Почетна / Вести Македонија / Наместо откупувачи, на лебното жито се навртеа глувци

Наместо откупувачи, на лебното жито се навртеа глувци

Жетвата е при крај, но очигледно цената им е висока на откупувачите, па ги нема, се жалат земјоделците од пелагониските села.

 

Додека соседните држави се соочуваат со недостиг на лебно зрно поради поплавите, амбарите во Пелагонија тежат од жито. Годинава е една од ретките кога полињата дадоа рекордни приноси по три тони од хектар. Складиштата стануваат претесни, па жито се чува и во дворовите каде што, поради несоодветните услови, може да му се намали квалитетот. Ако не се јават купувачи, дел од родот ќе го изедат глодачите, предупредуваат земјоделците. 

– Жетвата е при крај, а за чудо не дошле претставници од откупните компании или трговци да се интересираат за родот. Годинава имам 35 тони жито. Лани го откупија албански трговци по 9 денари за килограм, но плаќаа веднаш без одбитоци. Годинава во преговорите меѓу земјоделците, мелничарите и министерството се договори цена по квалитет, дури и до 13 денари. Очигледно таа им е висока на откупувачите, па ги нема. Ако остане да лежи житото, ќе го јадат глувците. Се накотија, колку зајаци се големи – вели Злате Ламовски, производител на пченица од пелагониското село Гермијан. 

Според последните преговори, препорачаната откупна цена на пченицата под 72 хектолитри тежина треба да биде 10 денари, а највисоката цена е 13 денари за над 78 хектолитри. 

– Сите сме во паника, чекаме. Свртив на неколку мобилни телефони на откупувачи со кои контактирам, јави се кај едниот – вели десет денари, јави се кај другиот – исто. Добро е да гледаат на хектолитарска тежина. Житото ќе се откупи, но треба да седи во амбари, гаражи и да чекаме. Потоа доаѓа до уцени со цената, ако сакаш да го земеме, толку ќе ти платиме и слично – вели Драги Стефановски, земјоделец од Гермијан. 

Според него, ситуацијата со откупот на лебното зрно не е добра во последните пет-шест години откако во државата пропаднале големите компании кои претходно го откупувале прво домашното жито. Малите откупувачи денес, вели тој, набавуваат жито од Србија, Грција, а понекогаш и од Аргентина и од Австралија, па намален е интересот за откуп на домашната пченица. 

– Веќе нема класичен откуп. Последните пет-шест години нема компанија која вели дека откупува, па да го носиме житото во нејзините силоси. Ете, годинава не прашал никој за родот. И трговците немаат поминато – додава Стефановски. 

Сепак, земјоделците имаат надеж дека мелничарите ќе пројават интерес за домашното жито зашто Србија, земјата од каде што до лани се увезуваа дури 40 проценти од потребните количини пченица во земјава, годинава нема да им род за извоз. Поплавите уништија добар дел од житните полиња во Панонија, а лебното зрно го погоди и болест наречена жолта ’рѓа. Според српските експерти, годинава ќе имаат жито само за да ги покријат домашните потреби. 

Некои од мелничарите во земјава велат дека не тактизираат со цената, туку уште ги трошат резервите од жито. Посочуваат дека по завршувањето на жетвата, ќе започнат и со откуп на домашното жито. Но, некои од нив велат дека не започнале со откуп од новата реколта.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

7 comments

  1. 219056 226960Right after study some of the websites along with your internet internet site now, i truly as if your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and will be checking back soon. Pls look at my internet site likewise and figure out what you believe. 492106

  2. 288557 147461Really interesting info!Perfect just what I was looking for! 717798

  3. 531769 139249Excellent post. I was checking constantly this weblog and Im impressed! Quite useful details specially the last part I care for such details a lot. I was seeking this particular details for a long time. Thank you and finest of luck. 294496

  4. 922541 192824Ive writers block that comes and goes and I need to find a strategy to get rid of my writers block. It can occasionally be so bad I can barley make sentences. Any suggestions? 39366

  5. 745151 200706Previously you must have highly effective internet business strategies get you started of obtaining into topics suitable for their web-based organization. educational 396447

  6. 111790 895025Fairly uncommon. Is likely to appreciate it for people who incorporate community forums or anything, internet site theme . a tones way for the client to communicate. Outstanding job.. 48198

  7. 731108 550814As I internet web site possessor I believe the content matter here is rattling fantastic , appreciate it for your efforts. You ought to maintain it up forever! Great Luck. 59616

Leave a Reply

Your email address will not be published.