passing the message around had been exceedingly important and has encouraged associates like me to achieve their endeavors. Your amazing useful guideline entails a great deal to me and additionally to my office colleagues. Regards; from each one of us.

 51. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 52. Needed to create you this tiny remark just to thank you so much again with your remarkable principles you have discussed here. It was quite wonderfully generous with you in giving freely just what a number of us would’ve advertised for an e book to end up making some dough for themselves, especially now that you could possibly have done it if you wanted. These tips as well served to be a easy way to know that many people have a similar dreams similar to my personal own to find out more with reference to this problem. Certainly there are several more pleasant times in the future for those who take a look at your blog.

 53. I as well as my friends appeared to be taking note of the nice advice located on your website while suddenly developed a horrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those techniques. Most of the men were so happy to see them and have in effect clearly been taking pleasure in them. Many thanks for being well helpful and then for getting such cool resources millions of individuals are really needing to learn about. Our own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 54. I am glad for writing to let you know of the helpful discovery my cousin’s daughter encountered browsing your site. She realized a lot of issues, not to mention how it is like to have a wonderful giving mood to have other folks with ease comprehend specified complex things. You really did more than visitors’ desires. I appreciate you for coming up with the warm and friendly, healthy, informative and cool tips about the topic to Sandra.

 55. I needed to send you that very small word so as to give many thanks as before just for the marvelous principles you have shown here. This is certainly tremendously open-handed of you to provide publicly all many of us would’ve made available as an electronic book to get some dough for themselves, most importantly seeing that you might have done it in the event you considered necessary. The secrets likewise served to be a fantastic way to be certain that most people have similar fervor really like my own to learn very much more with reference to this issue. I think there are numerous more pleasurable occasions ahead for those who view your blog post.

 56. You are certainly right, I’d really like to learn even more on that topic! I am as well interested by family dentistry because I consider it truly is very cool now. Thanks!

 57. I would like to express my affection for your generosity in support of folks who require help with this idea. Your personal dedication to getting the solution throughout appears to be really insightful and have truly empowered regular people much like me to achieve their desired goals. The invaluable facts means this much to me and further more to my colleagues. With thanks; from all of us.

 58. I must point out my affection for your kindness supporting folks who actually need guidance on that question. Your special dedication to getting the message up and down appeared to be pretty helpful and has really allowed folks like me to achieve their objectives. Your entire insightful guideline implies a lot a person like me and even more to my fellow workers. Thanks a ton; from each one of us.

Leave a Reply

Your email address will not be published.