Почетна / Вести Македонија / На Македонија и треба млеко од екстра класа

На Македонија и треба млеко од екстра класа

Подобрување на квалитетот на млекото и зголемување на производството во земјава може да се постигне само преку поголемо субвенционирање на млекото од екстра класа, оценуваат од СКМ.

Македонското преработено млеко е квалитетно и ги задоволува европските стандарди, но суровото млеко се уште не е на потребното ниво, за што е неопходна итна едукација на фармерите и подобрување на хигиенската практика. Подобрување на квалитетот на млекото и зголемување на производството во земјава може да се постигне само преку поголемо субвенционирање на млекото од екстра класа, нагласи Васко Ристовски од Стопанската комора на Македонија.

Ристовски укажа дека поддршката на млекото годинава и следната година изнесува 3,5 денари за литар предадено млеко во преработувачките капацитети, а од следната години, па се 2017, во согласност со измените, субвенционирањето ќе биде исклучиво според квалитет.
– Субвенциите за екстра квалитетно млеко ќе бидат 4 денари по литар, 3,5 денари за прва и 2,5 денари за втора класа во 2014 година, 4 денари за екстра класа, 3,5 за прва и два денара за втора класа во 2015, како и 4 денари за екстра, 3 за прва и 1,5 за втора класа во 2016 и 2017 година – објасни Ристовски. Тој потенцираше дека Комората ја поздравува владината проекција за субвенционирање на млекото по квалитет која е дефинирана во новата, петгодишна програма за поддршка на земјоделството и руралниот развој.

Тој потсети дека за овие измени комората апелирала подолго време, бидејќи само така ќе може да се зголемат производството и квалитетот на млекото на ниво кое што било актуелно во 2004 и 2005 година кога имало и поголем откуп. Според него истовремено македонските фармери ќе бидат стимулирани да ги достигнат стандардите на ЕУ, но и да аплицираат за европските пари.
Како недостаток на овој сектор, укажува Ристовски, и натаму остануваат скапата добиточна храна, немањето современи услови на одгледување на стоката, а треба да се подобри и расниот состав. Причина за тоа е што се уште преовладуваат малите, традиционални фарми со по максимум едно до три нископродуктивни крави.
– Само еден процент од фармите имаат повеќе од 50 грла и може да бидат носители на производството на квалитетен генетски материјал за останатите капацитети – велат од комората. Нивните анализи покажуваат дека земјава и натаму е нето увозник на млеко и млечни производи, главно од Словенија, Германија, Хрватска, Србија, Црна Гора, БиХ, Чешка, Бугарија, Грција, Франција. Исто така, голема е разликата меѓу увозот и извозот – 37.000 тони наспроти 11.000 тони, а евидентиран е и тренд на опаѓање на вкупното млекопроизводство.

Ако се анализираат извезените и увезените количини на млеко и млечни производи по години се забележува тренд на опаѓање на извозот во 2011 година кога достигнал 3.727 тони во однос на 2008 година кога тој бил 19.425 тони, што значи има намалување од 61%.

(В.Ма.)


Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=6263959BD79D9F4181D4A1207568B359

 

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

12 comments

 1. 123660 63725This internet page is truly a walk-through its the internet you desired with this and didnt know who need to. Glimpse here, and youll surely discover it. 291769

 2. 570821 2071Yours is actually a prime example of informative writing. I believe my students could learn a good deal from your writing style and your content. I may possibly share this article with them. 989517

 3. 253081 698878As soon as I identified this internet web site I went on reddit to share some of the love with them. 966875

 4. 892569 797152I located your weblog internet internet site on google and check several of your early posts. Continue to sustain up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to studying extra from you in a whilst! 740940

 5. 441896 155325Yeah bookmaking this wasnt a bad conclusion great post! . 6360

 6. 382126 907111As I site possessor I feel the articles here is extremely fantastic, regards for your efforts. 681540

 7. 355205 743452Hi! Someone in my Facebook group shared this web site with us so I came to check it out. Im surely loving the info. Im book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding weblog and fantastic style and style. 158278

 8. 113542 624317You would endure heaps of different advised organized excursions with various chauffeur driven car experts. Some sort of cope previous functions and a normally requires a to obtain travel within expense centre, and even checking out the upstate New York. ??????? 4606

 9. 94831 236439This internet web site is my aspiration, very excellent design and Perfect articles. 706911

 10. 111790 711317I like this internet site because so significantly utile stuff on here : D. 941213

 11. 719418 271243This is really fascinating, Youre a quite skilled blogger. Ive joined your rss feed and appear forward to seeking much more of your magnificent post. Also, Ive shared your internet website in my social networks! 604545

 12. 277143 726396Made to measure curtains […]check out the sites listed below, worth a read for interiors and rugs enthusiasts[…] 442787

Leave a Reply

Your email address will not be published.