Почетна / Вести Македонија / Млекото не треба целосно да се исклучи од исхраната

Млекото не треба целосно да се исклучи од исхраната

С` уште не сме детектирале дека млекото од домашно производство содржи афлатоксини, што значи дека може да се употребува, вели доц. д-р Гордана Ристовска.

 

Има ли замена за кравјото млеко и дали да прекинеме да го пиеме и да не им го даваме на децата поради можната затруеност со афлатоксини? Дали ќе се одрази врз детскиот развој ако извесен период не му давам да пие кравјо млеко или е најдобро повторно да почнам да му давам адаптирани млека? Kолку се штетни афлатоксините и дали навистина можат да предизвикаат рак на црниот дроб? Ова се само дел од прашањата што деновите ги поставуваат граѓаните по информациите за затруеност на млеката во регионот со канцерогени афлатоксини.

Доц. д-р Гордана Ристовска, специјалист по хигиена и здравствена екологија на Институтот за јавно здравје, одговара на дел од дилемите на граѓаните:

– Во овој момент, кога сме нападнати со информации дека млекото е контаминирано со афлатоксини, не значи дека секој вид млеко што е достапно на пазарот го содржи овој отров. С` уште не сме детектирале дека млекото од домашно производство содржи афлатоксини, што значи дека може да се употребува. Млекото е прехранбен производ со висока биолошка вредност и речиси е незаменливо во однос на содржината на хранливите материи и нивната искористеност во човековиот организам. Тоа значи дека треба да се консумира во количини кои се препорачани според возраста. Доенчињата до едногодишна возраст можат да бидат хранети со млечни формули (млеко во прав) кои се подготвени за нивна возраст. Децата постари од една година треба бидат на разновидна исхрана – да јадат и немлечни производи кои ќе ги задоволат потребите за белковини и за минерали што ги добиваат преку млекото. Тие не би требало да консумираат повеќе од 500 мл млеко дневно.

Има ли состојки што ги содржи само кравјото млеко и дали ќе страда организмот ако не се внесува млеко и од кои заболувања?

– Секако дека хранливите материи од млекото можеме да ги надоместиме со други производи, белковините со консумирање месо, јајца, грав, леќа. Kалциумот може да се надомести и со воведување суплементи во исхраната, односно препарати што содржат калциум, но мислам дека во овој момент млекото не треба целосно да се исклучи од исхраната.

Дали родителите, поради стравот од афлатоксините, можат на децата на што почнале да им даваат кравјо млеко сега да им даваат адаптирано млеко, додека не се расчистат дилемите и паниката во јавноста?

– Детектираните концентрации на афлатоксин М1 во млекото 0,152 микрограми/кг не се концентрации што ќе предизвикаат акутно труење или трајни последици, но секако дека штетно ќе влијаат врз организмот во смисла на оштетување на гастроинтестиналниот тракт и црниот дроб. Долготрајна и повторувана употреба на вака контаминирани производи ќе доведе до оштетувања на црниот дроб. Не велам канцерогени промени затоа што афлатоксинот М1 е во групата можни канцерогени супстанции и не е толку токсичен како афлатоксин Б1. Засега ние имаме информација дека на нашиот пазар нема млеко контаминирано со афлатоксин М1. (Љ.Б.)

Афлатоксините може да ги има и во сушеното овошје и во зачините

Што се афлатоксини и каде може да ги има?

– Афлатоксини се отрови што ги создаваат специфичен вид мувли aspergillus spp, кои растат и се размножуваат во зрнести видови прехранбени производи, како што се житните зрна (пченица, пченка, ориз), кикиритки, ореви, бадеми, кафе, зачини, сушено овошје. Поволни услови за раст и развој на овие мувли се високата температура и висок процент на влажност во складовите или при транспорт на зрнестата храна. Во случајот со контаминираното млеко, кравите се хранети со добиточна храна која била контаминирана со афлатоксин Б1, тој во организмот на кравата се матаболизира до афлатоксин М1 и се излачува со млекото. Луѓето консумираат млеко контаминирано со афлатоксин М1. Научните сознанија велат дека афлатоксин Б1 е сигурно канцерогена супстанција, но за афлатоксин М1 с` уште не постојат сигурни докази дека е канцерогена супстанција. Афлатоксни М1 е во групата на можни канцерогени супстанции според класификацијата на Меѓународната агенција за истражување на канцер (ИАРЦ).

