Почетна / Вести Македонија / Месарите и маркетите нема да смеат да продаваат рефус мелено месо

Месарите и маркетите нема да смеат да продаваат рефус мелено месо

Месото ќе се меле и пакува во производствени погони, а ќе смее да се прави од свежо или смрзнато месо од прва и втора категорија, без додавање масти, соја, остатоци од животни, вода и слично.

Рефус мелено месо месарниците и маркетите ќе продаваат само уште еден месец. Од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) најавуваат дека од крајот на септември конечно ќе почнат да се применуваат одредбите од Правилникот за барањата во однос на квалитетот на меленото месо, според кои рефус меленото месо како категорија ќе исчезне, а ќе се продава само соодветно пакувано и декларирано. Во месарница ќе може да се меле само по барање на купувачот и тоа пред него, од парче месо кое тој ќе го одбере. Свежото месо ќе продолжи да се продава како и сега, а производителите и трговците сами ќе одлучуваат дали дел од него ќе продаваат пакувано и претходно измерено.

Правилникот, со кој за прв пат по осамостојувањето на државата се уредува што треба да содржи меленото месо и како да се продава, стапи во сила пред неколку месеци, но примената се одложи за да можат да се направат подготовките. Директорот на АХВ, Дејан Рунтевски, потенцира дека и досега меленото месо било контролирано и безбедно за консумирање, но сега,со новите правила се оди чекор понапред. Се одредува од кои парчиња месо треба да се прави, на кој начин и што да содржи. Со Правилникот мелено месо може да се прави само од месо од прва или од втора категорија. Во него не смее да има сврзно ткиво, кожа, ‘рскавици, ниту внатрешно органи од животни. Забрането е користење саламурено месо и додавање вода и сол. За мелење може да се користи замрзнато месо, но не подолго од 18 месеци за говедското, 12 месеци за овчото и шест месеци за свинското. Меленото месо според овие критериуми треба да е подготвено во производствен капацитет, спакувано и соодветно декларирано. Исто така, се утврдуваат и посебни правила за правење колбаси за продажба.
– Од наредната недела ќе одржиме повеќе работилници за производителите и продавачите на месо на кои ќе бидат информирани за новите правила за месото. Откако ќе стапи во сила Правилникот, ќе има засилени контроли за да се види дали се применува – вели Рунтевски.
Рефус меленото месо во продавниците се уште го има во големи количини. Помалите месарници не се задоволни поради воведувањето на новите правила, зашто, како што велат, меленото месо е најпродаваната категорија, а кога ќе стапат во сила измените, ќе поскапи. Во поголемите производни капацитети, пак, велат дека биле подготвени за новиот начин на производство на мелено месо уште кога правилникот почна да се прави, но и тие најавуваат извесно поскапување на најпродаваното месо. Месарите откриваат дека сега, кога го мелат, во месото додаваат и ‘рскавици, делови од главата, од дијафрагмата, од нозете на животните, масно ткиво, а и соја и вода за да биде потешко, па токму затоа е далеку поевтино од свежото.

Во поголем дел од земјите од регионот уште пред неколку години се донесоа правилници за меленото месо слични на македонскиот, со кои се забранува продажба на готово мелено месо. Во Србија и Хрватска новите правила важат од пред две години, но ретко кој ги почитува.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

20 comments

 1. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 2. 326341 860342Woh I like your posts , saved to fav! . 25597

 3. 967478 443593As soon as I discovered this internet website I went on reddit to share some with the enjoy with them. 224717

 4. 372027 259033oh nicely, Alicia silverstone is matured nowadays but when she was still younger, she may be the sex symbol of hollywood` 944492

 5. 402731 679100I must spend some time studying much more or figuring out more. Thanks for fantastic information I was in search of this information for my mission. 587805

 6. 548395 406467Hey! Excellent stuff, do tell us when you finally post something like this! 880260

 7. 727528 207076Soon after study several of the blog posts on your own site now, we actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web web site list and are checking back soon. Pls consider my web-site likewise and make me aware in case you agree. 604601

 8. 506695 951564Oh my goodness! an excellent post dude. Numerous thanks Even so We are experiencing difficulty with ur rss . Dont know why Not able to sign up to it. Could there be anybody finding identical rss dilemma? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 285832

 9. 720111 864917The urge to gamble is so universal and its practice so pleasurable, that I assume it must be evil. – Heywood Broun 329102

 10. 703480 46028As I website owner I think the topic material here is real amazing, appreciate it for your efforts. 219356

 11. 106987 11127Hi, you used to write excellent posts, but the last several posts have been kinda boring I miss your great posts. Past few posts are just slightly bit out of track! 92100

 12. 814426 266437I like this post, enjoyed this one thanks for posting . 861093

 13. 908237 19403Hey! Very good stuff, do tell us when you finally post something like this! 429856

 14. 45478 714070Awesome post , Im going to spend more time researching this subject 611101

 15. 656254 371396I dugg some of you post as I thought they were handy really valuable 293097

 16. 187282 820384Not long noticed concerning your internet internet site and are nonetheless already reading along. I assumed ill leave my initial comment. i do not verify what saying except that Ive enjoyed reading. Nice weblog. ill be bookmarking keep visiting this internet internet site really normally. 974330

 17. 444126 169962Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job! 142085

 18. 251430 834945Hey! Fine post! Please keep us posted when I can see a follow up! 884850

 19. 893136 429724hey there, your website is amazing. I do thank you for work 878163

 20. 697216 879928As soon as I discovered this internet site I went on reddit to share some with the enjoy with them. 943940

Leave a Reply

Your email address will not be published.