Почетна / Вести Македонија / Милион евра за цвеќе за 8 Март

Милион евра за цвеќе за 8 Март

Речиси 80 отсто од цвеќето што се продава на домашниот пазар е од увоз и тоа најмногу од Холандија, Германија и Шпанија.

 

Македонија годишно троши над три милиони евра за увоз на цвеќе. Најголемиот увоз од речиси еден милион евра е во првите два месеца од годината кога се покриваат два празника, Свети Валентин, кој кај нас секоја година с` повеќе се прославува и 8 Март, Денот на жената. 

Податоците говорат дека се увезува пред с` режено цвеќе и тоа најмногу од Холандија, Германија и Шпанија. Меѓутоа, увезуваме и од Kенија, Еквадор и од Србија. Само од Холандија годинава влегло цвеќе во вредност од 300.000 евра. Она во саксии главно се увезува од Италија и од Холандија, а мал дел се произведува и кај нас. Најмногу се увезува лале, крин, стрелиција, ружи, орхидеи, а дома се произведува циклама, гербер, ирис, каранфил и кала.

Фирмите што работат со увоз на цвеќе велат дека ова е многу тежок бизнис кој годинава во услови на криза многу тешко ќе преживее. 

– Речиси 80 отсто од цвеќето што се продава на домашниот пазар е од увоз. Нашето главно се извезува и тоа е апсурдно бидејќи излегува дека домашните продавници за цвеќе повеќе им веруваат на увозниците, отколку на домашните производители. Затоа ние најчесто завршуваме на зелените пазари – велат производителите.

Професорите од факултетот за земјоделство и храна велат дека никој во државава не води сметка за тоа колку се произведува цвеќе дома, а колку се увезува.

– Последните истражувања од оваа област се правени пред десетина години кога во земјава оваа гранка беше на самиот почеток на развојот. Денес ова е семеен бизнис кој се развива на мали парцели, а производството главно се продава по пазарите, велат професорите.

Тие посочуваат дека кај нас главно производството е по пластеници, а само мал дел е во стакленици кои се во приватна сопственост. Производството во стакленици е многу скапо бидејќи бара затоплување во текот на зимата кога температурите се многу ниски. А со цените на мазутот, поевтино е да се увезе од држави во кои цвеќарството е традиција отколку да се произведува дома. Според нив, најмногу режен цвет во земјава се произведува во Гевгелија, Валандово, Струмица и во Скопје. 

– Најголем проблем е што големите стакленици кои се загреваат со геотермални води се во сопственост на стопанства кои подолго време не работат. Голем дел од нив се распаднати поради неодржување, а оние што се во добра состојба се користат за производство на раноградинарски зеленчук кој подобро поминува на пазарот и е поскап, велат земјоделците.

Фармерите објаснуваат дека најголемото домашно производство на цвеќе се продава по пазарите на мало.

– Веќе десетина години имам тезга на пазарот Буњаковец. Производството го наследив од моите родители кои порано главно продаваа расад за пролетни цвеќиња. Сега произведувам и саксиско цвеќе, но и покрај големото производство, сам го продавам главно на тезга. Најмногу промет имаме пред празниците, какви што се 8 Март и Свети Валентин – вели Стефан Трајковски од скопското село Зелениково. Тој иако по професија е земјоделски инженер од хортикултурна насока, сам продава на тезга бидејќи вели дека заработката е мала и не може да вработи некој за да му помага. 

– Увозот ни го уништува производството, се увезува с` и сешто, нема квалитет, но нашите цвеќарници и покрај тоа купуваат увозно цвеќе. Според нив, подобро е с` што е увезено, а не се свесни дека тие растенија се одгледани за друга клима – вели Трајковски.

Увозниците, пак, велат дека нашето цвеќе е понеквалитетно од увозното, се произведува стихијно и дека цените се многу високи. 

