Почетна / Вести Македонија / Наместо семе, им дале да сеат сончоглед за грицкање

Наместо семе, им дале да сеат сончоглед за грицкање

Околу 16.000 килограми сончоглед за грицкање увезен од Турција им се продавал на земјоделци од повеќе краишта во земјава како семенски материјал.

 

Од Државниот земјоделски инспекторат велат дека се измамени 250 земјоделци, кои потпишале договори за откуп и планирале да го засеат на 2.000 хектари. Инспекторатот деновиве заплени околу 5 илјади килограми од сончогледот и ~ го предаде на Агенцијата за одземен имот. На декларацијата на вреќите пишува дека извозник е фирмата „Белова“ од Турција, а увозник компанијата „Сан фловер“ од Битола. 

– Сончогледот при увозот на граничните премини бил пријавен како консумен, односно за грицкање, а на земјоделците им бил дистрибуиран како семенски материјал. Сончогледот не исполнува ни една од карактеристиките за да биде семенски материјал и не е во согласност со Законот за семе и саден материјал – изјави Румен Стаменов, директор на инспекторатот. 

Известени се и земјоделците што веќе го подигнале сончогледот да не го засејуваат. Стаменов вели дека немаат докази и гаранција за неговиот квалитет и приносите што ќе ги даде. Проблем е и тоа што сончогледот за грицкање има пониска цена, а бил продаван поскапо, по 5 евра за килограм како семенски материјал. 

– Преземените санкции се одземање на сончогледот, изрекување казнени мерки од неколку илјадници евра и повлекување кривична одговорност зашто при самиот влез во Македонија дадена е изјава од одговорното лице дека тоа ќе биде користено како храна. Во договорот пишува дека ако компанијата не ги испочитува обврските, да им надомести по 1.500 евра за хектар на земјоделците – изјави Стаменов. 

Од адвокатското друштво „Димитровски“, правни застапници на компанијата „Сан фловер“, велат дека станува збор за недоразбирање.

– Внесен е суров сончоглед, кој може и да се користи како храна или кога ќе се фрли на земјоделската површина да изникне како сончоглед. Отсекогаш подобриот сончоглед од минатата реколта земјоделците го одделувале за следната сезона како семе, да го засејуваат – изјави адвокатот Антонио Димитровски, според кој, компанијата, чии основачи се тројца угледни турски бизнисмени, освен во сончоглед, планираат да инвестира и во одгледување ореви, костени и бадеми во Македонија.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 559257 308676The digital cigarette makes use of a battery and a small heating element the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 680156

  2. 36384 921761Superb post but I was wanting to know in case you could write a litte much more on this subject? Id be quite thankful in case you could elaborate a little bit much more. Thanks! 823384

  3. 918602 297852The next time I just read a weblog, I really hope which it doesnt disappoint me up to this one. Get real, Yes, it was my choice to read, but I personally thought youd have something interesting to convey. All I hear can be a handful of whining about something you could fix inside the event you werent too busy trying to locate attention. 184419

  4. 567906 585510Nicely picked details, many thanks to the author. It is incomprehensive in my experience at present, nonetheless in common, the convenience and importance is mind-boggling. Regards and all of the very best .. 982349

  5. 568885 348430my English teacher hate me cause i maintain writing about somebody from The WANTED called Jay, she gives me evils and low 869186

  6. 463080 275011Trop excitant de mater des femmes lesbiennes en train de se doigter la chatte pour se faire jouir. En plus sur cette bonne petite vid o porno hard de lesb X les deux jeunes lesbienne sont trop excitantes et super sexy. Des pures beaut de la nature avec des courbes parfaites, les filles c est quand v 917321

  7. 555985 280210Really nice design and fantastic content material material , absolutely nothing else we want : D. 89936

  8. 607328 35896I gotta favorite this site it seems handy really beneficial 543349

  9. 602985 987998you use a amazing weblog here! do you want to make some invite posts on my blog? 202137

Leave a Reply

Your email address will not be published.