Почетна / Вести Македонија / Наместо свежо млеко, пиеме кондензирано

Наместо свежо млеко, пиеме кондензирано

Млекарниците во државава бараат зголемен увоз на евапорирано млеко од земјите во Европската Унија бидејќи свежо млеко на пазарот нема.

Евапорираното или кондензирано млеко не е млеко во прав, туку згуснато млеко, од кое е извадено околу 60 отсто од водата, а се користи за преработка на млечни производи. Од млекарниците велат ваквото дехидратизирано млеко не е со намален нутритивен квалитет, туку им овозможува да го надополнуваат дефицитот на домашно млеко и да ги намалуваат трошоците за транспорт на увезена суровина. Дека има недостиг на суровина, потврдуваат и од Агенцијата за храна и ветеринарство. Од таму велат дека токму поради намаленото домашно производство млекарниците работат со намален капацитет. Барањето за зголемен увоз од страна на млекарниците не го коментираат.

– Точно е дека во моментов има недостиг на свежо млеко на пазарот и млекарниците бараат килограм повеќе за откуп. Причината е, најверојатно, намалената продукција – вели Дејан Рунтевски, директор на Агенцијата за храна.

Од битолската млекарница велат дека не бараат да се зголемат количествата на увезен евапорат, туку бараат тој да може да се увезува без пречки, посебно во сезоните на намалено домашно производство на суровина, во текот на есента и зимата.

– Недостигот на квалитетно сурово млеко во Македонија не е новина, тој проблем се провлекува со години. Посебно во сезоните кога постои поголем дефицит на домашно млеко, може да се премине кон увоз на висококвалитетно евапорирано млеко, пред с`, поради сезонските варијации во млекопроизводството и набавката на домашна суровина – вели Златко Најдовски, генерален директор на битолската млекарница.

Во интерес на зголемување на домашното млекопроизводство, од „Бимилк“ велат дека уште од пред две години почнале со проектот на увоз на високостелни јуници од ЕУ. Проектот ќе продолжи и во следните две години, со што се очекува во иднина да се надмине дефицитот на квалитетно домашно млеко. Само за годинава од млекарницата велат дека се регистрирани 7 проценти раст во производството на домашно сурово млеко во однос на претходните години.

Живко Радевски, поранешен директор на битолската млекарница, кој сега отвори своја фабрика за преработка на млеко и млечни производи, вели дека кон проблемов треба да се пристапи сериозно зашто континуиран увоз може да го уништи домашното млекопроизводство.

– Во нашата млекарница дневно откупуваме по 12 тони домашно млеко од фарми во Битолско каде што хигиената е на високо ниво. Малекопроизводството се уништуваше со години. Во изминатите периоди имаше млекарници што доцнеа со исплатата на откупеното млеко, тоа придонесе дел од сточарите да се откажуваат од овој бизнис. Ова е сериозен проблем и бара сериозен пристап – вели Радевски.

Од битолската млекарница уште минатата година соопштија дека увезуваат евапорирано млеко. Тогаш Слободан Петровиќ, претставник на „Данубе фудс“, во чија сопственост е и битолската млекарница, тврдеше дека увезените количества евапорирано млеко се мали.

– Откупот на сурово млеко во Македонија е меѓу 80 и 100 илјади литри на ден. Ние повремено увезуваме евапорат една цистерна неделно или на две недели. Значи, на 100 илјади литри дневно откупено млеко, увезуваме 20 илјади литри евапорат неделно. Не е тоа големо количество. Во Грција 80 проценти од суровото млеко е евапорат набавен од ЕУ – рече Петровиќ.

Според експертите, годишната продукција на млеко во Македонија едвај достигнува 3.000 литри од крава. Моменталната цена на млекото е од 18 до 20 денари. Според официјалните статистички податоци, македонските сточари во 2011 година произвеле околу 394 милиони литри млеко. Но, ако се знае дека лани сме потрошиле околу 40 милиони евра за увоз на млеко и на преработки од млеко, не е тешко да се сфати дека Македонија има голем недостиг од овој прехранбен производ.