– Годинава увозот е ист како минатогодишниот до овој период. Резерви речиси и немаме во магацините. Главниот увоз ни беше на ружи, каранфили и орхидеи. Годинава првпат има голем увоз и на саксиски едногодишни цвеќиња, кои беа многу евтини на холандскиот пазар. Сега на потег се помалите цвеќарници кои ги купија растенијата од нас. Kако ќе поминат, допрва ќе видиме, велат увозниците.

Валентина Ангеловска

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

24 comments

 1. 587961 409405Incredible weblog layout here. Was it hard creating a nice searching web site like this? 766964

 2. 97659 468089Often the Are usually Weight reduction plan is unquestionably an low-priced and flexible weight-reduction plan product modeled on individuals seeking out shed some pounds combined with at some point maintain a far healthier your life. la weight loss 639925

 3. 77282 475748I like this weblog extremely significantly, Its a rattling nice billet to read and find information . 533568

 4. 269821 451240Perfectly written subject material , thanks for selective info . 833839

 5. 781310 713265Wow, awesome blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? 38181

 6. 182062 676768Most reliable human being messages, nicely toasts. are already provided gradually during the entire wedding celebration and therefore are anticipated to be really laid back, humorous and as well as new all at once. greatest man speech 735662

 7. 482903 276522Hello! I just now would like to supply a massive thumbs up for any fantastic info you could have here within this post. We are coming back to your weblog post for further soon. 404095

 8. 119877 38969Hi. Cool article. There is a difficulty with the internet website in firefox, and you may want to test this The browser is the marketplace leader and a huge portion of folks will miss your excellent writing due to this difficulty. 610547

 9. 395886 425863The planet are actually secret by having temperate garden which are usually beautiful, rrncluding a jungle that is definitely definitely profligate featuring so numerous systems by way of example the game courses, golf method and in addition private pools. Hotel reviews 92265

 10. 757088 122898An intriguing discussion will probably be worth comment. Im certain that you need to have to write more about this subject, it may not be a taboo subject but usually consumers are too couple of to chat on such topics. To an additional. Cheers 45219

 11. 480229 32374Some genuinely rattling function on behalf of the owner of this website , utterly fantastic content material material . 426582

 12. 148428 608001Cool text dude, maintain up the good function, just shared this with the mates 181559

 13. 681845 800860This really is the suitable weblog for anybody who needs to seek out out about this subject. You notice so a lot its virtually laborious to argue with you (not that I genuinely would wantHaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Excellent stuff, just excellent! 773488

 14. 761758 666184its fantastic as your other articles : D, regards for posting . 659128

 15. 444495 35983Interested in start up a online business on line denotes revealing your service also providers not only to humans within your town, nevertheless , to numerous future prospects which are cyberspace on numerous occasions. pays everyday 318996

 16. 835961 788361A thoughtful insight and suggestions I will use on my weblog. Youve naturally spent a great deal of time on this. Thank you! 396220

 17. 712187 899053Thanks for the details provided! I was researching for this write-up for a long time, but I was not able to see a dependable source. 851654

 18. 910629 43442Hello there, I discovered your weblog by way of Google at exactly the same time as seeking for a comparable topic, your internet site got here up, it seems to be fantastic. Ive bookmarked it in my google bookmarks. 788521

 19. 294949 18153This is a excellent web site, might you be involved in doing an interview about how you developed it? If so e-mail me! 590733

 20. 889920 83180I got what you intend,bookmarked , quite decent web site. 272263

 21. 478824 413025I surely didnt know that. Learnt 1 thing new these days! Thanks for that. 841510

 22. 380921 740033I real pleased to locate this website on bing, just what I was looking for : D too saved to bookmarks . 324011

 23. 592117 418005Some truly great articles on this website , appreciate it for contribution. 820197

 24. 155809 535016Aw, this became an incredibly nice post. In thought I would like to devote writing such as this moreover – taking time and actual effort to make a quite great article but exactly what do I say I procrastinate alot and by no indicates find a strategy to get something completed. 284782

Leave a Reply

Your email address will not be published.