Почетна / Вести Македонија / Меленото месо ќе стане поскапа смеса

Меленото месо ќе стане поскапа смеса

Месарниците се подготвени за производство според новите стандарди кои ќе се применуваат од крајот на месецов, а смесите што ќе ги подготвуваат ќе бидат со различен состав и со цени прилагодени за сечиј вид, но повисоки од цената на сегашното мелено месо.

Новиот правилник за квалитет на месото ќе го поскапи меленото месо кое сега е најбарано поради ниската цена, најавуваат месарите. Од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), пак велат дека со новите правила ќе јадеме мелено подготвено само од чисто месо.

Според најавите од АХВ, Правилникот ќе почне да се применува од крајот на месецов.
Новина што ќе се воведе со него е тоа што меленото месо веќе нема да се продава рефус, туку ќе се меле од избрано парче пред купувачот. Исто така, ќе можат да го подготвуваат и производни капацитети под строго контролирани услови со посебно одобрение од АХВ и на него ќе мора да има декларација за составот.
– Приоритет на Агенцијата за храна и ветеринарство е безбедноста на храната, а со новиот Правилник за барањата во однос на квалитетот на меленото месо, подготовките од месо и производите од месо, ќе се обезбеди рамноправна положба на пазарот на производителите на месо, месните подготовки и производи од месо, како и поголема заштита на потрошувачите од аспект на квалитетот. Од аспект на безбедноста и досега потрошувачите консумираа безбедна храна кога станува збор за мелено месо и подготовки од месо, но, со новите правила ќе се елиминира можноста за манипулации, меленото месо не секогаш да се подготвува од чисто месо – информираат од АХВ.

Според Агенцијата, новиот Правилник е правен во соработка со бизнис-секторот, според светските новини во технологијата на производство на вакви производи, а повеќето месари велат дека се подготвени да го применуваат. Од МИК “Свети Николе” информираат дека уште денес би можеле да почнат да продаваат според новите стандарди, но за меленото месо велат дека ќе мора да поскапи. Тоа што ќе се меле пред купувачот ќе чини колку парчето месо што ќе се сомеле. Во месарниците на МИК сега килограм мелено месо чини 220 денари, додека килограм свинско, јунешко и друго месо кое може да се меле надминува 300 денари. Исто така, овој производител на месо во својата фабрика во Свети Николе веќе има опрема за подготовка на мелено месо. И тоа ќе биде поскапо од сега, но како што велат одговорните во фирмата, на купувачите ќе им се даде можност да бираат според џебот.
– Така, подготвеното месо во нашата фабрика ќе се вика смеса. Ќе понудиме повеќе видови смеса и таа ќе мора да биде поскапа од меленото месо што сега го продаваме во нашите објекти. Но, цените на различни смеси ќе бидат различни, ќе одиме на тоа да ги прилагодиме на потрошувачите. На смесите ќе има и декларација за составот – велат во МИК “Свети Николе”.
Преку декларацијата која задолжително треба да стои на меленото месо и подготовките од месо, објаснуваат од АХВ, потрошувачите соодветно ќе бидат информирани за тоа каков квалитет на месо купуваат, односно дали за цената која ја плаќаат, добиваат и соодветен квалитет.
– Можноста потрошувачот да купи мелено месо од парче кое самиот ќе го одбере и кое ќе се сомеле пред него, како и да го набави од специјализирани објекти за производство на мелено месо и на подготовки од месо, под строго контролирани услови, за што ќе треба да се добие посебно одобрение од Агенцијата за храна и ветеринарство, е гаранција плус и за безбедноста и за квалитетот на овие производи – сметаат во Агенцијата.

Новиот Правилник воведува новини и за свежото, разладеното и замрзнатото месо. Сите продажни објекти и кланици во Македонија добиваат обврска да продаваат свежо, разладено и смрзнато месо со декларација на која точно ќе бидат назначени земјата на потекло, рокот на траење, нето-тежината, местото на обработка и условите на складирање. На декларацијата на увезеното месо треба да пишува каде е родено, одгледано, колку е старо и кога е заклано животното. Исто така, треба да се назначи и кодот на земјата од каде што доаѓа месото и бројот на кланицата.

Месарите смируваат дека за разлика од меленото, поради овие обврски што ги добиваат во врска со декларирањето, нема да го поскапуваат другото месо. Тие информираат дека цената и сега е висока, а за да остварат заработка нема да ја чепкаат цената, туку ќе одат на поголема продажба.

Светлана ВУКЧЕВИЌ


Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=7B16BA2D2DF1944398B5DC4BC2F6BCAE

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

14 comments

 1. 89535 905535Hello! Ive been following your weblog for a whilst now and lastly got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention maintain up the good work! 577545

 2. 811027 826848This is going to be a terrific weblog, would you be interested in doing an interview about just how you developed it? If so e-mail me! 649895

 3. 976333 62899a good deal lately with my father so hopefully this will get him to see my point of view. Fingers crossed! mortgage banker new york 726068

 4. 675461 818623Aw, this was a actually nice post. In concept I wish to put in writing like this in addition ?taking time and actual effort to make an exceptional write-up?even so what can I say?I procrastinate alot and by no indicates appear to get something done. 471161

 5. I loved as much as you will receive performed right here. The cartoon is attractive, your authored material stylish. however, you command get got an edginess over that you want be turning in the following. in poor health certainly come more earlier again since exactly the similar just about a lot incessantly inside of case you shield this hike.

 6. There are certainly remarkable modifications on the layout of this webpage, I truly enjoy that. Mine is relating to mesothelioma lawyer directory and generally there are quite a lot of things to do, I am currently a newcomer in web development. Be careful!

 7. I am really loving the theme of your website. Do you run into any kind of web browser compatibility troubles? A few of my own site visitors have lamented about my free online movie sites blog not working effectively in Explorer yet appears fantastic in Firefox. Are there any recommendations to aid repair that issue?

 8. 285249 627591When do you believe this Real Estate market will go back in a positive direction? Or is it nonetheless too early to tell? We are seeing lots of housing foreclosures in Altamonte Springs Florida. What about you? Would love to get your feedback on this. 534423

 9. Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Carry on the excellent work!

 10. You’re definitely correct, I’d really enjoy to know more information on that subject! I’m as well interested by dental bridge cost as I believe it really is very trendy presently. Keep up the good work!

 11. I was discussing with a buddy of my own regarding this article and regarding new movies online as well. I think you made some good points on this page, we are excited to find out more information from you.

 12. Howdy, what do you think with regards to free full movies? Pretty awesome topic, huh?

 13. Hello there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Thanks!

 14. I’m intrigued to understand which site system you have been working with? I’m having some small security problems with the most recent site regarding free new movies online and I would love to find something far more safe. Do you have any alternatives?

Leave a Reply

Your email address will not be published.