Секоја година расте увозот

Според последните податоци на Агенцијата за храна и ветеринарство, минатата година има зголемување на увозот на млеко за речиси 7 проценти во однос на 2011 година. Увезени се околу 40.000 тони млеко и производи од млеко, а половина од количеството или 20.360 тони е млеко. Споредено со 2010 година, пак, ланскиот увоз бил поголем за цели 15 проценти. Најголемо количество млеко се увезува од Босна и Херцеговина, и тоа речиси 51 отсто од увозот. По неа е Србија, со 32 отсто, и Хрватска со 13 проценти.

Ниски откупни цени

Фармерите велат дека млечната криза е последица на ниските откупни цени на млекото.

– Откупната цена за еден литар се движи од 18 до 21 денари, што е премалку и не ја достигнува ни цената за еден килограм концентрат од 22 денара. Сеното, сламата и луцерката имаат исто така зголемени цени. Млекопроизводството стагнира. Не се решава проблемот само со увоз на јуници што тука доаѓаат по високи цени, туку со зголемување на откупната цена, која минимум треба да биде 25 денари за еден литар – вели сточарот Ќани Џезари.

Валентина Ангеловска, Жанета Здравковска


Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

64 comments

 1. wonderful post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 2. I always read your content thoroughly. I am likewise focused on Arvind Pandit, perhaps you could write about that occasionally. I’ll be back!

 3. You are certainly correct and I agree with you. Whenever you want, we can also speak about bluestacks download for windows 10, one thing which fascinates me. Your website is really impressive, regards!

 4. It was great reading this and I believe you are completely right. Let me know if you are curious about vshare ios download, this is my principal competency. I really hope to see you soon enough, be careful!

 5. You are totally right and I totally agree with you. When you want, we could as well speak about 9apps games, one thing which fascinates me. Your website is truly impressive, regards!

 6. 307104 761648This put up is totaly unrelated to what I used to be searching google for, nevertheless it was indexed on the first page. I guess your performing something appropriate if Google likes you adequate to place you at the first page of a non related search. 815843

 7. Hello there! This is my first comment on this site so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you recommend other sites which deal with mobile phone covers? I’m as well pretty fascinated with that! Thanks for your time!

 8. My spouse and I certainly like your blog and find a lot of the content to be just what I am looking for. Would you offer other people to write content for you? I wouldn’t mind composing an article relating to wireless intercom system or maybe on a few of the things you’re posting about on this site. Awesome internet site!

 9. Hi there, after reading this amazing article i am as well cheerful to share my experience here with friends.

 10. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 11. Howdy, you are absolutely correct. I constantly go through your articles carefully. I’m also interested in free instagram followers, perhaps you might talk about that sometimes. I’ll be back soon!

 12. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 13. I’m really enjoying the theme/design of your weblog. Do you run into any kind of web browser compatibility situations? A few of the site readers have complained about my movies blog not operating effectively in Internet Explorer but seems amazing in Safari. Do you have any advice to assist fix this issue?

 14. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 15. I’m interested to understand just what blog platform you are using? I’m experiencing some minor protection challenges with my most recent website related to accident claims so I would love to find one thing more safe. Do you have any solutions?

 16. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 17. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 18. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 19. You’re certainly correct, I would love to discover a lot more on the topic! I am as well interested in best ethereum exchange because I believe it is very cool presently. Thanks!

 20. Howdy, what do you think on the subject of lawn equipment? Pretty neat topic, isn’t it?

 21. 875834 103687This web-site is really a walk-through rather than the info you desired concerning this and didnt know who to inquire about. Glimpse here, and you will definitely discover it. 286967

 22. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 23. My family and I really like your blog and find most of your blog posts to be exactly what I am looking for. Do you offer other people to post material for you? I wouldn’t mind writing a post relating to canon printer help or perhaps on most of the subjects you’re writing about on this site. Cool site!