Извор: dnevnik.mk

 

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

26 comments

 1. 694057 594845This internet website is my breathing in, really excellent pattern and perfect content . 446332

 2. 329991 932131Wow, incredible weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you produced running a weblog look straightforward. The full look of your internet site is amazing, nicely the content material! 867822

 3. 807201 530259I wanted to say Appreciate providing these details, youre performing a terrific job with the site… 63166

 4. 180080 107177So will be the green tea i buy in cans the same as the regular tea youd buy to put in your morning cup? Ive been told is just normal green tea made to be cooler, but does it have any affect as far as not speeding up your metabolism as quick as normal hot green tea? 375640

 5. 188687 422399My spouse and I stumbled over here from a different web site and thought I may as nicely check items out. I like what I see so now im following you. Look forward to going over your internet page repeatedly. 920632

 6. 846454 222004There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain good points in features also. 248950

 7. 491140 919841Hello there, just became alert to your weblog via Google, and located that its actually informative. Im gonna watch out for brussels. Ill be grateful should you continue this in future. A lot of individuals will probably be benefited from your writing. Cheers! 652127

 8. 472378 180451Merely wanna state that this is extremely beneficial , Thanks for taking your time to write this. 648823

 9. 679353 498405Read more on that Post.Valuable info. 388375

 10. 912507 351394I like this website because so considerably beneficial stuff on here : D. 768127

 11. 955417 112572I always was concerned in this topic and stock nonetheless am, regards for posting . 559007

 12. 895455 452477very nice post, i surely enjoy this fabulous website, persist with it 57156

 13. 75008 798184A very informationrmative post and lots of actually honest and forthright comments made! This surely got me thinking a whole lot about this issue so cheers a whole lot for dropping! 240800

 14. 153837 603718A quite informationrmative post and lots of genuinely honest and forthright comments produced! This undoubtedly got me thinking a whole lot about this issue so cheers a whole lot for dropping! 694057

 15. 891705 590430I like what you guys are up too. Such smart function and reporting! Carry on the superb works guys I?ve incorporated you guys to my blogroll. I believe it will improve the value of my internet internet site 722271

 16. 773891 417912I should test with you here. Which is not 1 thing I normally do! I enjoy studying a submit that will make individuals feel. Also, thanks for allowing me to comment! 634785

 17. 248229 51564Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know several of the pictures arent loading properly. Im not confident why but I think its a linking issue. Ive tried it in two different web browsers and both show the same results. 297404

 18. 734047 718811Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know some with the pictures arent loading properly. Im not positive why but I believe its a linking concern. Ive tried it in two different internet browsers and both show exactly the same results. 820891

 19. 419212 299025Hiya! Wonderful blog! I happen to be a daily visitor to your website (somewhat much more like addict ) of this web site. Just wanted to say I appreciate your blogs and am searching forward for much more! 433624

 20. 545977 736139I actually like your writing style, great details, thankyou for posting : D. 954697

 21. 400793 913978I came towards the exact conclusion as nicely some time ago. Fantastic write-up and I will likely be confident to look back later for more news. 671171

 22. 842032 187882A good clear cut answer and an excellent concept. But how do I post any work on this internet site is an additional question. The Foureyed Poet. 342205

 23. 320144 788576Hi there. Quite cool web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your web site and take the feeds additionallyI am glad to locate so considerably beneficial information appropriate here in the post. Thanks for sharing 786471

 24. 651048 73449My spouse and I stumbled more than here from a different internet site and thought I may as nicely check things out. I like what I see so now im following you. Look forward to going more than your internet page repeatedly. 178572

 25. 676749 256135Great V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. 847244

 26. 239306 979177Lovely sharp post. Never considered that it was that effortless. Praises to you! 812606

Leave a Reply

Your email address will not be published.