 24. Appreciating the hard work you invested in this blog and in-depth information you offer. It is good to come across a site now and then which is not the similar obsolete re-written stuff. Awesome read! I have bookmarked your website and I am including your RSS feeds to my where to sell bitcoins web page.

 25. You are totally right. I liked reading through this info and I will certainly come back for more right away. My website is about fun free games, you can look if you’re still interested in that.

 26. Greetings. I recently saw your site and I really like it. I also want to chat about freight forwarding agent from time to time. Great to be here, thanks a lot!

 27. My family and I unquestionably love your website and find most of the posts to be exactly what I’m in need of. Do you offer people to create content material for you? I wouldn’t mind writing a story on shipping rates or even on some of the topics you are writing about on this site. Nice place!

 28. 131937 919389Normally I dont read post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very excellent post. 775609

 29. There is awesome modifications on the layout of your page, I certainly love this. My site is about free full movies online and right now there are quite a lot of things to be done, I am yet still a newbie in web development. Take good care!

 30. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 31. Hey! I recently noticed this great site and I honestly love it. I want to discuss dental office at times. Great to be around, appreciate it!

 32. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 33. I always read your posts thoroughly. I’m likewise considering stream movies, perhaps you might talk about this at times. I’ll be back!

 34. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 35. I must convey my respect for your generosity in support of people who require guidance on that situation. Your real commitment to getting the message up and down became certainly invaluable and have made somebody like me to arrive at their desired goals. This useful guideline implies a lot a person like me and even more to my office colleagues. Thanks a ton; from all of us.

 36. I was speaking to a good friend of mine around this info and about free movies as well. I feel you made a number of good points in this case, we are excited to keep reading stuff from you.

 37. 885218 754409I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I?ve incorporated you guys to my blogroll. I feel it will improve the value of my internet internet site 252535

 38. 481442 134701hi, your web site is really great. I truly do appreciate your give great results 437116

 39. 817464 222971However, what in regards to the conclusion? Are you sure in regards to the source? 188283

 40. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 41. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 42. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 43. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!

 44. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 45. 583328 706440Superb weblog here! Also your internet website loads up quick! What host are you making use of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol 387402

 46. 694792 640022Youre so proper. Im there with you. Your blog is surely worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive obtained a whole new view of this. I didnt realise that this problem was so crucial and so universal. You completely put it in perspective for me. 178330

 47. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 48. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 49. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 50. 830532 990333I very pleased to uncover this internet site on bing, just what I was searching for : D too bookmarked . 883341

 51. 891078 355689Of course like your site but you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling troubles and I uncover it extremely bothersome to tell the truth nevertheless Ill surely come back once again. 823627

 52. 989505 152563Pretty section of content material. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I is going to be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly. 194957

 53. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 54. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 55. I felt amazing reading this info and I think you are really right. Tell me if perhaps you’re looking into wealth generation forex, that’s my principal competency. Hope to check back with you soon enough, take good care!

 56. I’d need to check with you here. Which is not something I usually do! I appreciate reading a post that can make people feel. Also, thanks for allowing me to comment!

 57. I came right here from another web page relating to real likes for instagram and thought I may as well check this out. I really like what I see thus I am just following you. Looking forward to finding out about the site again.

 58. There’s amazing changes on the style of your blog, I really love this. Mine is dealing with commercial real estate license and now there are a lot of things to be done, I’m currently a novice in website design. Be careful!

 59. I was speaking to a good friend of mine on this article and about best forex trading robot too. I do think you made a number of great points in this case, we’re also looking forward to keep reading information from you.

 60. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 61. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 62. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 63. You are totally correct! I loved reviewing this info and I will come back for more soon. Our internet site is dealing with nrm jobs, you can take a glance if you happen to be interested in this.

Leave a Reply

Your email address will not be published.